Scule piese barca

Buna ziua,

Urmeaza sa intru in posesia unei barci dotate cu un motor de 40cp yamaha nou. Ma tot uit si citesc despre clipuri de intretinere si service dar nu am gasit nicaieri ce piese si scule trebuie sa am tot timpul pe barca. Mentionez ca o sa o folosesc intens in delta (50h pe an :)).
Incep tot eu si va rog sa scoateti sau sa adaugati:
Set chei tubulare, in orice caz pe dimensiunile utile motorului cu cheie dinamometrica (mai foloseste cineva sau voi fi sg din balta)
Surubelnite
Elice si kit de rezerva
Eventual niste bujii (?)

Va rog sa veniti cu idei.. multumeesc
 
Salut, chiar daca ai toate tipurile de scule cu tine nu te ajuta foarte tare. In balta nu cred ca o sa te apuci sa faci segmentari sau reparatii la grup. In plus o trusa completa cantareste apreciabil, iar greutate in plus inseamna viteza in minus. Trebuie sa ai minimul necesar pentru a inlocui o elice sau o bujie. Eu personal am cu mine o surubelnita dubla un capat cruce iar celalalt capat normal, un patent mediu, o tubulara cu care pot desface piulita de la elice si o cheie reglabila. Trebuie sa ai elice de rezerva cu splinturi pentru sigurantat piulita de la elice, o bujie si un rotor de pompa de apa.
 
Buna ziua. Domnilor , toată lumea vorbește de viteză cand in deltă se vorbește despre limitarea ei. Regulamentele de navigatie spun că trebuie să ai obligatoriu anumite echipamente in dotare. Ce ai peste e treaba fiecăruia. Eu personal nu - mi doresc viteza. Ce rost are sa alergi. Viața trebuie trăită, nu alergată.
 

Back
Sus