productie barci

Detin o hala de 300 mp (structura metalica+panouri sandwich) undeva la 100 de km. de bucuresti. In ultimul timp am inceput sa studiez din ce in ce mai mult posibilitatea de a produce (serie mica) modele de barci de barci pentru pasionati de apa, pescuit, natura (fara barci de fite). As recurge la procurarea de proiecte de pe site-urile specializate si punerea lor in opera cu 4-5 meseriasi. Astept eventuale opinii legate de aceasta idee (probleme de autorizare, productie, piata) si chiar propuneri de colaborare din partea cuiva cu mai multa experienta.
 
Suna interesant, orice initiativa in domeniul asta e binevenita.

Cam ce modele vrei sa construiesti? Cred c-ar trebui sa te axezi pe 1-3 modele pentru inceput.
 
La 3 modele m-am gandit si eu, fiecare dintre ele avand cate 2 variante de dimensiuni. Modelele sunt practice pentru pescuit si explorarea naturii (apele interioare si pentru 2 modele si zonele de coasta). Clientii tinta ar fi cei care isi doresc o barca pentru ca iubesc apele si natura specifica acestora.
Mentionez ca gandesc aceasta activitate nu ca pe o afacere de anvergura (cu productie in serie mare) ci ca pe o ocupatie care sa-ti ofere o satisfactie (sunt foarte legat de tot ceea ce are legatura cu apa) si un venit de european modest pentru cele 4-5 persoane care ar lucra.
Metoda folosita ar fi "stitch and glue". Din cat am studiat, pana acum, cred ca s-ar putea obtine barci de calitate si la preturi mult sub cele care sunt in acest moment pe piata. Initial voi construi pentru mine si eventual pentru cunoscuti pentru a testa practic ce inseamna productia.
 
Ultima editare:
La o productie de serie, chiar si serie mica, n-ar merge mai bine ceva pe fibra de sticla? Adica la stitch&glue munca e la fel de laborioasa pentru fiecare model, pe cand la fibra de sticla dupa conceperea matritei restul merg relativ mai repede.
 
Parerea unor designeri, o barca din placaj, proiectat corespunzator, e totdeauna mai usor decat una din fibra de sticla, la acelasi rezistenta. Exceptie facand structura sandwich, adica fibra de sticla, spuma si iar fibra de sticla.
De exemplu, aceasta barca de pescuit are 3 metrii si doar 46 kilograme, din placaj de okume
Christmas202200501-1.jpg
 
La o productie de serie, chiar si serie mica, n-ar merge mai bine ceva pe fibra de sticla? Adica la stitch&glue munca e la fel de laborioasa pentru fiecare model, pe cand la fibra de sticla dupa conceperea matritei restul merg relativ mai repede.

Cu aceasta metoda am inceput sa ma familiarizez deja. Despre cea bazata doar pe utilizarea fibrei de sticla si a matritelor nu am informatiile necesare. Asa am inteles si eu, ca ar fi utilizata la productia de serie, dar nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele (cu exceptia faptului ca se reduce timpul de lucru necesar)
In ceea ce priveste calitatea, multe din barcile facute prin turnare, la noi in tara, lasa de dorit.
Rapiditatea de executie pentru metoda stitch&glue poate fi mult crescuta odata cu a doua sau a treia bucata dintr-un model (tipare de taiere a placajului, ordonarea pasilor, etc).

Salut si prezenta lui Gyula pe acest forum.
 
Ultima editare:
Poti investiga oportunitatea taierii placilor cu o masina CNC, nu stiu daca exista in zona, dar merita incercat. Ar reduce dramatic timpul de lucru.
 

Atașamente

  • STA60013mic.jpg
    STA60013mic.jpg
    88.5 KB · Vizualizări: 334
Este o problema in ceea ce priveste punerea in productia de serie a unui proiect cumparat de la un designer (cum sunt cei vehiculati in paginile forumului). Pentru constructorii amatori un astfel de proiect este ok ,pot construi doar un exemplar din respectivul design. Pentru productia de serie insa intra in conflict cu respectivul proiectant. Solutia este fie sa cumperi drepturile de autor ale acelui model, ori sa omologhezi propriile modele in conformitate cu legislatia EU. Am sa caut undeva ca aveam aceasta lege si voi face trimitere catre ea.
 
salut la toata lumea.

ma bucur sa va intalnesc,pe voi cei care la fel ca mine sunteti pasionati de ambarcatiuni si nu va lasati doar cu atat ci si vreti sa construiti.
ce vreau eu sa va intreb...barci din aluminiu nu incercati sa vedeti cam cum ar fii?
eu vreau sa-mi fac o astfel de barca si mai am doar de calculat materialul si parametrii de constructie.(planul) vreau sa o fac dupa mintea mea..nu foarte mare undeva la 2,50m pentru pescuit pe ape line ..chiar rauri .. asta asa pentru inceput. va doresc bafta si ma bucur ca existati.
 
interesat de matrite de fibra

buan danubius , sint ovidiu din timisoara si sint f interesat sa fac o afacere cu asa ceva!daca vrei sa vb poti sa imi dai mail ufo72us@yahoo.com sau 0721896578.Merci!
 

Back
Sus