Rib facut acasa

cei care au mai lucrat cu fibra stiu ce a urmat.multa munca cu masca pe figura contra prafului de la slefuit.greseala:rock: se vede si din pozele precedente, ca am dat cu grund pe matrita din tabla inainte sa aplic ceara demulanta.dar cum greselile se pot indrepta prin multa munca iata ce a iesit:

Salut Stefan, ceara de demulat se foloseste de obicei la decofrari din matrite de fibra, si nu protejeaza suprafata matritei tale de atacul stirenului din rasina, din cauza asta ti s-a lipit grundul de barca. Pentru a evita pe viitor treaba asta, cred ca ar trebui sa procedezi astfel: curata tot grundul de pe matrita metalica, slefuieste si aplica apoi o vopsea polimerica (poliuretanica sau epoxidica), mult mai rezistenta la atacul stirenului. Demulantul mult mai potrivit in cazul tau este alcoolul polivinilic, care creeaza o membrana etansa de separare intre barca si matrita, si nu mai permite atacarea matritei de catre stiren.
Un alt detaliu la barca ta este forma redanelor longitudinale, pe care ai obtinut-o prin ambutisarea tablei. Respectivele adancituri iti adauga rezistenta necesara a fundului, dar pentru sporirea performantei barcii, era bine ca redanele sa aiba o forma profilata triunghiular spre exterior, pentru deflectarea stropilor de apa, care e rolul principal al redanelor longitudinale. Daca mai ai cum, poate poti modifica matrita, pentru a avea un comportament imbunatatit al barcii. Mult succes in continuare :).
 
dar ca barca sa fie barca trebuie sa ajunga pe apa , iata cum a ajuns a mea si cum arata gata de mars si...in mars.
 

Atașamente

  • P6273517.jpg
    P6273517.jpg
    73.8 KB · Vizualizări: 274
  • P6273519.jpg
    P6273519.jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 290
  • P6273524.jpg
    P6273524.jpg
    67.4 KB · Vizualizări: 282
  • P6273527.jpg
    P6273527.jpg
    66.5 KB · Vizualizări: 288
Foarte "misto" !!!! s-o stapanesti sanatos !!!....cu intrebarile noastre,ne-ai lasat in "ceata" ????.....balonul tu l-ai facut ?
 
pt bratulescu ca-i nerabdator.poate iti trimit lincul de pe you tube care m-a inspirat.da balonul eu l-am conceput si facut suta la suta.
 
@ stefan Multumesc! ...abia astept....ce material ai folosit ptr. balon,si de unde se procura ???.....si cel mai important ce adeziv ai folosit ??? Multumiri !!!
 
Ultima editare:
FAAAAAINNNNAAA...imi place foarte mult cum a iesit, si deja ma bat o mie si una de ganduri....oare oi fi in stare sa fac o coca din aia direct din placaj cu fibra? fara matrita? nu de alta, da' mie imi trebuie o barca ceva mai potenta, ca motorul meu e mai mare, si are nevoie de o lungime la plutire ceva mai mare...

astept si eu ceva mai multe detalii cu privire la balon...material, adeziv, prinderea de coca, etc...

Inca o data, multe felicitari...sincer...
 
din ,,sapaturile '' mele pe net cea mai buna explicatie de constructie a barcilor gonflabile este aici http://www.youtube.com/watch?v=eBNf78Fo1I8, si filmuletul are trei parti . l-am studiat cu foarte mare atentie si este si in detaliu in unele parti de constructie a balonului. pentru alte detalii despre materiale pe privat ca nu vreau sa se creada ca fac reclama .
 
Ultima editare:
am vazut filmele, am priceput cum se face, dar...
1. ce adeziv se foloseste, ca nu am putut sa-mi dau seama dupa miros....?
2. materialul folosit de care este?
3. ce greutate totala are barca la final?
 
şi în completarea întrebărilor lui rexsailor:
tiparul ţi l-ai făcut singur? nu este chiar simplu să proiectezi şi să îmbini, sudezi, coşi (şi aici pot să vă împărtăşesc eu din îmbinatul mânecii cu răscroiala faţă-spate de la un sacou), un element rotund cu unul drept, cum fac omuleţii în filme.
 
Ultima editare:
şi în completarea întrebărilor lui rexsailor:
tiparul ţi l-ai făcut singur? nu este chiar simplu să proiectezi şi să îmbini, sudezi, coşi (şi aici pot să vă împărtăşesc eu din îmbinatul mânecii cu răscroiala faţă-spate de la un sacou), un element rotund cu unul drept, cum fac omuleţii în filme.
este adevarat croiala la acest balon am facut-o eu dar inspiratia a venit de la a barca gonflabila ruseasca veche demontata-descusuta si dezlipita, lipirea materialului se face mai greu la inceput dar prin practica se obtine indemanarea asa cum se vede si pe filmuletele de pe youtube.adezivul si materialul din filmulet sunt pt/hipalon.materialul care este la noi accesibil este acel asa sis poliplan din pvc dar cu densitata mai mare de pvc pe metru patrat, special pentru barci gomflabile si piscine .
 
felicitari pentru barca. am si eu cateva intrebari poate stupide:
Materialul este folie pentru piscina din PVC cu tesatura de intarire? Ce gramaj pe mp ai folosit?
Adezivul? Mono sau bicomponent?
La ce presiune umfli barca si cat tine aerul?
Merci mult si ore placute pe apa.
 
felicitari pentru barca. am si eu cateva intrebari poate stupide:
Materialul este folie pentru piscina din PVC cu tesatura de intarire? Ce gramaj pe mp ai folosit?
Adezivul? Mono sau bicomponent?
La ce presiune umfli barca si cat tine aerul?
Merci mult si ore placute pe apa.
materialul este la fel ca cel din care se fac prelatele de camioane dar densitatea deste de 1000g/mp.adezivul este cred monocomponent dar se mai adauga un intaritor pentru a se ridica punctul/temperatura la care se poate dezlipi(exemplu daca adezivul se dezlipeste la 75grade cu aditivul adaugat temperatura creste la 90grade) barca nu am verificat la ce presiune o unflu, o incerc cu mana si daca este destul de tare consider ca este suficient.presiunea scade si ii fac o unflare la circa 10 zile
 
Merci mult, m-am tot intrebat cat de bine tine folia de PVC aerul, acuma am raspunsul. Multe clipe frumoase pe barca.
 

Back
Sus