Vise taică ... vise...

Salutare tuturor!
De ceva vreme mă tot bate gandul de-o barcă, așa că m-am apucat de citit... Evident multe forme, multe materiale, multe condiții, multe motoare etc... dar și mai multe păreri... prin urmare m-am lămurit că nu-s deloc lămurit!

Așadar stimați forumiști (pe langa mine, experți in domeniu) vin cu o solicitare de sfaturi (as prefera cât mai la obiect) spre a ma decide dacă să, sau să nu, fac pasul spre a achiziționa o barca.
Se dau condițiile (vorbim NUMAI de echipament nou):

A Barca
1 - barca ar trebuii să facă față unei exploatări ocazionale prin Delta și/sau alte ape interioare - deci trebuie sa fie portabila, de dus în mașină (ma gandesc la o gonflabila de 3-4 m, cu fund din placaj sau aluminiu)
2 - barca trebuie sa faca fata unor conditii de exploatare și în vegetatie (gen Deltă) și sau mici obstacole in apa (nu de tipul a ma infige cu ea intr-un bustean sau ciot plutitor) ... nu stiu daca o gonflabila face fata la asa ceva
3 - trebuie sa poata fi utilizată pe canale (in Delta) destul de inguste...
4 - ar trebuii sa faca fata valurilor produse de șalupe și vant
5 - ar trebuii sa fie destul de mare pentru 2-3 persoane și bagaj de campare aferent pentru 1-2 nopti (ma gandesc la un maxim de 300 kg pasageri, bagaj etc...)
6 - nu am carnet/permis deci m-as orienta spre motor 5 CP (pana acum am gasit Parsun ca ar fi singurul la care scrie ca nu trebuie permis) sau un 4 CP, cu rezervor extern de 20-22 litri. Am citit mai multe postari in care se recomanda 15-20 CP și cum ca ar fi mici aceste motoare pentru Deltă - in principiu nu ma grabesc pe apa, vreau sa admir și sa fac poze.. dar... un astfel de echipament m-ar ajuta sa merg de la Tulcea la Mila 23 și retur? sau Murighiol - Uzlina - Crișan? Mi-ar asigura un astfel de motor pe o gonflabila o viteza medie de 10-15 kmh?

B Scopul
nu sunt pescar și nu cred că o sa fiu, dar îmi place sa ma plimb cu o camera foto de gât... deci barca ar trebuii sa imi ofere libertatea de miscare pentru a-mi plimba aparatul foto pentru peisaj și/sau păsaret/fauna și sa pot sa folosesc camera pe trepied în barca. Cazarea o intentionez la pensiune și daca e cazul un cort ocazional
barca ar trebuii sa-mi asigure luxul plimbarii in liniste pentru foto la ore cat mai diverse.

Probabil nu am epuizat... dar mai reglam pe parcurs...

pana in prezent mi-a ramas gandul la:
Motor Prasun 5CP pus pe
una dintre urmatoarle: ELLING Pilot PL370K, ELLING Patriot PT310K, Kolibri KM 360 D sau X-PLODER ALPHA TROOPER 380 X-PLODER (de la Decathlon).


Aștept cu interes sfaturi si pareri.
Ms. anticipat!

PS
Banii nu mă dau afară din casă... și mă refer numai la barci și motoare noi.
 
Ultima editare:
Eu mi-am luat o barca Storm Evolution de 320cm cu un motor Suzuki de 15cp. Am reusit sa incapem toata familia (sotia si 2 copii, spre adolescenti) si sa ne mai luam si ceva bagaje pt expeditii scurte. Am fost in Delta doi ani la rand, dar si pe mare in ture de coasta de o zi. Recomand configuratia asta - un motor de 5cp poate parea tentant, dar cred ca va tinde sa devina frustrant in timp. Merita sa dai examenul pt permis, nu e chiar asa complicat cum pare.
 
Da poate fi si o varianta de Storm, pare interesanta cea de 360 cu chila gonflabila, mai caut... si mai astept info
 
Da poate fi si o varianta de Storm, pare interesanta cea de 360 cu chila gonflabila, mai caut... si mai astept info

Salut.
Eu folosesc de 8 ani o gonflabila 3DTender, de 3.20 m, podina din aluminiu+ Mercury 6cp, 4t.
De obicei cu doua persoane + accesorii+ bagaj pentru o zi.
Am fost in delta si costier pe Adriatica si Egee.
Trasee mai lungi: Dunavat - Perisor, Dunavat-Crisan( via Perivolovca), Dunavat - I. Popina, Lunca - Gura Portitei. Toate au fost trasee de o zi, dus-intors.
Viteza maxima( istorica) = 25 km/h, cu doua persoane.
Viteza medie= 10 km/h.
Concluzii:
- motorizarea ideala ar fi fost min. 10cp.
- rezervorul extern de 12 l. a fost suficient.
- pachetul este relativ greu de manipulat, 55kg barca+25kg motor + accesorii, se preteaza pentru iesiri de mai multe zile.
- barca a facut fata si in citeva situatii "extreme": valuri de 1.5 m in Egee, valuri si vint de 45 km/h pe Golovita.
Pentru mai mult confort ar trebui o barca de 3.6 - 4.0 m, dar va deveni si mai greu de manipulat.
Pentru iesiri de o zi mi-am cumparat un caiac pneumatic, Itiwit 3, tandem, care este mai lent decit unul rigid dar foarte stabil: am traversat de la Uranopoli la Ammouliani( Drenia) si am prins valuri de 1 m la intoarcere.
Decizia iti apartine. Succes.
 
Pentru iesiri de o zi mi-am cumparat un caiac pneumatic, Itiwit 3, tandem, care este mai lent decit unul rigid dar foarte stabil: am traversat de la Uranopoli la Ammouliani( Drenia) si am prins valuri de 1 m la intoarcere.
Decizia iti apartine. Succes.
Asta cu caiacul Uranoupoli - Ammouliani cu caiacul chiar ca-i faina - eu am traversat cu Bouboulaki care e barca "serioasa" cu prova marina si tot ne-a stropit in vantul care se instaleaza acolo in fiecare dupa-amiaza.
 
Vezi cateva subiecte mai jos - alegere rib, acum aproape un an eram in punctul in care esti acum. Doar ca eram deja setat sa iau un rib. La 3.6 metri e cam minim din punct de vedere bagaje de camping si de pescuit pentru doua persoane pentru 3-4 zile.
Iar pescuitul inseamna 30% din bagaje. Se pierde mult spatiu din cauza baloanelor.
20 cai sunt mai mult decat suficienti in conditiile de mai sus, deci pentru gonflabila probabil si mai putini sunt ok.
Toate sunt bune si merg bine pana dai de prima salupa care vine blana spre tine fara sentimente :)
Recomand cursuri si permis "D"
Oricum... nervi de otel si rabdare de fier trebuie sa ai pana ajungi sa iesi prima oara pe apa cu ea
 

Back
Sus