Solicit povete de la cei mai bunii ....... daca se poate si indrumari

Salut ,

Sunt membru nou al "miscarii" voastre dar sunt ambitios si vreau sa invat repede tot ce se poate despre barci.

Inca nu am permis de navigatie dar mi-a achizitionat o barca printr-o combinatie legala( Nasul meau a avut o licarire acum 14 ani si-a luat o barca cu care sa dat pana ia cazut motorul si asa a lasat-o . Ultimii 8 ani a stat intr-o curte de la Topraisar in vant si ploaie - langa peridoc
Eu baiat stringator am ambitia sa ma dau cu ea cat mai repede ( daca nu mai reusesc anul asta in FEBRUARIE sunt pe apa sigur ).
Este o barca englezeasca de la PWB cu dimensiunile de 4m/1.5m/0.76h si are un motor in 2 timpi MERCURY 50 care este desfacut si din cate am inteles de la cunoscatori nu o sa mai gasesc piese pt el .
Am inceput sa demontez toate cablurile ( comenzile de la volan si de la mansa) , am dat rezervorul jos - asta era prins cu spuma in parte din fata a barci care se numeste prova dar din pacate e mancat si gaurit. La fel ca sie tapiseriile laterale din interior , volanul . Cam toate sunt distruse dar daca am plecat la drum trebuie sa le si finalizam
Ca sa nu ma lungesc as avea nevoie de un motor in jur de 25 CP second ( nu furaciunii , nu combinatii, ) cat si de reconditionarea barci ( aici eu as intelegere ca trebuie sa dau de un baiat destept care lucreaza cu fibra de sticla sa-mi faca cateva chituelii ale barcii( are 2-3 lovituri minore) dar as vrea sa imi arate sau daca nu e asa scump sa-mi revopseasca barcuta. SIncer nici nu stiu cam care ar fii un pret de reconditionare .
Mai trebuie refacuta si intalatia de luminii a barci deci imi trebuie si un electrician !!

Daca mai sunt Buni Samaritenii de altadata si in aceasta bransa rog un mic sfat cat si niste povete de inceput .


PS
cu permisul de navigatie incerc sa mi-l obtin singur , dar daca din motive de "timp" nu reusesc o sa solicit si niste sfaturi si indrumarii de la cei mai INVATATI!!

Cu un deosebit respect


Dragos
 
Salut, mult succes.. daca nu gasesti pe nimeni sa te ajute iti pot recomanda eu o persoana care ma ajutat si pe mine la reconditionarea barcii mele si care zilnic lucreaza cu fibra de stica.
 
Ceva poze ar fi mai edificatoare !!!...poa' ..cine stie ..pot sa te ajut !!!

Sper ca sunt edificatoare. Vezi si de pdf
Maine revin cu unele mai noi ca am mai dezmembrat cate cave de pe barca ( rezervor , cabluri, protectii laterale, )
 

Atașamente

  • Barcuta.pdf
    3.7 MB · Vizualizări: 74
  • 20120917_172023.jpg
    20120917_172023.jpg
    57.6 KB · Vizualizări: 89
Salut si iti multumesc pentru raspuns.
As avea nevoie si de un asemenea contact sa stiu depre ce e vorba si cat ma costa .- Barca se afla intr-o locatie inchisa pe langa Crangasi si se poate lucra la ea si in perioada urmataoare ......cine stie cum ma poate ajuta omul
 
Ti-am vazut pozele cu barca.....si NU am sesizat stricaciuni majore la ea (vorbesc de barca in sine)...
Trimite-mi nr-ul tau de tel. si te sun...asta daca nu gasesti pe cineva mai de-aproape de tine...eu sunt ploiestean !
 

Back
Sus