Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
In zbor... dar nu ma pre prind ce pasarica este... Eos, please HELP !!!

IMG_0766.JPG


Cum au spus si ante (aviarii) mei vorbitori este vorba de o gasca. Este cea mai cunoscuta specie de gasca salbatica, gasca de vara, singura pe care o gasim vara in Delta Dunarii. Toate celelalte specii de gaste sunt oaspeti de iarna.
 
Eos, please Help... cred ca sunt doua chire...

IMG_0798.JPG


Inca ceva Eos... Chira si Chirighita este acelai lucru ???


Nu sunt chire! Sunt doi starci de noapte.
Chirele si chirighitele sunt specii diferite, dar fac parte din aceeasi familie (Sternidae). In Delta traiesc 4 specii de chire (chira de mare, chira de balta, chira nordica si chira mica) si 3 de chirighite (chirighita cu obraji albi, chirighita neagra si chirighita cu aripi albe).
 
Eos... Help again... Ce "ratusca" este asta ???

IMG_0876.JPG


Persoanele din poza aceasta nu sunt cele (cea!!!) din poza trecuta ??? Sa fie de vina numai unghiul din care am facut fotografia sau acestea sunt ratuste clasice si cea singurica este altceva ??? Tot Eos... ne scoate din incurcatura !!! :):):)

IMG_0879.JPG



Nu bag mana in foc, dar cred ca este o pereche de Rate pestrite (in prima poza este doar masculul).
 
Ceva frumos in zbor... Eos... Help !!!

IMG_0984.JPG


Cuiburi de chira

IMG_1033.JPG


Chira de starja...

IMG_1036.JPG


Mica dar hotarata...

IMG_1038.JPG


Vrea sa ne sperie...

IMG_1040.JPG


Un orasel al chirelor...

IMG_1045.JPG


Harmalaie mare in oraselul chirelor

IMG_1052.JPG


Chira planand deasupra cuibului

IMG_1073.JPG


Chira in zbor...

IMG_1082.JPG



In prima poza este o chira de balta. In urmatoarele insa, nu mai apar chire, ci pescarusi rizatori (larus ridibundus). Chirele au o dunga neagra pe cap, ca o creasta, in timp ce pescarusii rizatori au capul in totalitate negru. Chirele sunt mai mici, mai zvelte, au ciocurile mai subtiri si de culoare rosie si au coada bifurcata, precum randunelele.
 
O pasarica colorata... Eos, te prinzi ce este ??? Dumbraveanca, cumva ???

IMG_1300.JPG


Gratie in zbor... Eos, de care lebada este asta ???

IMG_1302.JPG


Am inteles ca sunt mai multe specii de lebede... lebede de iarna, lebede cantatoare ???



In prima poza cred ca este, cum spui si tu, o dumbraveanca. In ce priveste lebedele, in Delta Dunarii traiesc doar doua specii: lebada de vara (sau cucuiata) si lebada de iarna. Cea de a doua este o specie nordica, ce doar ierneaza la noi. Este mai mica decat lebada de vara, tine gatul drept si are ciocul galben. Sunt usor de deosebit.
 
"Lansarea" unei lebede... alearga pe apa. Eos, de ce are culoarea asta ???

IMG_1888.JPG


Fata de asta, care este complet alba ???

IMG_1893.JPG



O alta "perla" a acestei Hyperture de Sarbatoare... Starcul Lopatar

IMG_2007.JPG


Asa cred ca se numeste !!! Daca nu, Eos, te rog corecteaza-ma... Este prima data, in doi ani si jumatate de cand bat Delta, cand vad un Starc Lopatar



In prima poza este un pui, in a doua un adult, de aceea au penajul diferit. La lebedele de vara puii capata penajul complet alb al adultilor in al treilea an de viata.

Pai, daca ma rogi, n-am incotro si te corectez :): in ultima poza este un Lopatar (nu Starc lopatar). Lopatarul nu face parte din familia starcilor (Ardeidae), ci, impreuna cu tiganusul (pe care l-ai fotografiat data trecuta), formeaza familia Threskiornithidae.
 
Multumesc aviarilor ! Multumiri speciale... lui Eos. Pentru plant(a)e, multumesc Ciby

Eos, sincer... MULTUMESC. Dar mai am multe intrebari... Prima intrebare, la venirea dintr-o tura superba, in Delta de Sud, este... ouale acelea verzi sunt de pescarus razator sau de chira (chirighita) ???

Am la activ... oua de lebada, oua de rata, puisori de "ceva", bufnita si sarpe... dar... "documentam"... :):cool:b-)

Azi am fost aici... sau pe aici :

Tura in Delta 10.05.2013 – Pupezica saruta Marea din Delta de Sud

P. S.

Am la activ... oua de lebada, oua de rata, puisori de "ceva", bufnita si sarpe... dar... "documentam"... :):cool:b-)

Mai oameni buni... cand spun ca... "am la activ..."... inseamna POZE cu... , nu altceva !!! :):cool:b-)
 
Ultima editare:
Delta de Vest cu Sonti nesfarsite si Lacul Nebunu

Este destul de complicat sa ma impart intre ture si postari, atat aici cat si pe site-ul meu www.ghiduldelteidunarii.ro... :):):) Dar ma descurc !!! :):):)

Pe 09.05.2013 am facut o tura superba in Delta de Vest (alias ... Delta lui Ciby... :):):) )... Practic am facut un tur complet al Canalelor si Garlelor Sontea - Noua, Lata, Veche... aici Ciby este tatic !!! A urmat un inconjur si o vizitare a zonei Lacului Nebunu... una dintre cele mai frumoase si mai salbatice zone ale Deltei...

Lacul Nebunu are spre nord - vest un canal de iesire, pe care eu, in spiritul "exploratorilor"... :):):) l-am denumit "Canalul Tesit de pe Lacul Nebunu". Am incercat o parcurgere integrala a acestuia, dar fara succes... mi-au lipsit cativa metri... unde ori nu m-am orientat, ori este cu adevarat imposibil de trecut. Spun asta, pentru ca l-am abordat si dinspre sud - est si dinspre nord - vest, si n-am reusit sa "impreunez" abordarile... pret de cativa metri... Daca faceti zoom suficient pe harta, o sa vedeti...

Tura in Delta 09.05.2013 – Delta de Vest cu Sonti nesfarsite si Lacul Nebunu
 
Ultima editare:
O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului

Pe 11.05.2013 am reusit inca o tura superba... Am intrat pe infioratoarea Draghilea, venind dinspre sud, dinspre Partizani, prin Lacul Tataru. Obstacole infioratoare, imposibil de trecut fara drujba... Apoi o zbenguiala prin japste, Lacul Alb - o frumusete... apoi Sontea cu apa buna, spre vest, Canalul Mila 35, Bratul Chilia, de unde ne-am dus sa vedem Turlele Chiliei !!!

Intoarcerea a fost prin alt loc de suflet - Lacul Dracului, apoi Babina, Garla Sontea cea frumos unduitoare, iesire la Mila 23 prin Eracle. Drumul spre casa - Mahmudia Noastra a fost "clean", pe Canalul Lung, apoi prin Lacurile Isac si Uzlina.

A fost o tura de suflet, grea, frumoasa si plina de aventuri.

Date despre traseu gasiti aici:

Tura in Delta 11.05.2013 – O tura de suflet pe Draghilea catre Turlele Chiliei si Lacul Dracului

P. S. Acum, revenit in Bucuresti, sper sa am timp sa descriu si turele, in modul amanuntit cu care v-am obisnuit... :):):)
 
Cotele apelor Dunarii la Tulcea

Pana acum, AFDJ-ul este singura sursa punctuala (zilnica) si credibila privind cotele apelor Dunarii in porturile situate pe Dunare. Asa cum am mai aratat in alte postari, cota care influenteaza cel mai mult nivelul apei in Delta Dunarii este cota Dunarii masurata in portul Tulcea.

O privire de ansamblu, vizuala = grafic, dar si cu date precise, ne oferea http://www.edelta.ro. Din motive cu siguranta tehnice site-ul nu mai este momentan accesibil, situatie de care nu ma bucur. Dar WEB-ul trebuie sa ofere ... alternative.

Acum aveti o alternativa pentru informare... aici:

Cotele apelor Dunarii la Tulcea

Nu este cea mai fericita prezentare grafica, dar este mai mult decat nimic.

P. S. Am cumparat, la propriu !!!, aceste date pentru anii 2010, 2011, 2012, 2013 pana prin aprilie, din acel moment le preiau si eu zilnic ca si edelta.ro de pe site-ul AFDJ-ului... http://www.afdj.ro/cote/cote.htm... asta in spiritul corectitudinii declararii "sursei" datelor.

P. P. S. Voi "munci" :) :):) si voi crea grafice si pentru anii anteriori, pentru comparatie. Cei care au facut masuratori "batimetrice" :p:p:p cu ghiondirul :p:p:p in turele lor prin Delta vor putea corela informatiile cu "cotele apelor Dunarii la Tulcea", atat pentru uzul lor personal si... nu numai... Voi incerca sa gasesc o forma coerenta de agregare a acestor date ("masuratorile" batimetrice facute cu ghiondirul, atat ale mele cat si ale celorlalti barcaholici, in conditiile in care imi veti transmite datele in formatul pe care il voi pune la dispozitie) pentru a realiza un "profil batimetric" al Deltei, functie de cota Dunarii la Tulcea.
 
Stimati Barcaholici, pentru o buna "organizare" a informatiei, am "impartit" Delta Dunarii in 4 zone... despre care am mai scris, dar acum le puteti si vedea:

Zonele Deltei Dunarii

Delta Centrala

Delta de Nord

Delta de Sud

Delta de Vest

Astept... "sugestii si reclamatii" cu privire la o asemenea impartire empirica, bazata numai pe experienta mea si pe propriile mele observatii din teren...

N-am nici o "lacrimatie", astept cu mare interes descrierea traseelor tale din fiecare dintre cele 3 zone din delimitarea Pupezicii si ai toate aprecierile mele pentru modul in care reusesti sa corelezi atata informatie :) .
 
Am vazut ca ai pus granita Deltei de Sud pe malul estic al Lacului Razim. Sper ca n-o sa scrii pe zona Lagunei Razim-Sinoe, precum cartografii din vechime, de aici incolo sunt dragoni :)!
 
Am vazut ca ai pus granita Deltei de Sud pe malul estic al Lacului Razim. Sper ca n-o sa scrii pe zona Lagunei Razim-Sinoe, precum cartografii din vechime, de aici incolo sunt dragoni :)!

Jurilovca este... ESTE... in Delta de Sud !!! :):D:D Dar mie mi-e frica de ... Razelm !!! :D:D:D Si de "dragonii zburatori" de-acolo... :):):)
 
Ultima editare:
In curand o sa treci peste temeri, o sa faci ture prin extremitatea sudica a Deltei de Sud si n-o sa ai harta pe care sa marchezi traseele :p!

Sa te auda Dumnezeu... este ultima zona "alba" din Delta pentru mine !!! b-)b-)b-) A nu se intelege... "ultima apa alba"... :):):) Mai am ceva / cateva ape de parcurs. Dar Razelmul... este RAZELM !!!
 
Scade Dunarea...

Dragi Barcaholici, grabiti-va... sa mergeti in Delta ! Nu pentru pescuit, ca nu se prea prinde nimic, tot pestele este in padure si in cele mai indepartate japste, dar pentru ture...

Dunarea are azi + 348 cm la Tulcea Cotele apelor Dunarii la Tulcea si scade. Nu cred ca mai are forta sa mai creasca in iunie, asa cum a fost anul trecut... Mai sunt 48 de centimetri de "apa buna" in care TOATA DELTA este deschisa... Apoi incep "limitarile" si sub + 150 cm la Tulcea, dificultatile...

Pasarile cuibaresc in stuf si in copaci, anumite specii deja au pui, altele n-au eclozat de loc... In seria de ture postate doar ca traseu pe site-ul meu http://www.ghiduldelteidunarii.ro/ am vazut... OUA DE LEBADA !!!

P. S. Am muncit aseara 5 ore consecutiv sa scriu primul post profi pe site-ul meu... :mad::mad::mad: Si n-am realizat nimic ! Nema, nada, nothing... :mad::mad::mad: WEB-ul, matematica si ski-ul sunt chestii grele, Domnilor, nu sunt pentru oricine !!! :):):) Dar perseveram !b-)b-)b-)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus