Sfat achizitie barca

Va rog sa ma sfatuiti in directia cumpararii unei barci !

1.O voi folosi atat in delta cat si costier pe mare .
2.Doresc sa transporte 6-8 persoane.
3.Doresc sa fie economica , mai precis sa permita o motorizare maxima de 150 cai cu care sa se miste OK( sa gliseze rapid incarcata la maximum)
4.Doresc sa aiba punte libera in partea prova de aprox 2m x 2 m si cabina cu pat de 1,5-2m x 2 m.
Ca idee caut ceva in genul Cap Camarat 5,5 sau 6,5 wa( sau competitorul Beneteau)


Multumesc anticipat!
 
Ultima editare:
Salut,
Eu am negociat o astfel de barca de la un tip din Tulcea. Barca adusa din Germania nu e scoasa la vanzare, am gasit-o intr-un depozit. 6.90m lungime cu motor de 150 CP, cabina, arata OK.
Eu am abandonat pista deoarece ii trebuia un motor cu cisma lunga si nu am gasit in buget. Daca te intereseaza da-mi un MP.
bafta!
 
Va rog sa ma sfatuiti in directia cumpararii unei barci !

1.O voi folosi atat in delta cat si costier pe mare .
2.Doresc sa transporte 6-8 persoane.
3.Doresc sa fie economica , mai precis sa permita o motorizare maxima de 150 cai cu care sa se miste OK( sa gliseze rapid incarcata la maximum)
4.Doresc sa aiba punte libera in partea prova de aprox 2m x 2 m si cabina cu pat de 1,5-2m x 2 m.
Ca idee caut ceva in genul Cap Camarat 5,5 sau 6,5 wa( sau competitorul Beneteau)


Multumesc anticipat!

Barca super economica proiectata pt motorizari mici, de 7 metri cu o cabina de pilotaj (pilot house), dar cu posibilitati infinite de amenajare, si relativ ieftina pe deasupra, este Wilson Flyer 23. Cu 150 CP zboara!

Informativ:
WILSON FLYER 23 - FAFB

Si un video cum se misca:
DSCN0366 - YouTube


Sau un tri-hull similar, Solent, etc
 
Ultima editare:
Buna ziua,

sunt de curand pe acest forum. Sunt pescar de crap dar ma pasionaeaza de un an si pescuitul la rapitori.
De aceea, vreau sa imi iau o barca. la noi am vazut ca sunt scumpe si am gasit Zodiac si Bombard pe un site german schlauboot-markt.de.
am de ales intre Zodiac Cadet Solid 310 - 1069 euro, Zodiac Zoom Solid 310 -795 euro sau Bombard Typhoon 310 - 769 euro.
Toate trei au podea de lemn cantaresc intre 42 si 47 kg, au podea de lemn, husa, bancuta de sedere, chila gonflabila (nu stiu daca si Zodiac Zoom) si sunt facute din Strongan. e bun materialul asta comparativ cu Hypalon? merita banii?
Multumesc frumos,

razvan
 
Buna ziua,

sunt de curand pe acest forum. Sunt pescar de crap dar ma pasionaeaza de un an si pescuitul la rapitori.
De aceea, vreau sa imi iau o barca. la noi am vazut ca sunt scumpe si am gasit Zodiac si Bombard pe un site german schlauboot-markt.de.
am de ales intre Zodiac Cadet Solid 310 - 1069 euro, Zodiac Zoom Solid 310 -795 euro sau Bombard Typhoon 310 - 769 euro.
Toate trei au podea de lemn cantaresc intre 42 si 47 kg, au podea de lemn, husa, bancuta de sedere, chila gonflabila (nu stiu daca si Zodiac Zoom) si sunt facute din Strongan. e bun materialul asta comparativ cu Hypalon? merita banii?
Multumesc frumos,


razvan

Dintre pneumaticele pe care le gasesti in Romania, cred ca cele mai bine lucrate sunt Quicksilver.Eu as alege un Quicksilver 340 Enduro quicksilver enduro 340 with yamaha 5hp - YouTube
Le comercializeaza Americannautics
 
Strongan e de fapt PVC.
Eu am avut experiente proaste cu Zodiac-urile. Vorbesc de 4 barci, unde am intalnit de la defecte de fabricatie (oglinda lipita nesimetric la un Fastroller cu podea gonflabila), la defecte de proiectare (doua YL fastroller cu podea de lemn si care nu puteau sa gliseze, iar materialul era foarte fragil) si calitatea lipiturilor care au cedat la imbinarea podea/oglinda in catvia ani ( Futura Mark IIC cu podea de AL)

Daca lucuiesti la casa, sau ai unde sa o tii la cineva, cred ca cea mai buna optiune e constructia unei barci usoare car-toppable, sau achizitia unei barcute de aluminiu, usoara, car toppable, cum are Ovidiu.
 
Ultima editare:
Buna seara,

va multumesc frumos pt rapsuns.
la acelasi magazin online in germania am gasit quicksilver sport enduro 320 la 1149 euro sau quicksilver adventure enduro 320 la 1249 euro. De 3,40 metri nu am vazut. astea amandoua au podea in GFK. asta e un fel de plastic nu? ei zic ca e in loc de lemn.
cele cu podea din aluminiu sunt mai scumpe clar: 365 sport XS este 1795 euro iar 365 Heavy Duty XS sau 365 Adventurea sunt ambele 2080 euro si sar din buget.
Mootrul de 5 CP nu e prea mic? eu ma gandeam la unul de 9,9 CP de la Yamaha.
In mod normal sunt eu cu copilul in barca la pescuit dar daca vine si sotia si copilul mai mare de 15 ani cred ca nu e suficient 5 CP. Asa e sau nu? sau trage si 5 CP patru persoane?
multumesc,

razvan
 
Razvan,

Vesnica problema deplasare in regim de deplasament, sau in glisare.

Pentru regim de deplasament = viteze de maximum 9-10 km/h 5 CP este suficient. In plus, barca va glisa cu 5 CP, atata timp cat este o singura persoana in barca. La glisare viteza va fi: 25-30 km/h

Pentru deplasare in regim de glisare, Quicksilverul este o barca excelenta , iar un motor de 10 CP va permite glisarea cu 3 adulti, sau 4 persone mai mititele.

Mai tine cont si de greutatea motorului. Un motor de 25-26 kg e usor de carat. 36 kg deja e mai mult decat as vrea sa car eu, dar este posibil sa te descurci cu el, daca pui roti pe oglinda, etc. 50 kg deja e un motor mult prea greu, adecvat pentru o barca carata pe peridoc.

Greutati
26 kg - unele motoare 4 timpi pina in 6 CP (un cilindru) si unele motoare 2 timpi pina in 8 CP (2 cilindri) (Mercury in 2 timpi e greu)
36 kg - unele motoare 4 timpi in jur de 10CP, motoare doi timpi 10 si 15 CP

Poti gasi informatiile despre greutate pe net.
 
Ultima editare:
Buna seara,

va multumesc frumos pt rapsuns.
la acelasi magazin online in germania am gasit quicksilver sport enduro 320 la 1149 euro sau quicksilver adventure enduro 320 la 1249 euro. De 3,40 metri nu am vazut. astea amandoua au podea in GFK. asta e un fel de plastic nu? ei zic ca e in loc de lemn.
cele cu podea din aluminiu sunt mai scumpe clar: 365 sport XS este 1795 euro iar 365 Heavy Duty XS sau 365 Adventurea sunt ambele 2080 euro si sar din buget.
Mootrul de 5 CP nu e prea mic? eu ma gandeam la unul de 9,9 CP de la Yamaha.
In mod normal sunt eu cu copilul in barca la pescuit dar daca vine si sotia si copilul mai mare de 15 ani cred ca nu e suficient 5 CP. Asa e sau nu? sau trage si 5 CP patru persoane?
multumesc,

razvan

Quicksilver 340 enduro, se poate vedea la reprezentanta americannautics din Jilava, iar pretul este mai bun decat in Germania.
Yamaha de 9,9cp in 4 timpi ,are aceeasi greutate cu unele motoare de 15 si 20cp in 4 timpi.
La o greutate egala eu as alege un motor mai puternic, ex. Suzuki 20cp 4 timpi(44kg) Motoare de barca Suzuki - Suzuki Marine SRL - Barci, Boat, Boats, Motor, Engine sau Honda 20 cp | HondaMarine.ro
Dintre motoarele de 10 cp in 4 timpi, cel mai usor este Mercury(38 kg) American Nautics - Mercury Marine Outboards - Patru timpi 8 - 9CP

Pentru 2 persoane 10 cp este ok pentru ca barca sa gliseze, dar pentru 4 persoane, orienteaza-te spre 20cp.
Eu am un Mercury de 10 cp in 4 timpi, este ok dpdv al consumului si al transportului si pentru 2 persoane in barca.

Calculul este simplu(de la Vali invatatura), pentru ca barca sa gliseze, optim ar fi 20 kg pt. fiecare cal putere(greutatea totala a barcii:motor+barca+persoane+bagaje=400 kg, ideal ar fi un motor de 20 cp)

http://www.youtube.com/watch?v=XGofXaS9Wgw

http://www.youtube.com/watch?v=c99KDBeW1XM
 
Ultima editare:
multumesc frumos.m-am lamurit. primul pas voi intreba de barca la american nautics. daca e mai bun pretul ca afara o iau de aici. apoi, motorul la primavara viitoare.
 
.... si inca ceva

Vezi ca o astfel de barca, chiar dezumflata este un pachet maricel. Ca idee, pentru o barcuta de genul Quicksilver enduro 340, cu podea rigida, masina ideala ar fi ceva de la Logan MCV in sus. Mai ales daca vrei sa incapa si un motor de 10 CP acolo, plus ceva bagaje.
 
gata. mi-am luat si barca si motor. barca e putin cam mare decat ce vroiam eu. am gasit un zodiac cadet solid de 3,40 metri la mana a doua dar aproape nou din 2012 cu 700 de euro pe un site belgian. M-a rezolvat cumnatul meu care sta in belgia. mi-a pus-o la atllassib la transport, trebuie sa vina in 2 zile. Motor am gasit aici suzuki de 6 CP aproape nou din 2013 cu 670 euro pe pro barca. eu vroiam zodiac 3,10 cadet solid dar nu am gasit.
oricum eu nu tin sa glisez, ma duc la pescuit pe lacuri si nu ma grabesc sa merg repede.
 
Bravo! Faptul ca e mai lunga e un avantaj. Diferenta de lungime o regasesti integral la interior, unde chiar ai nevioie de spatiu. Vei vedea ca si barca de 3.40 e un pic neincapatoare.
In plus, mai degraba intri in glisare cu cadetul de 3.40 decat cu cel de 3.10. Daca punga si spatiul permite o barca pneumatica mai lunga, e de preferat intotdeauna.

Barca de 3.40 e un minimum pentru doua persoane la pescuit, sau in excursie cu cortul. Va acomoda confortabil trei persoane la plimbare/picnic
 
Salutare Barcaholici,

Ca sa nu mai aglomerez cu un topic nou postez aici rugamintea catre cei experimentati in domeniu sa imi dea ceva sfaturi.
As dori sa cumpar o barca si un motor care sa respecte citeva criterii (barca va fi folosita exclusiv pentru agrement/plimbari, nu sint pescar si nu voi fi):

- sa nu necesite permis sau inmatriculare (din ce am citit motor de max. 5CP, sper ca nu gresesc)
- sa o pot folosi atit pe mare linistita (nu vreau sa navighez pe furtuna) cit si pe lacuri/rauri interioare
- sa incapa 2 persone (un adult si un adolescent) si un minim de bagaje plus rezervor extern
- barca sa fie cit mai usoara si redusa ca dimensiuni dar sa o pot folosi totusi pe mare.
- combinatia sa aiba si ceva sportivitate, cit se poate din 5CP

Pentru motor sint aproape hotarat pe Yamaha F5, probabil trebuie cu cizma scurta. Am studiat si Honda BF5 dar am vazut ca este mai scump cam cu 1000 RON.

Problema mai mare este cu barca. Ar fi citeva modele:
- Honwave T24 sau T27 IE,
- Zodiac Fastroller 285 (asta mi-a atras atentia, daca aveti o alta varianta mai buna, multumesc)
- Quicksilver UltraLight 250

Vreau sa fie cu chila in V gonflabila si fund gonflabil, nu am nevoie sa stau in piciore.

M-am mai uitat si la modele mai ieftine gen Kolibri, Baracuda, Navigator si altele de genul acesta. Nu prea imi plac barcile verzi si alb sau gri poate nu se incinge asa mult de la soare.

Este oare justificata diferenta de pret (cam dublu) intre cele doua categorii la care m-am referit? Daca se poate, bineinteles ca orice economie la bani este binevenita.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi. Nu am mai avut niciodata o barca deci astept cu mare nerabdare sfaturile voastre. Citesc de vreo saptamana forumurile dar majoritatea cauta barci pentru pescuit, mai spatioase, eu caut cit mai sportive.
Sa auzim numai de bine.
 
Salutare Barcaholici,

Ca sa nu mai aglomerez cu un topic nou postez aici rugamintea catre cei experimentati in domeniu sa imi dea ceva sfaturi.
As dori sa cumpar o barca si un motor care sa respecte citeva criterii (barca va fi folosita exclusiv pentru agrement/plimbari, nu sint pescar si nu voi fi):

- sa nu necesite permis sau inmatriculare (din ce am citit motor de max. 5CP, sper ca nu gresesc)
- sa o pot folosi atit pe mare linistita (nu vreau sa navighez pe furtuna) cit si pe lacuri/rauri interioare
- sa incapa 2 persone (un adult si un adolescent) si un minim de bagaje plus rezervor extern
- barca sa fie cit mai usoara si redusa ca dimensiuni dar sa o pot folosi totusi pe mare.
- combinatia sa aiba si ceva sportivitate, cit se poate din 5CP

Pentru motor sint aproape hotarat pe Yamaha F5, probabil trebuie cu cizma scurta. Am studiat si Honda BF5 dar am vazut ca este mai scump cam cu 1000 RON.

Problema mai mare este cu barca. Ar fi citeva modele:
- Honwave T24 sau T27 IE,
- Zodiac Fastroller 285 (asta mi-a atras atentia, daca aveti o alta varianta mai buna, multumesc)
- Quicksilver UltraLight 250

Vreau sa fie cu chila in V gonflabila si fund gonflabil, nu am nevoie sa stau in piciore.

M-am mai uitat si la modele mai ieftine gen Kolibri, Baracuda, Navigator si altele de genul acesta. Nu prea imi plac barcile verzi si alb sau gri poate nu se incinge asa mult de la soare.

Este oare justificata diferenta de pret (cam dublu) intre cele doua categorii la care m-am referit? Daca se poate, bineinteles ca orice economie la bani este binevenita.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi. Nu am mai avut niciodata o barca deci astept cu mare nerabdare sfaturile voastre. Citesc de vreo saptamana forumurile dar majoritatea cauta barci pentru pescuit, mai spatioase, eu caut cit mai sportive.
Sa auzim numai de bine.

Parerea mea este ca atata timp cat ramai la modele de PVC, nu este justificata diferenta de pret.
Daca te orientezi insa spre un model de Hypalon, ca de exemplu Quicksilver Airdeck 340, diferenta este justificata.

Motorul de 5 CP, nu iti va permite sa glisezi cu 2 pesoane+bagaje. Daca ai posibilitatea de a-ti lua permis si apoi sa folosesti un motor de 10 CP pe o barcuta gen Quicksilver Airdeck 340, vei fi mult mai castigat pe termen lung. Vei vedea ca o barca pneumatica mai incapatoare (lunga) are multe avantaje: viteza, planare mai usoara, comportament OK pe valuri, loc sa stai in ea, etc.

Daca insa vrei sa ramai la motoare mici, considra si urmatoarele tipuri de pneumatice gen canoe sau lotca:

-Saturn Kaboat (un fel de lotca pneumatica) ceva de 15-16-17 picioare. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Barca se misca foarte frumos la deplasament, cu un motoare mici.

-Gumotex: canoea cu motor Ruby. Pare ideala pentru ceea ce iti doresti, accepta motoare pina la 5CP (eu as folosi un Suzuki de 2.5 CP pentru portabilitate), cantareste 23 kg! Nu stiu ce alta barca s-ar potrivi mai bine pentru ceea ce ai descris tu. Nafukovací kanoe Ruby GUMOTEX
----------------------

Barcile pneumatice scurte (chistoc) sunt si ele bune la ceva: pescuit pe ape linistite (exclus whitewater) o singura persoana. In acest caz, reprezinta o alternativa buna la pontoanele pnumatice. Datorita greutatii reduse se poate merge in planaj fara probleme si cu podea rigida este o platforma buna atat pentru spinning cat si pentru stationar - de la Modi cititre ;) Dar tu vrei altceva, nu-i asa?
 
Ultima editare:
Atentie, motoarele de 5CP NECESITA permis.

"Pentru a conduce o ambarcaţiune de agrement cu o putere a motorului de până la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare NU este necesară deţinerea certificatului internaţional de conducător de ambarcaţiune de agrement clasa D (conform Art.4 al.2 din Anexa la ORDIN nr. 534 din 26 iunie 2007)"
 
Ultima editare:
Va multumesc pentru raspunsuri si idei. Se pare ca trebuie sa reconsider tot planul. Nu prea vreau sa fac teste pe pielea mea la banii astia. Din ce am vazut pe youtube unii se misca destul de bine cu 5 cai si imi facusem sperante ca scap usor, fara permis si alte batai de cap. O sa iau in calcul si obtinerea unui permis, sper sa nu fie foarte complicat.
 
Va multumesc pentru raspunsuri si idei. Se pare ca trebuie sa reconsider tot planul. Nu prea vreau sa fac teste pe pielea mea la banii astia. Din ce am vazut pe youtube unii se misca destul de bine cu 5 cai si imi facusem sperante ca scap usor, fara permis si alte batai de cap. O sa iau in calcul si obtinerea unui permis, sper sa nu fie foarte complicat.

complicat nu ! este numai ..enervant , ...costisitor...timp pierdut...
 

Back
Sus