Barcuta mea gonflabila de la Decathlon

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
La mine apare acesta : Danube Delta - Official Travel and Tourism Information


... si al doilea : Danube Delta, Romania - Travel Guide, Info & Bookings

Delta Dunarii este in... "The Carpathian Garden" ??? :confused::confused::confused::confused::confused::confused: Sau am luat-o eu ... razna ??? :confused::confused::confused: Ca-mi iau piolet si bocanci data viitoare...


Stii vorba ceea:

"Don't get mad, get even!"

:)

Faptul ca link-ul cu GDD -ul ar aparea si pe site-uri care promoveaza drumetzii pe cimpii, coline, dealuri, munti, nu poate decit sa-ti aduca trafic bun si interesat pe site.

Mai tirziu sau mai devreme, unii si altii s-or plictisi de cimpie, colina, deal, munte si vor cauta sa admire si alta priveliste.

Nimeni nu trebuie ignorat, zic eu.
 
Stii vorba ceea:

"Don't get mad, get even!"

:)

Faptul ca link-ul cu GDD -ul ar aparea si pe site-uri care promoveaza drumetzii pe cimpii, coline, dealuri, munti, nu poate decit sa-ti aduca trafic bun si interesat pe site.

Mai tirziu sau mai devreme, unii si altii s-or plictisi de cimpie, colina, deal, munte si vor cauta sa admire si alta priveliste.

Nimeni nu trebuie ignorat, zic eu.

Pentru engleza am "fonduri", pentru rusa voi strange...
 
Ai depus multa munca si site-ul GDD este plin de date precise si utile. Ar fi pacat sa nu aiba traficul pe care il merita.

Una este sa-i spui unui tulcean, galatean, brailean, etc. etc. uite, am o pagina pe internet despre Delta si cam tot ce misca prin ea, si cam alta ar fi reactia sa-i spui acelasi lucru unei persoane de la munte care nu a fost niciodata in Delta, parerea mea.
 
Multumiri si... update-uri...

Ai depus multa munca si site-ul GDD este plin de date precise si utile. Ar fi pacat sa nu aiba traficul pe care il merita.

Una este sa-i spui unui tulcean, galatean, brailean, etc. etc. uite, am o pagina pe internet despre Delta si cam tot ce misca prin ea, si cam alta ar fi reactia sa-i spui acelasi lucru unei persoane de la munte care nu a fost niciodata in Delta, parerea mea.

Simba_the_saylor, multumesc pentru aprecieri :):):). Voi incerca pe cat posibil sa "increase the traffic"... :):):)

In afara de tura in sine (Tura in Delta 20.07.2013 – “Tzumtzi” Tura : Ultima “pata alba” a Deltei Dunarii) care a fost deosebit de frumoasa, am vazut si doua "lucruri" inedite : o "vanatoare" de proportii pe Lacul Merheiul Mare si am intalnit un cuib ciudat in Ochiul Pupezicii. Povestea completa a celor doua "episoade inedite" se gaseste aici :

1. 20.07.2013 – Un episod inedit : “Tzumtzi” Tura : “Vanatoarea” de pe Lacul Merheiul Mare

2. 20.07.2013 – Un episod inedit : “Tzumtzi” Tura : Cuibul din “Ochiul Pupezicii”

Acum, pentru Eos si posibil alti cunoscatori, HEEELP... ce fel de cuib este acesta ??? :confused::confused::confused:

IMG_3724.JPG


IMG_3727.JPG
 
Inca un mic ajutor, Eos...

Draga Eos, mai am o pasarica (a se citi stricto sensu ) :):):) pentru care am nevoie de ajutorul tau, ca singur nu ma descurc... :):):)

IMG_3869.JPG


IMG_3876.JPG


Multumiri anticipate !!!
 
Tacere...

Poate va mira sau... poate pe unii ii bucura :confused::confused::confused: :):):) tacerea mea... Dupa o munca enorma, pe care jur sa nu mai fiu nevoit sa o fac, am reusit sa organizez pe zile, respectiv pe ture, un "material fotografic" de circa 537 GB, reprezentand pozele interesante facute de mine si de Pilotul meu in Delta in cele peste 100 de ture !!!

Acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi purcede la "descrieri" pe Ghidul Deltei Dunarii... Descrieri de canale si lacuri...

Pentru mine reprezinta un moment important... trecerea de la categoria "amatori" la categoria "profesionisti", cu riscul de a starni zambete :):):) si cu bucuria de a le genera :cool::cool::cool:

P. S. Ceea ce poti oferi, conteaza. Rezultatele conteaza. "Altceva" :):):), nimic.
 
Poate va mira sau... poate pe unii ii bucura :confused::confused::confused: :):):) tacerea mea... Dupa o munca enorma, pe care jur sa nu mai fiu nevoit sa o fac, am reusit sa organizez pe zile, respectiv pe ture, un "material fotografic" de circa 537 GB, reprezentand pozele interesante facute de mine si de Pilotul meu in Delta in cele peste 100 de ture !!!

Acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi purcede la "descrieri" pe Ghidul Deltei Dunarii... Descrieri de canale si lacuri...

Pentru mine reprezinta un moment important... trecerea de la categoria "amatori" la categoria "profesionisti", cu riscul de a starni zambete :):):) si cu bucuria de a le genera :cool::cool::cool:

P. S. Ceea ce poti oferi, conteaza. Rezultatele conteaza. "Altceva" :):):), nimic.

Desi nu pot beneficia in nici un fel, cine stie cand si daca mai ajung in Delta, te felicit pentru efort si rezultat. Succes mai departe, Bogdan!
 
Simba_the_saylor, multumesc pentru aprecieri :):):). Voi incerca pe cat posibil sa "increase the traffic"... :):):)

In afara de tura in sine (Tura in Delta 20.07.2013 – “Tzumtzi” Tura : Ultima “pata alba” a Deltei Dunarii) care a fost deosebit de frumoasa, am vazut si doua "lucruri" inedite : o "vanatoare" de proportii pe Lacul Merheiul Mare si am intalnit un cuib ciudat in Ochiul Pupezicii. Povestea completa a celor doua "episoade inedite" se gaseste aici :

1. 20.07.2013 – Un episod inedit : “Tzumtzi” Tura : “Vanatoarea” de pe Lacul Merheiul Mare

2. 20.07.2013 – Un episod inedit : “Tzumtzi” Tura : Cuibul din “Ochiul Pupezicii”

Acum, pentru Eos si posibil alti cunoscatori, HEEELP... ce fel de cuib este acesta ??? :confused::confused::confused:

IMG_3724.JPG


IMG_3727.JPG

Scuze de raspunsul intarziat! Este cuibul unei specii de pitigoi, care, pe la noi, se numeste pitigoi pungar.
 
Draga Eos, mai am o pasarica (a se citi stricto sensu ) :):):) pentru care am nevoie de ajutorul tau, ca singur nu ma descurc... :):):)

IMG_3869.JPG


IMG_3876.JPG


Multumiri anticipate !!!


Pasarica in cauza nu o pot identifica din cauza faptului ca este un puiut care, probabil, a parasit cuibul de curand si care nu a imbracat inca penajul de adult. Mai mult ca sigur insa face parte din familia chirelor si chirighitelor.
 
Pasarica in cauza nu o pot identifica din cauza faptului ca este un puiut care, probabil, a parasit cuibul de curand si care nu a imbracat inca penajul de adult. Mai mult ca sigur insa face parte din familia chirelor si chirighitelor.

Te-am asteptat ca pe "painea calda"... Multumesc !
 
Pentru iubitorii de ture in Delta... Ca sa stiti ce urmeaza !!!

In urma "organizarii" materialului fotografic, am dat peste niste imagini foarte interesante, as spune inedite :):):) din 2012, surprinse din pacate cu telefonul mobil in Tura in Delta 02.09.2012 – O “zbenguiala” prin Lacurile Gorgovei, completata de o iesire pe Razelm prin Mustaca

Pentru ca iubitorii de ture in Delta sa stie ce-i asteapta in vara, respectiv toamna aceasta, am scris un nou post pe Ghidul Deltei Dunarii, in stransa legatura cu imaginile despre care va vorbeam : 02.09.2012 – Un episod inedit : O “zbenguiala” prin Lacurile Gorgovei – Ce inseamna Delta Dunarii pe “ape mici”…

Vizionare placuta !!! :):):)
 
O noua tura... plina de noutati !!! - "Taramul Demonilor"

Vazand scaderea dramatica a Dunarii, am decis sa hoinarim un pic prin Delta de Sud... unde, in mod normal, este apa chiar si pe "ape mici". Si daca tot ajungeam in zona, am facut si o baie la Perisor !!! :):):) O mare linistita, curata, un pic rece, insa Perisorul este dezolant prin mizeria care se acumuleaza constant acolo si pe care nu o ia nimeni... :mad::mad::mad:

Apoi am dat o raita prin... "Taramul Demonilor" :):):) , cu multa strangere de inima :):):) , dar cu curaj si determinare b-)b-)b-) !!! Pilotul a fost la mansa :eek::eek::eek: :p:p:p !!! Din fericire n-am intalnit nici un demon... :):):)

Si, pentru ca aventura sa fie completa, am explorat si niste canale noi in Delta de Sud, descoperind si o iesire noua si fara diguri submersate pe Razelm.

Apoi am revenit in Delta Centrala, in cateva locuri consacrate de bibaneala...

Tura, publicata intr-o faza incipienta :):):) , o gasiti aici : Tura in Delta 03.08.2013 – Vestul Deltei de Sud : “Taramul Demonilor”
 
Ultima editare:
Vazand scaderea dramatica a Dunarii, am decis sa hoinarim un pic prin Delta de Sud... unde, in mod normal, este apa chiar si pe "ape mici". Si daca tot ajungeam in zona, am facut si o baie la Perisor !!! :):):) O mare linistita, curata, un pic rece, insa Perisorul este dezolant prin mizeria care se acumuleaza constant acolo si pe care nu o ia nimeni... :mad::mad::mad:

Apoi am dat o raita prin... "Taramul Demonilor" :):):) , cu multa strangere de inima :):):) , dar cu curaj si determinare b-)b-)b-) !!! Pilotul a fost la mansa :eek::eek::eek: :p:p:p !!! Din fericire n-am intalnit nici un demon... :):):)

Si, pentru ca aventura sa fie completa, am explorat si niste canale noi in Delta de Sud, descoperind si o iesire noua si fara diguri submersate pe Razelm.

Apoi am revenit in Delta Centrala, in cateva locuri consacrate de bibaneala...

Tura, publicata intr-o faza incipienta :):):) , o gasiti aici : Tura in Delta 03.08.2013 – Vestul Deltei de Sud : “Taramul Demonilor”

Salut Bogdan, nu stiu ce e cu mine, niciodata nu reusesc sa citesc articolele pe GDD . Intru in meniuri si submeniuri, vad harta cu traseu si tot asa :) .
Care e taramul demonilor si care e iesirea fara diguri submerse ? DIn cele hoinarite de mine, singura iesire dintr-un canal principal in Razelm fara diguri submerse e Mustaca.
Eu sunt acum in Sinoe la colonia de pelicani, am intrat prin ecluza de la canalul 5 care e si el strajuit de diguri submerse.

Dupa traseul tau intuiesc golful Holbina si Razelmul pana la Mustaca, fiind "taramul demonilor" .
 
..................
Eu sunt acum in Sinoe la colonia de pelicani, am intrat prin ecluza de la canalul 5 care e si el strajuit de diguri submerse.

............. .

Ai trecut cu "Nemo" prin canalul 5 pina in Sinoie? De ce nu informezi organele competente tovarasu'? Acestea sint realizari cu care ne putem mindri, nu trebuie sa ne omoare modestia! :)
 
@ Florio si nu numai...

Salut Bogdan, nu stiu ce e cu mine, niciodata nu reusesc sa citesc articolele pe GDD . Intru in meniuri si submeniuri, vad harta cu traseu si tot asa :) .
Care e taramul demonilor si care e iesirea fara diguri submerse ? DIn cele hoinarite de mine, singura iesire dintr-un canal principal in Razelm fara diguri submerse e Mustaca.
Eu sunt acum in Sinoe la colonia de pelicani, am intrat prin ecluza de la canalul 5 care e si el strajuit de diguri submerse.

Dupa traseul tau intuiesc golful Holbina si Razelmul pana la Mustaca, fiind "taramul demonilor" .

Salutare si tie, Florio

Am descoperit un CANAL NOU de centura al Razelmului, pe semne ca fusese colmatat, acum sapau cu o draga uriasa la el. Voi pune poze.

Pana atunci, am facut un UP-DATE la Harta Detaliata a Deltei Dunarii de pe Ghid si am marcat si cele 2 iesiri pe Razelm gasite de mine.

Acestea sunt:

Iesiri din Delta Dunarii pe Razelm – Iesirea 5 – Canalul de Centura (Nordul Golfului Holbina)

Iesiri din Delta Dunarii pe Razelm – Iesirea 6 – Canalul Lipovenilor 1 (Estul Golfului Fundea)

Eu sunt acum in Sinoe la colonia de pelicani, am intrat prin ecluza de la canalul 5 care e si el strajuit de diguri submerse.

Fericitule !!! Eu am iesit in acest weekend de 2 ori pe Razelm, vezi cele doua posturi pentru traseu. Dar Duminica era sa se termine cam rau, erau niste valuri... Cateva au intrecut masura si au ajuns si in barca !!! :mad::mad::mad: Dar am scapat cu bine si ne-am dus sa ne "uscam" la Perisor !!! :):):)

Tura in Delta 03.08.2013 – Vestul Deltei de Sud : O incursiune in “Taramul Demonilor”

Tura in Delta 04.08.2013 – “Demonii” din sufletul Pilotului : Razelmul pe valuri …

Am si eu o intrebare : Cum ai trecut la Canalul 5 ??? Prin Ecluza ??? S-a reparat ??? Asta primavara, cand am fost eu pe-acolo cu masina, nu se reparase...

Dupa traseul tau intuiesc golful Holbina si Razelmul pana la Mustaca, fiind "taramul demonilor" .

Pai nu mai tii minte, cand "am delimitat" eu Delta Dunarii, cand am inceput cu Ghidul Deltei Dunarii, ca tocmai tu l-ai numit asa ??? Paternitatea expresiei din titlul posturilor iti apartine !!! :):):)
 
Ultima editare:
Harta detaliata a Deltei Dunarii ... tinuta in cache.

Eu am postat noua harta asa cum am spus, insa browser-ul tine vechea harta in cache. Daca si cei care acceseaza harta patesc acelasi lucru, incercati cu un alt browser cu care n-ati incarcat pana in prezent pagina respectiva, sau "clear cache" sau "in private browsing" (pentru utilizatorii de Chrome.

Harta o gasiti aici :

Harta detaliata a Deltei Dunarii (ver. 1.2 – 05.08.2013)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Back
Sus