Ajutor: echilibrare peridoc

Dragilor,

Am nevoie de ajutor.
Nu știu ce sa mai fac pt a reuși sa echilibrez noul peridoc.
Dupa ce primul peridoc s- a frânt aproape....(calitate execrabila ) al doilea ( primit la schimb de la comerciantul de remorci se pare ca este mai tapan dar ....nu reușesc sa scad greutatea pe cârlig.
Cand am pus barca pe el, barca a fost pusă cu motostivuitorul și nu am realizat câta apăsare am pe cârlig.....a fost nevoie de 5 oameni sa scot peridocul de pe cârlig la destinație.
Si după ce l-am scos și l- am rezemat în roata de ghidaj am frânt roata și prinderea ei.....
Am dat barca jos și am mutat puntea mai în față.....a fost nevoie doar de 3 oamenii sa il ridicam .....
Azi am mutat puntea la penultima gaura in fata.....acum un semi Hercule îl poate scoate.....
Nu știu ce sa mai fac....
Atașez poza ....poate vedeți voi ceva ce mie imi
scapa
Multumesc mult in avans
 

Atașamente

  • 20190610_204800.jpg
    20190610_204800.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 42
Dragilor,

Am nevoie de ajutor.
Nu știu ce sa mai fac pt a reuși sa echilibrez noul peridoc.
Dupa ce primul peridoc s- a frânt aproape....(calitate execrabila ) al doilea ( primit la schimb de la comerciantul de remorci se pare ca este mai tapan dar ....nu reușesc sa scad greutatea pe cârlig.
Cand am pus barca pe el, barca a fost pusă cu motostivuitorul și nu am realizat câta apăsare am pe cârlig.....a fost nevoie de 5 oameni sa scot peridocul de pe cârlig la destinație.
Si după ce l-am scos și l- am rezemat în roata de ghidaj am frânt roata și prinderea ei.....
Am dat barca jos și am mutat puntea mai în față.....a fost nevoie doar de 3 oamenii sa il ridicam .....
Azi am mutat puntea la penultima gaura in fata.....acum un semi Hercule îl poate scoate.....
Nu știu ce sa mai fac....
Atașez poza ....poate vedeți voi ceva ce mie imi
scapa
Multumesc mult in avans

Marius, lucrurile sunt simple în concepție, doar e principiul balanței.
Probabil distribuția greutății în volumul bărcii tale, nu este tocmai ceea ce dorește peridocul prin amplasarea punții.
Calculează puțin folosind fizica solidului rigid, din clasa a XI-a (când eram noi mici :) ). Asta ca să calculezi distribuția maselor de-a lungul secțiunii bărcii.
La peridoc poți s-o faci experimental, detectând care e greutatea pe cârlig, la gol.
De aici îți va rezulta amplasamentul bărcii, în așa fel încât să ai pe cârligul de remorcare, greutatea cerută de mașină (30-50 kg, unele suportă 75 dar le ridici greu).

Problema ta poate fi remediată prin amplasarea puțin mai în față a punții mutând bridele de prindere. Desigur, asta dacă spațiul pe lonjeroane, permite.
La fel, se poate regla poziția bărcii mai în spate, din poziția tamponului ce fixează prova. La multe trailere, poziția acestui tampon este reglabilă.

Dar ia-o cu începutul: vezi ce greutate ai acum, pe cupla de remorcare.

Ca să înțelegi că treburile pot fi mult mai simple îți dau un exemplu personal:
Multă vreme, ansamblul meu peridoc-barcă, deși are 1,5 tone, putea fi ridicat cu două degete, de cupla de remorcare.
Adică un echilibru aproape perfect, ceea ce nu e bine la transport. Am reglat mereu lucrul acesta, încărcând în barcă, diversele bagaje, mai spre prova, pentru a avea apăsare pe cârligul de remorcare.
Undeva în față, peridocul avea un mic stativ pentru roata lui de rezervă (nefolosit, fiindcă nu aveam decât cauciuc de rezervă. Deh, jantă englezească, promisiuni de livrare deșarte).
Acum un an când am montat roata de rezervă la locul ei, s-a rezolvat totul ca prin miracol: aveam 35 kg apăsare pe cârlig :D N-aș fi crezut ca o greutate atât de mică să aibă o influență atât de mare.

P.S.
Dacă nu-ți vine să calculezi din prima, fă niște teste simple. Pune și tu un om să se urce pe pupa bărcii și vezi cum reacționează distribuția greutăților pe peridoc. ;)
 
Calculează puțin folosind fizica solidului rigid, din clasa a XI-a (când eram noi mici :) ). Asta ca să calculezi distribuția maselor de-a lungul secțiunii bărcii.
La peridoc poți s-o faci experimental, detectând care e greutatea pe cârlig, la gol.
De aici îți va rezulta amplasamentul bărcii, în așa fel încât să ai pe cârligul de remorcare, greutatea cerută de mașină (30-50 kg, unele suportă 75 dar le ridici greu).

Mai simplu: fiind vorba de o barcă, nu cred că mai e cazul să calculezi mult. Ia de principiu punctul de echilibru, la jumătatea liniei de plutire (longitudinal, firește :) ).
Nu este foarte exact fiindcă nici Arhimede nu împinge pe toată secțiunea la fel... dar poate fi o aproximare bună, fără multe calcule.
 
Varianta cea mai simpla este de a muta puntea mai in fata, dar vei avea dezavantaje. La lansarea la apa se poate infinge peridocul in sol iar in trafic in schimbări de direcție spatele pericolului va iesi pe contrasens mult, el girand pe punte. Eu te-aș sfătui să încerci și prin distribuirea greutăților pe pupa(ancora, bagaje etc... chiar și rezervorul sa-l umpli dacă e in pupa)
 
S-a rezolvat Marius între timp :) . A mutat barca mai în spate cu 15 cm și s-a echilibrat problema.
Asta ar fi fost unul dintre cele două simple lucruri de făcut: să mute poziția bărcii și(sau) să elimine roata de rezervă de sub prova.
Dacă dezechilibru ar fi fost mult mai mare, lucrurile s-ar fi complicat, până la mutatul punții.

Baftă și fir întins! :)
 

Back
Sus