Motor cu cizma lunga pe barca cu oglinda mica

pai cam asta trebuie avut in vedere.in prima faza sa nu te duci singur ca sigur ei teapa la cat esti de nehotarat si cate cunosti despre motoare,sa te feresti sa ei motorul din tulcea,braila si cam toate localitatile de pe dunare,sa nu aiba elica de plastic cu pin drive(sa fie pe caneluri) deoarece devin casante si isi modifica pasul la diferente de temperatura(honda si suzuki),sa aiba compresia buna si racire pe apa,nicidecum pe aer si cisma scurta ca sa nu faci modificari pe oglinda barcii.majoritatea 2 timpi sh sunt uzate din toate punctele de vedere,gasesti piese foarte greu sau deloc,ungere in amestec(orice modificare de proportii benzina ulei distruge motorul),consum mare,zgomot puternic,turatii foarte mari.4 timpi,mai grele,baie de ulei,ungere prin barbotare,foarte silentios,consum redus,intretinere minima.din toate nu se compara niciunul cu yamaha de 2,5,(reprezentanta in romania)testat personal.ps aici ai un filmulet cu principii de functionare ale motoarelor in 2 si 4 timpi https://www.youtube.com/watch?v=P-WYdrRKQvs&list=PLbRfRByTsAdlPsOGJrBXreKAvtTb3iRd_
 
Ultima editare:
Am sa raspund aici si lui Mihaii99.
Fratilor eu acum sunt in concediu si am timp sa va mai scriu si pentru ca imi si face placere sa va ajut daca vreti sa fiti ajutati.
Nu ca sa ma laud, am terminat o facultate,un master , o scoala de navigatie si am mai bine de 25 ani de experienta in spate in ceea ce inseamna motoare si navigatie de toate felurile,de aceea imi permit sa va dau sfaturi.
Am lucrat mai multi ani ca inginer in mai multe santiere navale din Italia si acum am o afacere proprie ce se desfasoara in Croatia si Ungaria, iar acum sunt acasa in concediu si ma mananca degetele.
Revenind la oile noastre,motoare in 2 timpi bune:
1.Motoare cu cap Tohatsu sub diferite capote Mercury(3,3),Mariner,Tohatsu(3,5),Johnson, 3,5 hp ,4hp ,5hp-monocilindru indestructibile,se produc si acum cu 25 ani de experienta in acelasi tip de motor ,sunt mici diferente la puterea inscriptionata pentru cele de 3,5hp,-eu il recomand pentru tine pe cel de 4 hp (grup cu fata si spate +rotatie de 360 grade,usor(20 kg cu bezina 1,5 l), consum mic,consumabile ieftine( bujie 10 ron,rotor pompa apa=50 ron,elice=280 ron,in rest nu are ce sa se strice,sau eu pana acuma nu am intilnit alte defecte),circuit de incarcare(daca ai noroc) pentru sonar lumini navigatie ,cumperi 2 jiglere si il modifici la 5 cai in 10 minute.
Foarte rezistent si bun si cel de 3,5 hp cu un plus la capitolul greutate (mai usor) dar mai limitat la restul.
Atentie sunt motoare sub brandul Mercury si Mariner de 4 si 5 hp care au cap motor Yamaha,le recunosti usor pentru ca au rezervorul de benzina cel interior din metal.
Acestea sunt bune dar probleme cu piesele de schimb.

2.Vechile Yamaha de 4 si 5 cp , foarte bune dar nu se mai produc si gasesti f.greu piese
3.Johnson si Suzuki au fost motoare bune dar fereste-te de ele pentru ca vei gasi f.greu piese,daca nu chiar imposibil

Deci,eu spun ca concluzia este clara:vezi daca gasesti ceva de punctul 1 si vei trage loz castigator.
Eu nu vad, nici un inconvenient sa adaugi cativa ml de ulei in canistra cu care te duci la pompa sa iei benzina, dar sa nu ai treaba cu schimbatul uleiului din baie,reglat de culbutori,sa fii atent tot timpul pe ce parte transporti motorul,si sa te mai duci la facut muschi ca sa cari greutatea extra si sa mai dai si bani in plus pentru toate astea cu justificarea ca consuma mai putin.
La aceste puteri nu se justifica un motor in 4 timpi, pentru puteri mai mari este alta mancare de peste.

Eu am vazut mai multe motoare pe probarca,ramane doar sa gasesti unul bun si ieftin cu cizma scurta,ai toata iarna la dispozitie.
Va urez tuturor Sarbatori Fericite si Linistite

Sa fiti totusi f.atenti la comentariile de pe forum,si apoi verificati pe site-urile de vanzari,deoarece aici se baga in seama si samsarii de motoare.
Cu un pic de perspicacitate veti reusi sa dati de ei si sa filtrati raspunsurile sau sfaturile.
Pocnitorile (motoare de noi concepute prost) sunt prezentate ca fiind super motoare,pentru ca au ei insasi ceva motoare pe net de vanzare,sperand ca astfel sa cadeti in plasa!!!!
Luati in seama doar parerile celor ce nu vand ,ci doar folosesc si repara motoarele.
 
....
Va urez tuturor Sarbatori Fericite si Linistite

Sarbatori Fericite Horea. Apreciez timpul pe care il dedici ca sa ne impartasesti din experienta ta. Sper sa pot apela la tine in viitorul apropiat cand mai mult ca sigur voi avea nevoie de niste sfaturi.

Urez si eu tutoror sarbatori fericite, linistite si multa sanatate.
 
Ce motor ati cumparat? Ma aflu un aceeasi situatie ca dvs cu un romcraft 500 si as vrea sa stiu cum s-au finalizat lucrurile.
 
pai cam asta trebuie avut in vedere.in prima faza sa nu te duci singur ca sigur ei teapa la cat esti de nehotarat si cate cunosti despre motoare,sa te feresti sa ei motorul din tulcea,braila si cam toate localitatile de pe dunare,sa nu aiba elica de plastic cu pin drive(sa fie pe caneluri) deoarece devin casante si isi modifica pasul la diferente de temperatura(honda si suzuki),sa aiba compresia buna si racire pe apa,nicidecum pe aer si cisma scurta ca sa nu faci modificari pe oglinda barcii.majoritatea 2 timpi sh sunt uzate din toate punctele de vedere,gasesti piese foarte greu sau deloc,ungere in amestec(orice modificare de proportii benzina ulei distruge motorul),consum mare,zgomot puternic,turatii foarte mari.4 timpi,mai grele,baie de ulei,ungere prin barbotare,foarte silentios,consum redus,intretinere minima.din toate nu se compara niciunul cu yamaha de 2,5,(reprezentanta in romania)testat personal.ps aici ai un filmulet cu principii de functionare ale motoarelor in 2 si 4 timpi https://www.youtube.com/watch?v=P-WYdrRKQvs&list=PLbRfRByTsAdlPsOGJrBXreKAvtTb3iRd_

Deci sa intelegem ca numai motorul ce-ti place tie este cel bun !!???
Hai totusi pe acest site sa nu devenim numai ,,parerologi " si sa dam informatii cat mai corecte !
 

Back
Sus