Caiac ptr. incepator

Salutare dragi colegi. Ma bate gandul sa achizitionez Caiac 2 Locuri Siroccopro Bleu - Decathlon
Tin sa precizez ca in afara caiacelor din statiunile litoralui romanesc nu am avut ocazia sa testez si alte echipamente. Ma intereseaza in principiu pentru lacurile din jurul Bucurestiului dar si 2-3 iesiri/an la marea neagra. In marea majoritate a timpului o sa fiu singur dar prefer posibilitatea de a activa si al 2 lea loc atunci cand este nevoie.
Pareri, sfaturi, intrebari?
 
Ultima editare:
Salutare dragi colegi. Ma bate gandul sa achizitionez Caiac 2 Locuri Siroccopro Bleu - Decathlon
Tin sa precizez ca in afara caiacelor din statiunile litoralui romanesc nu am avut ocazia sa testez si alte echipamente. Ma intereseaza in principiu pentru lacurile din jurul Bucurestiului dar si 2-3 iesiri/an la marea neagra. In marea majoritate a timpului o sa fiu singur dar prefer posibilitatea de a activa si al 2 lea loc atunci cand este nevoie.
Pareri, sfaturi, intrebari?

Salut dmi, te vad foarte decis sa pleci pe ape :) . Ai cumparat motor de barca, acum fugi dupa un caiac...esti hotarat!

Iti spun experientele mele, poate iti folosesc.
In afara majoritatii timpului din sezon, in care merg cu vele cu intreaga familie, mai detin 3 caiace total diferite, cumparand inca doua in acest timp. La fel de diferite. In afara de asta am mai testat diverse tipuri si mi-am facut o opinie asupra cerintelor mele.

Ca sa nu scriu cateva pagini de opinii, incep prin a-ti spune ca prefer un caiac rigid unuia gonflabil, pentru spatiul oferit, rezistenta si viteza la inaintare. Dintre rigide preferintele sunt pentru sit-in si deloc pentru sit-on-top (la care dispare avantajul spatiului, ca n-are. Si mai detest pozitia in care pot sta, impreuna cu faptul ca sunt total descoperit la soare si intemperii).
Gonflabilele au stabilitate mare, spatiu interior mic, trebuiesc manevrate cu oarecare grija sa nu se intepe si umflate cu bagare de seama, sa nu crape :) . In zilele fierbinti, atentie la presiunea care creste de dimineata pana la pranz. Avantajul major este ca se depoziteaza si transporta foarte usor.
Dintre gonflabile am testat caiace mici care nu mi-au placut fiindca nu tin directia. Dintre cele peste 3-3,5m lungime am preferat o firma la care rezistenta la abraziune si alti factori distructivi sa fie cat mai mare.
Am avut si un Sevylor dar l-am returnat instantaneu, fara a-l folosi. Nu mi-a placut materialul din care sunt facute baloanele, un PVC transparent, prea subtire pentru a-mi conferi siguranta.
Acum, firmele mai schimba in timp componenta produselor, insa e bine sa dai textila aceea la o parte si sa vezi din ce e facut balonul.

Ca o concluzie, evident e bine sa cauti un produs mai rezistent, ele exista. Sunt cele fabricate din hypalon, nitrilon sau din materiale asemanatoare ca rezistenta. Pretul creste si el pe masura. Ca idee vezi produsele Grabner sau Gumotex . Suporta presiuni mari, devin foarte rigide ajutand prin asta si la deplasarea mai rapida.

Pentru iesiri scurte pe lacuri si poate pe mare, cred ca poti apela la produse mai ieftine. Dar daca vei indragi mai mult iesirile si acestea se vor inmulti, daca vei vrea sa iesi pe Dunare sau prin delta ei, daca iti vor placea expeditiile printre insulele ei sau prin padurile inundate primavara, vei reconsidera acest aspect si iti vei dori sa ai un caiac mai sigur, mai rapid, mai incapator.
Insa tu iti cunosti cel mai bine prioritatile si probabilitatea de a ti le schimba; chiar si un produs ieftin se poate revinde si cumpara unul mai bun.
Dupa cum spunea domnul cu frizura ciudata, "totul este relativ" :) .
 

Atașamente

  • Albert-Einstein-Quotes-My10things1.jpg
    Albert-Einstein-Quotes-My10things1.jpg
    57.2 KB · Vizualizări: 50
Florio, multumesc foarte mult pentru sfaturi. Sunt constient ca un caiac rigid este net superior unuia gonflabil din toate punctele de vedere dar nu cred ca se preteaza pentru ceea ce doresc eu. Vreau ca in perioada mai-octombrie sa-l uit in portbagajul masinii. Cand am chef sa trag pe un mal si apoi sa ma relaxez timp de 1-2 ore pe ape.
 
Nu stiu cat de bine o sa reusesti sa manevrezi caiacul gonflabil singur in conditiile in care este proiectat pt doua persoane. Un caiac pentru doua persoane care (spun producatorii) poate fi folosit cu succes de o singura persoana ar fi asta: :: HIBISCUS SPORT, Caiac sit on top Borneo ::. O alta optiune ar fi unul demontabil de genul asta: :: HIBISCUS SPORT, Caiac demontabil modular Martini:: . Dezavantajele sunt clar depozitarea si pretul.
Eu am tras singur de caiac de doua persoane si deja nu prea mai este agrement. Daca faci 5-6 iesiri pe an si la 1-2 mai ai o persoana mai bine iei doua de o persoana si le umfli dupa caz :). Mie totusi gonflabilele nu prea imi confera incredere. Pe lacurile din jurul Bucurestiului am gasit la o palma sub nivelul apei un stalp din beton cu fier betoane iesite din el de vreo 5-6cm si orientate direct in sus, daca te proptesti in asa ceva cu gonflabilul ai sanse mari sa intri pe lac in caiac si sa iesi in fusta :)) .
 
De acord cu Valyk: caiacele de doua persoane nu merg bine doar cu una. Alege caiacul care ti se potriveste, nu cel care ar putea sa ti se potriveasca.
 
Tot ca incepatori intr-ale vaslitului ne-am oprit asupra gonflabilei Sevylor Sirocco, fiind un caiac ieftin, usor de carat si depozitat. Din experienta scurta de-o vara cu acest caiac pot sa spun ca si-a facut treaba cu brio, dar am si facut basici la degete ca sa reusim sa facem ceva ture mai lungi, asta insemnand maxim 20km pe zi.
Am testat-o pe lacurile din zona (Dragan, Belis) si la o tura pe 2 zile, dar nu recomand caratul a 2 rucsaci mari fiindca nu mai ai loc in caiac numai daca stai cu genunchii la gura. Am indraznit sa iesim cu ea si pe Dunare, am padelat o jumatate de zi in Cazane, dus-intors de la Mraconia la Pestera Ponicova si in afara de valurile facute de numeroasele barci cu turisti nu am avut probleme. Am carat "basica" si in Muntenegru unde ne-am plimbat pe Lacul Skadar, printr-o zona ce semana cu o delta, cu canale cu nuferi, ciulini de balta etc dar aveam la indemana pompa si vestele de salvare plus numarul de telefon al gazdei care avea o barca cu motor. Am ajuns si la mare cu ea, in golful Kotor ne-am invartit in jurul unei insule pe ape calme dar am iesit si pe mare agitata, ca sa vedem cum se comporta. Caiacul era ca un dop pe valuri, trebuia sa te lupti ca sa vezi un pic de avans, si-am mai fi insistat daca nu aparea problema raului de mare. A scapat cu bine si din apele repezi ale Crisului Repede, una peste alta eu zic ca si-a meritat banii si noi ne-am facut damblaua.
 
Tot ca incepatori intr-ale vaslitului ne-am oprit asupra gonflabilei Sevylor Sirocco, fiind un caiac ieftin, usor de carat si depozitat. Din experienta scurta de-o vara cu acest caiac pot sa spun ca si-a facut treaba cu brio, dar am si facut basici la degete ca sa reusim sa facem ceva ture mai lungi, asta insemnand maxim 20km pe zi.
Am testat-o pe lacurile din zona (Dragan, Belis) si la o tura pe 2 zile, dar nu recomand caratul a 2 rucsaci mari fiindca nu mai ai loc in caiac numai daca stai cu genunchii la gura. Am indraznit sa iesim cu ea si pe Dunare, am padelat o jumatate de zi in Cazane, dus-intors de la Mraconia la Pestera Ponicova si in afara de valurile facute de numeroasele barci cu turisti nu am avut probleme. Am carat "basica" si in Muntenegru unde ne-am plimbat pe Lacul Skadar, printr-o zona ce semana cu o delta, cu canale cu nuferi, ciulini de balta etc dar aveam la indemana pompa si vestele de salvare plus numarul de telefon al gazdei care avea o barca cu motor. Am ajuns si la mare cu ea, in golful Kotor ne-am invartit in jurul unei insule pe ape calme dar am iesit si pe mare agitata, ca sa vedem cum se comporta. Caiacul era ca un dop pe valuri, trebuia sa te lupti ca sa vezi un pic de avans, si-am mai fi insistat daca nu aparea problema raului de mare. A scapat cu bine si din apele repezi ale Crisului Repede, una peste alta eu zic ca si-a meritat banii si noi ne-am facut damblaua.


Foarte bun feedbackul. Dar niste imagini nu ne aratati, Leo si Lia? :) Si, de fapt, cu ce trebuia sa incep: felicitari pentru activitatea prodigioasa!
 
Multumesc pentru feedback-uri dar acum am iesit din intuneric si am ajuns in ceata totala :D ValyK, am remarcat in descrierea caiacului "Compatibil cu utilizare solo." Sa ma incred in ce scrie acolo sau e marketing si atat? Cele spuse de lia ma fac sa ma pregatesc serios sa-l achizitionez. Acum chiar ca sunt intors. Conform celor spuse de catre ValyK as merge pe varianta nu acesta si conform celor spuse de catre lia merg pe varianta acesta e alesul.
@lia, niste poze sau chiar si filmulete cu caiacul ne poti arata? Multam
 
Borneo este proaspat lansat, incearca un telefon la Hibiscus si te lamureste Dragos cum sta treaba de fapt cu el, cat de solo poate deveni, cred ca l-au testat. Si pe mine ma batea gandul sa dau Trinidad-ul pe un Borneo dar bugetul nu a trecut prin "parlament" si am descoperit si placa SUP asa ca vedem pe viitor, daca trece criza, ce o sa fie Borneo sau SUP+sit in solo.
Eu am "calarit" solo pe fratii lui, Trinidad si Tobago, ambele de 2 pers. Problema cand il folosesti solo este pozitia incomoda. Ca sa fii eficient la padelat trebuie sa fii cat mai pe mijlocul barcii sau mai aproape de centrul ei de greutate(depinde de constructie) iar la cele doua centrul barcii nu este proiectat pentru o persoana adulta care sa il foloseasca normal. La Tobago mijlocul este prea inalt si te ridica mult deasupra apei astfel ca pierzi din stabilitate si eficienta. La Trinidad stai mai aproape de apa dar este orientat spre spatele caiacului in conditiile in care oricum barca se misca ca un peste mort nu poti vorbi de eficienta nici in cazul asta. Pe nici unul din ele nu poti monta scaun, adica zero sprijin pt spate si orice incercare de a padela mai mult de 20-30 de minute se lasa cu dureri de spate sau picioare (+umeri daca devii insistent), depinde pe care o suporti mai bine :) .
 
ValyK multumesc pentru sugestii dar din pacate nu am unde sa-l depozitez plus ca se complica treaba si pentru transportarea acestuia. Raman momentan la gonflabile. Sunt constient ca nu sunt nici macar la jumatatea performantelor oferite de caiacele rigide dar trebuie sa fac un compromis.
 
cum arata cu un skin on frame demontabil? POUCH RZ85? 5,5m, 2 locuri cu bagaj pe o saptamana, sau 1,3m impachetat. Cand eram neimbaiat de mult, il luam pe bicicleta si ma taram pana la o balta. Dezavantaj, trebuie lucrat vreo 30 minute pana-l vezi pe apa, dar in timpul asta, febra creste mai tare :)
 
Am cateva poze pe facebook, dar sunt mai mult peisaje vazute din caiac https://www.facebook.com/suteu.emilia . Noi nu am incercat sa-l folosim solo, dar pot sa-ti spun ca cele 2 scaune se prind cu "arici" de fundul barcii, deci nu stiu daca ai putea schimba prea mult pozitia vreunui scaun. Noi l-am luat mai mult pentru variatie, cand nu dam la pedale sa dam la padele. Si dupa ce-am studiat piata caiacelor am ajuns la concluzia ca pentru ce vrem noi sa facem ca incepatori, ture de placere pe lacuri, rauri usoare e bun unul gonflabil, cat mai ieftin. Daca o sa vrem expeditii de cateva zile pe mare, prin delte musai va fi sa luam un caiac adevarat.
 
cum arata cu un skin on frame demontabil? POUCH RZ85? 5,5m, 2 locuri cu bagaj pe o saptamana, sau 1,3m impachetat. Cand eram neimbaiat de mult, il luam pe bicicleta si ma taram pana la o balta. Dezavantaj, trebuie lucrat vreo 30 minute pana-l vezi pe apa, dar in timpul asta, febra creste mai tare :)

As adauga si putina intretinere... Trebuie spalat in apa dulce (curata) si uscat bine dupa fiecare iesire, inainte de impachetare, altfel umezeala, apa sarata si diversele chimicale ce polueaza oceanele si marile lumii imbatranesc materialul prematur.

Noi ii facem toaleta cu Aerospace 303 inainte de fiecare iesire si inainte de fiecare reasezare pe raft. Arata inca ca in prima zi cand l-am primit si cauciucul si panza nu si-au pierdut elasticitatea, rezistenta si impermeabilitatea... Astea demontabile necesita un pic de migala in plus la intretinere...

@dmi Nu vreau sa incurc caile nimanui, caci fiecare isi cunoaste rosturile, dar eu unul nu cred in conceptul "... de incepator". La nici o categorie de echipament... Se poate incepe si direct de la "grupa mare"... :) Noi n-am avut ocazia sa vedem, sa pipaim, sau sa padelam nici un model anume. Stiam insa ca trebuie sa luam kayak si stiam ca unul rigid nu incape in apartament. Prea multe optiuni nu erau... Gonflabil, parea putin prea "firav", asa ca am ales piele de cauciuc pe schelet de lemn.

Am sapat pe internet dupa opinii si optiuni si am ales "din poze" ceea ce am crezut in momentul respectiv ca ne va bucura. Habar nu aveam cum ne vom descurca cu el si cum se va comporta pe apa. Am luat si padelele tot din poze si i-am luat si vela ca parea interesanta optiunea... Si ne-am dus in prima calatorie direct pe balta mare, sa vedem ce poate in conditii reale... :) Ne-a luat aproape o zi sa-l montam si sa-l "supraincarcam" pentru prima oara si pe la 4 PM incercam sa ghicim cum se monteaza vela si asa am facut prima iesire cu U-Boat-ul noaptea... Aproape de miezul noptii am ajuns unde ne propusesem... Asa a fost sa fie... :)

Nici acum nu stim daca asta ne este kayak-ul potrivit. Dar bani de altul n-avem, asta e pe inventar, cu asta defilam mai departe... Fara regrete si dubii. Ba chiar l-am indragit pana in punctul in care ne-a devenit al treilea membru al echipei. Unii rad de el, unii zic ca e urat, altii ca e periculos, suspicios, prea lent, prea greu, prea negru, etc. Dracu' stie. Noi il vedem ca pe cel mai bun kayak si il indragim si nu l-am schimba pe nimic. E al nostru...

Cel mai important este sa ti-l iei pe cel care iti "vorbeste" si sa iesi sa te bucuri de el. Bucuria aia este inegalabila si nici n-ar fi asa intensa fara cateva emotii si incertitudini... :)

Bafta si asteptam imaginile!
 
Ultima editare:
Un caiac pe cadru demontabil ii rezolva problema depozitarii de la caiacele rigide, nu esti expus ca in gonflabil dar cum se misca cand este manevrat de o singura persoana?
@dmi
Te-ai uitat totusi dupa un caiac solo mai "corpolent"? Ceva de genul 1+1, in care utilizatorul de padela sa stea lejer si ocazional sa aiba un pasager. De ce sa iei un caiac de 2 persoane in care sa pui mai mereu -1 cand poti lua unul de o persoana si ocazional mergi +1? Iei si tu pasageri cu limita de greutate :)) cand obosesti tragi la mal si faceti schimb de locuri.
 
Un caiac pe cadru demontabil ii rezolva problema depozitarii de la caiacele rigide, nu esti expus ca in gonflabil dar cum se misca cand este manevrat de o singura persoana?
@dmi
Te-ai uitat totusi dupa un caiac solo mai "corpolent"? Ceva de genul 1+1, in care utilizatorul de padela sa stea lejer si ocazional sa aiba un pasager. De ce sa iei un caiac de 2 persoane in care sa pui mai mereu -1 cand poti lua unul de o persoana si ocazional mergi +1? Iei si tu pasageri cu limita de greutate :)) cand obosesti tragi la mal si faceti schimb de locuri.

Daca e sigur ca va ramane "solo" si nu vrea sa faca efort suplimentar padeland, probabil ca un demontabil de o singura persoana ar fi mai potrivit. Demontabilul de 2 persoane se poate padela singur dar trebuie sa ai motive bine intemeiate sa faci efortul suplimentar (bagaj suplimentar, etc)
 
Va multumesc. Este un sfat foarte bun si chiar mi-a ridicat un semn de intrebare. Ceva recomandari de caiac demontabil pe cadru ptr. incepator si care sa aiba un pret rezonabil? As fi dispus sa ma uit si la sh-uri si m-ar ajuta niste denumiri.
 
In marea majoritate a timpului cred(poate prinde a mea mandra drag de apa) ca am sa fiu singur deci ma pot orienta catre unul solo dar habar nu aveam ca poate incapea si a doua persoana (chiar si putin mai inghesuita nu m-ar deranja).
 
Si eu sunt de parerea lui Klimm ca un RZ-85 sau un Kolibri rezolva multe probleme.
In ce priveste caiacele gonflabile, daca ar fi sa imi mai iau vreunul (am avut gonflabil) as opta DOAR pentru ceva din material gen Hypalon (Gumotex sau similar). Orice gonflabil care e imbracat in materiale textile, ridica probleme de intretinere (trebuie spalat cu apa dulce dupa utilizare, astepti destul de mult sa se usuce inainte de a il impacheta, sau trebuie sa ai un loc unde sa il poti desfasura ca sa se usuce, daca nu l-ai uscat complet inainte de impachetare). Avantaje: ocupa spatiu mic, pregatirea in vederea lansarii dureaza foarte putin. Dezavantaje: directie relativ proasta (depinde insa de lungime, latime, forma constructiva etc), viteza mica de inaintare, suprafata mare de expunere la vant lateral, cu consecinte asupra stabilitatii pe directie si a efortului caiacistului.

Sit-on-top: foarte fain dar exclusiv vara. Indiferent ce ai face, va ajunge apa in el, daca nu de la valuri, atunci de pe padela. Intretinere aproape inexistenta, spatiu destul pentru 2-3 oameni, dar mari dezavantaje daca vrei sa iei si echipament de campare. Viteza de inaintare medie, stabilitate foarte buna, e bun de joaca, poti sa sari din el si sa reintri foarte usor. Bun pentru pescuit.

Skin-on-frame: viteza foarte buna, stabilitate pe directie foarte buna, stabilitate laterala excelenta, inclusiv pe valuri, spatiu mare de depozitare in interior. Apa care ajunge in caiac nu te uda, pentru ca scaunul este mai sus de coca, cu cativa centimetri (in plus, daca se acumuleaza cateva sute de mililitri, ele se strang in principiu cam in dreptul locului din spate, de unde ocupantul acestui loc poate scoate apa cu un burete, in mai putin de un minut). Se intra relativ usor, se iese usor. In principiu sunt materiale rezistente, dar totusi trebuie avut grija la acostari. Intretinerea: necesita spalare cu apa dulce. Uscarea dureaza mult mai putin decat la gonflabile, pentru ca o poti accelera cu un burete sau laveta cu care intri peste tot (la gonflabil ar trebui scoase camerele interioare ca sa poti sterge cu laveta, ceea ce e anevoios). Necesita in jur de 30 minute (pana la o ora, la prima incercare) pentru montaj, ceva mai putin la demontaj. Dupa parerea mea (si mai ales a sotiei mele), spatarele scaunelor sunt adevarate instrumente de tortura, dar cu ceva gonflabil la spate, situatia se amelioreaza.
Depozitare si transport: un caiac Kolibri se impacheteaza intr-un singur sac de 1.30 m lungime / 30 / 40 cm. Greutate undeva pe la 28-30 kile parca. Un Pouch RZ-85 se impacheteaza in doi saci, unul gen rucsac (care contine prelata si cele 7 cadre transversale) iar celalalt gen sac de 1.70 metri / 20 / 30 cm. Greutate in jur de 35 kg. Ambele accepta vele.

Tragand linie, ca opinie personala rezultata din folosinta tuturor acestor genuri de caiace, pana la urma tot skin-on-frame-ul este varianta cea mai buna, cu toate dezavantajele. Avantajele sunt mai multe si mai importante decat dezavantajele. Nu trebuie sa acorzi foarte mare importanta aspectelor legate de montaj-demontaj, pentru ca scopul este acela de a naviga. Iar sub acest aspect, skin-on-frame-ul iti ofera mult mai multe avantaje decat celelalte (viteza, stabilitate, directie). Restul sunt aspecte conexe.

Peste toate astea, vine caiacul rigid sit-in. Daca ai unde sa il depozitezi si cu ce sa il transporti, sit-in-ul e imbatabil.
 
Ultima editare:

Back
Sus