1 si 2 Mai marinaresc pe Dunare - de la Zimnicea la GIurgiu

@topograf - frumoasa barca , pacat sa stea acasa de 1 MAI , poate o aduci sa petreaca cu celelalte :) si om gasi si pentru tine ceva de facut :). EU zic ca ajutor o sa ai din partea noastra a tuturor, eventual o ducem pe brate ca pe o diva :) .

@bogdan1323 - daca esti hotarat te trecem pe lista. Daca nu ramai peste noapte sa vorbim in privat pentru o "bretea" de iesire din traseu sau alte variante .

@ pentru toti :)

Sper ca de azi intr-o luna sa vorbim in viu grai pe Dunare la primul popas. Pentru ca multi m-au intrebat care sunt noutatile incerc sa le up-datez mai des ca sa existe informatii. Din pacate asa cum constati singuri , vremea inca e capricioasa si va fi asa toata luna aprilie. Sper sa-i ajunga a.i. de 1 si 2 mai sa fie generoasa cu noi. Ma gandesc chiar la mutarea intervalului plimbarii pentru 2-3 caci tot zile nelucratoare sunt in caz ca va ploua . Acest lucru insa nu-l vom sti decat cu cateva zile ininate. Ce stiu e ca apele inca sunt sus si probabil vor mai creste in urmatoarele zile. Imi propun ca dupa Paste sa fac o incursiune la locul de plecare pentru a viziona malurile si posibilitatile de acostare acolo. Voi intocmi lista cu participantii pentru a o inainta Politiei de Frontiera tot cu cateva zile inainte caci sigur vor fi miscari de trupe. Dupa cum vedeti depindem de multe variabile care se vor "linisti " intr-o matca rezonabila cu o saptamana inainte. Astept insa orice intrebare de la dv pentru a le rezolva pe uscat :) .
Desi vom mai vorbi aici, va urez sa aveti sarbatori luminate si sa ne vedem cu bine
 
Salut. Iau si eu in calcul sa vin cu voi daca se gaseste o solutie de transport pana in Zimnicea. Canoe + prietena. 0 locuri libere.
Salutare
Am reușit sa fac rost de peridoc așa ca sunt sigur ca pot sa va îmbarc în mașină și canoea în barca mea.
Ne auzim.....
Sa fim sănătoși!
Doamne Ajută!
 
Daca se poate rezolva transportul Giurgiu-Zimnicea, participam si noi.
Cellini - barca Flower of Life, vasle+motor, 2 locuri, 0 disponibile.
Acte nu sunt necesare; pana la 1 mai o sa avem PG-uri pentru zona respectiva odata cu permisele de pescuit.
Pai mai și pescuim?Nu e cam interzis olecuță?
 
Am atasat o poza a punctului de plecare planificat,care e de pe plaja orasului ; urmeaza sa fac site-survey in saptamanile urmatoare. Avand in vedere ca Dunarea are nivelul foarte variabil in aceasta perioada prefer sa il fac cat mai aproape de 1 mai. Chiar daca pescuitul e interzis , ciorba de peste nu e compromisa !!!!:)

Avem o camioneta de 5m lungime si 2.5 latime cu care vom putea cara ambarcatiunile usoare si gonflabile pana la locul de plecare precum si bagajele mai voluminoase.
 

Atașamente

  • loc de plecare zimnicea.jpg
    loc de plecare zimnicea.jpg
    84.9 KB · Vizualizări: 62
Va propun urmatorul orar al actiunii noastre si variante de a-l realiza :
- plecarea va fi la ora 10 de la Zimnicea, urmeaza sa dam coordonatele GPS exacte si modul de a ajunge la el (traseul) in urma site-survey -ului care urmeaza a fi facut saptamanile urmatoare.

Variantele ar fi urmatoarele :

1. Cei care vor sa vina direct la locul de plecare lanseaza barca la apa si apoi pot aduce masina si/sau perodicul la Clubul SAN GIORGIO urmand ca de acolo sa plecam cu un microbuz pe care sa-l inchiriem pentru transport. Vom anunta ora la care microbuzul pleaca din Giurgiu , probabil 8:00
2. Cei care au ambarcatiuni mici le putem transporta cu o masina de transport marfa (in limita capacitatii sale) pe care o inchiriem la comun iar persoanele cu microbuzul deasemeni inchiriat.Aveti astfel posibilitatea de a lasa masinile in parcarea clubului SAN GIORGIO. Masina pentru ambarcatiuni are 5m lungime si 2,5m latime. Rog pe cei care doresc sa se foloseasca de acest mod de transfer sa semnaleze acest lucru , locurile fiind limitate (deja 3 sunt ocupate).

- Cine se poate cupla pentru transportul pana la Giurgiu sau pana la Zimnicea ar fi indicat sa o faca, putem mijloci si noi aceste aranjamente daca le semnalati aici sau pe mail.
- Exista un grup care din considerente de minimizare a bagajelor, a uniformizarii si a economisirii resurselor a hotarat sa participe la un meniu comun , urmand ca toate chetuielile sa se imparta la cei care isi doresc acest lucru. In acest moment lucram la acest meniu si la impartirea responsabilitatilor urmand a fi expus si aici pentru cei care doresc sa adere la acest program. Ce pot sa va spun este ca obligatoriu va fi o ciorba de peste cu mamaliga si o tocanita ardeleneasca.
- Avand in vedere ca si-au anuntat intentia de a participa la plimbarea noastra si grupuri din Blaj, Bacau si am fost intrebat despre cazare, cei care vor sa doarma in cort in zilele de 31 si 2 noaptea o pot face in zona clubului nostru (cca 10 locuri de cort) sau chiar pe ponton sau va putem pune la dispozitie locurile de dormit de la Club (10 locuri din care 4 deja rezervate - 25lei/patul/noapte). Aveti acces si la sala de festivitati pentru masa si dans :)
 
Am rugamintea pentru cei care nu mi-au trimis CNP sa-l faca pentru ca vreau ca saptamana viitoare sa inaintez lista catre Politia de frontiera in doua locatii Giurgiu si Vedea. Puteti folosi PM sau adresa de email office@sangiorgio.ro. Cine nu e pe lista va face plimbarea pe proprie raspundere in fata eventualelor controale.
 
Salut,
vrem sa venim si noi. Avem 2 caiace de cate o persoana, dar putem participa numai in data de 1 mai. E vreo posibilitate de a iesi de pe traseu in aceste conditii? Am vazut ca mai era si Bogdan1323 interesat de aceasta varianta, asa ca poate ne putem cupla pentru transport la finalul zilei de 1 mai.
O intrebare pe final: unul din caiacele noastre e skin on frame asa ca e cam expus la taieturi, m-ar interesa daca se preteaza pentru acest traseu.
 
Salutare Gherasim ,

te asteptam cu drag sa vii cu noi. Nu e o problema cu caiacul tau daca stii sa-l protejezi. Apa e destul de mare ca sa agati ragaliile de fund iar la mal te ajutam sa iesi safe pe mal si invers. Cat despre iesire in seara de 1 Mai va pot indica o bretea dar ce faceti cu masinile caci locatiile sunt cam in camp? Solutia ar fi sa mergeti in aval inca 40 km ( cam 4 ore de tras ) pana la Giurgiu unde puteti lasa masinile in siguranta la pontonul nostru.Daca va hotarati astept datele voastre pentru inscriere.


Salut,
vrem sa venim si noi. Avem 2 caiace de cate o persoana, dar putem participa numai in data de 1 mai. E vreo posibilitate de a iesi de pe traseu in aceste conditii? Am vazut ca mai era si Bogdan1323 interesat de aceasta varianta, asa ca poate ne putem cupla pentru transport la finalul zilei de 1 mai.
O intrebare pe final: unul din caiacele noastre e skin on frame asa ca e cam expus la taieturi, m-ar interesa daca se preteaza pentru acest traseu.
 
Am rezolvat cu transportul de persoane - imbarcarea la ora 8:00 de la pontonul nostru intr-un microbuz de 27 de locuri. Pretul biletului la sofer 15 lei.
 
Salutare Gherasim ,

te asteptam cu drag sa vii cu noi. Nu e o problema cu caiacul tau daca stii sa-l protejezi. Apa e destul de mare ca sa agati ragaliile de fund iar la mal te ajutam sa iesi safe pe mal si invers. Cat despre iesire in seara de 1 Mai va pot indica o bretea dar ce faceti cu masinile caci locatiile sunt cam in camp? Solutia ar fi sa mergeti in aval inca 40 km ( cam 4 ore de tras ) pana la Giurgiu unde puteti lasa masinile in siguranta la pontonul nostru.Daca va hotarati astept datele voastre pentru inscriere.

Salut,
Multumesc mult pentru raspuns. Din pacate nu mai putem veni acum, dar in viitor daca mai organizati alte ture, venim cu placere.
 
loc de campare

Ieri am fost sa alegem loc de campare si am gasit una din plaje disponibila si primitoare. Deasemeni cum aterie prima din belsug. Am "inchiriat" locul pentru 1 Mai. Zilele urmatoare urmeaza sa vizitam locul de plecare. Iata cateva poze cu locatia. Va place?

Am rugamintea sa confirmati cei care s-au hotarat ca sa stim cum facem cu transportul. Camionul pentru transport ambarcatiuni ar fi 250 lei , pret pe care il vom imparti toti cei care apeleaza la acest serviciu, transportul de persoane in microbuz 15 lei de persoana ( cursa Giurgiu- Zimincea deviata pe la clubul nostru :) ) iar pentru masa comuna 60 lei/persoana.
 

Atașamente

  • 20150425_131053.jpg
    20150425_131053.jpg
    104.2 KB · Vizualizări: 73
  • 20150425_131135.jpg
    20150425_131135.jpg
    91.9 KB · Vizualizări: 67
  • 20150425_131144.jpg
    20150425_131144.jpg
    74.5 KB · Vizualizări: 70
  • 20150425_131127.jpg
    20150425_131127.jpg
    127.1 KB · Vizualizări: 64
Din păcate nici eu nu mai pot veni. Mă lăsat pompa de apa și sunt programat abia marți la schimbat.
sa aveți vreme frumoasa.
 

Back
Sus