greseala la montarea motorului...

Atunci esti pierdut irecuperabil! ;)
Pelicanu a spus-o mai cu perdea, dar eu ti-o spun verde-n fata: Adio berica rece tolanit pe balonul din prova!
O sa te uiti cu jind la junior cum se lafaie!

PS: Sper ca stii de gluma!
 
Ultima editare:
PS: Sper ca stii de gluma!

si daca stiu sau nu, situatia e aceeasi: o sa-mi fac scaun din geanta frigorifica si beau la pupa.
buba e ca la cele 140 de kile mai adaug vreo 15 ale frigorificei... cred ca trebuie sa mai fac sau macar sa impumut un junior ca sa mentin asieta rezonabila.
 
Prelungitorul de eche e o simpla teava(eventual din doua bucati)pe care o poti face acasa imediat.....poate fi din Al dar mai simplu una gri de instalatii si daca ai putin noroc gasesti si o trecere de la sa zicem 1" la 1,5"(sau cat o avea manerul si o bagi frumususel peste maner eventual cu o bucatica de cauciuc ca impanare.
 
Prelungitorul de eche e o simpla teava.

Ciby se referea la prelungitor de cizma :), cel pe care l-am vazut pe Mercury.
Prelungitorul de eche l-am facut direct in barca la prima iesire, aveam cu mine o teava de pvc de instalatii, doua coliere si scula multifunctionala cu patent, fierastrau, pila, etc.
 
Deja are o teava gri montata ca prelungitor. Omul stie ce face, dar la alegerea motorului nu a tinut cont de lungimea cizmei. A gresit, asta este.
Geo, trebuie sa te gandesti serios la modificarea suportului de motor in asa fel incat cele doua tevi superioare sa nu te mai deranjeze. Pentru maner, ar trebui un opritor care sa-i limiteze cursa in fata la un anumit unghi la care sa nu mai loveasca si sa nu frece barca.
Alta solutie nu vad, in afara schimbarii motorului, dar cum din start ai spus ca nu se pune problema ....

LE: Intre timp a raspuns si Geo.

LLE:

Geo, de ce nu-i faci un alt maner? Unul indoit din teava de aluminiu de la Brico, caruia ii montezi acceleratia originala sau si mai bine, una de scuter. M-am uitat mai atent la poze si cred ca se poate. Acceleratia este pe cablu, simpla de tot. Aceasta, corelata cu schimbarea suportului, iti rezolva problema.
Daca nu intelegi da un semn sa-ti fac o schita.
 
Ultima editare:
N-aam inteles prima parte ref la oprirtor.
Din a diya parte am inteles o eche deviata in sus, cu manerul paralel cu cel original, si pe care montez o alta acceleratie. Corect ?
Nu pot desena ca-s pe telefon in aeroport :(
 
Era vorba despre un opritor pentru eche, sa nu mai cada ca bleaga in jos peste suportul motorului, dar daca refaci echea, s-ar putea sa nu mai fie nevoie.
Profilul echei vazut din lateral o sa semene cu profilul vazut de sus, un fel de Z intins, cu doua coturi si manerul acceleratiei orizontal. Astfel rezolvi pozitia de jos a echei cu opritorul original, cel de pe motor.
 
Z-ul il vedeam si eu, buba e ca am ambele maini pe stanga. Putinul creier pe care il am imi ajunge sa gandesc un pic, dar nu si sa-mi coordonez dibaci mainile. Abia l-am invatat sa duca sticla la gura :)
De opritor acum nu e neviie, articulatiA e dedtul de stransa.
Cred ca untai voi incerca sa fac alte brate suport pt oglinda, piate reusesc sa cobor vreo 10 cm.
 
reglare motor barca

Cand am cumparat barca propietarul avea oglinda modificata cu inaltator,cand am montat motorul meu placa anticavitatie era la nivelul barcii deci nu la nivelul chilei,si am crezut ca elica prinde aer,cred ca am gresit dand jos inaltatorul ,am avut si motive sa dau jos inaltatorul parca simnteam ca se tureaza si nu fuge barca,acum nu stiu ce sa mai fac ,
 
Ultima editare:
Trebuie sa ai un spatiu intre 1 si 5 cm. Daca este mai jos iti arunca apa in barca si daca este prea sus o sa intre aer la elice si nu poti merge la maxim de performanta. In fctie de greutatea pe care o cari in minimum de configuratie trebuie sa iti fie suficient sa nu traga aer.
 
Pune o poza cu barca, motorul (vedere pupa) si te/ne lamurim.


salut !

...am incarcat si eu cateva poze cu barcuta mea....credeti ca este pozitionat corect motorul meu ?
 

Atașamente

  • 20161201_123143.jpg
    20161201_123143.jpg
    42.6 KB · Vizualizări: 62
  • Dimensiuni oglinda barca.jpg
    Dimensiuni oglinda barca.jpg
    51.7 KB · Vizualizări: 59
  • 20190716_132210.jpg
    20190716_132210.jpg
    64.6 KB · Vizualizări: 51
  • 20190803_144834.jpg
    20190803_144834.jpg
    53.2 KB · Vizualizări: 75
  • 20190803_144800.jpg
    20190803_144800.jpg
    53.2 KB · Vizualizări: 59
Ultima editare:
Atâta timp cât are răcire e ok
Semi gluma dar nefoind de glisare si placa anticavitatie e sub apa e OK
Mie imi pare ok amplasarea...cred ca mergea și mai sus....asta ca sa iti dea draft mai mic
Proba pe apa e sfanta
 

Back
Sus