INMATRICULARE BARCA

salut
am cumparat (l am platit dar nu a ajuns inca in posesia mea) un motor de la un dealer din italia pe o firma inscrisa
intrun regirtru intracomunitar si nu platesc tva-ul.pretul este.....fata de ce e la noi in tara app. la jumatate de
pret.
problema.
daca vreau sa il inmatriculez cu tot cu fisc trebuie sa platesc tva-ul?
merge sa inscriu o barca care propietarul este o persoana fizica iar motorul este al unei firme?
daca pe barca(lotus major) este trecut maxim 30 cp. ii pot pune 40?
pot inscrie barca cu motor de 40 daca ea suporta maxim 30?
motorul pe carel am platit este de 20 cai dar as opta pentru un 30-40
multumesc
 
Amestecati problemele!

Salut,
Amestecati mai multe probleme.
Inregistrarea fiscala: trebuie sa inregistrati orice barca si un motor aflat in proprietate la fisc si sa platiti impozit pe proprietate. Trebuie sa faceti dovada achizitiei si sa primiti un rol fiscal pe barca si motor, impreuna sau separat, sa platiti impozit si sa luati o hartie (sau doua) cu care sa mergeti la inmatricularea barcii cu motor la RNR- similara cu inregistrarea masinii la politie.
Orice barca cu motor mai mare de 20 CP se inmatriculeaza pe baza actelor de provenienta, fisa tehnica, taxa, etc. Dupa ce o inmatriculati -nu stiu sa va spun daca va inmatriculeaza barca cu un proprietar si motorul cu altul, as zice ca mai degraba ca nu!- va trebuie o inspectie -similara cu ITP la masina- unde pe langa barca si motor trebuie sa mai aveti o gramada de chestii- vezi atasament.
Nu veti primi inspectia -fara de care nu puteti circula in legalitate pe ape interioare- cu un motor mai mare decat recomanda fabricantul barcii.
Sper ca aceste informatii v-au clarificat cat de cat!
Bafta!
 

Atașamente

  • Cerere tip pentru inspectie ANR.pdf
    127.9 KB · Vizualizări: 327
....
Inregistrarea fiscala: trebuie sa inregistrati orice barca si un motor aflat in proprietate la fisc si sa platiti impozit pe proprietate.
.....

De ce ai scris "orice barca"? Din cite stiu, in Romania, barcile si motoarele sub 7 m lungime si respectiv sub 20 de cai nu se inmatriculeaza / inregistreaza.

Conform Codului Fiscal (Codul Fiscal cu Normele valabil in 2013) art. 261 alin. 1 "Orice persoană care are în proprietate un mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat în România datorează un impozit anual pentru mijlocul de transport, cu excepția cazurilor în care în prezentul capitol se prevede altfel." (sublinierea mea)
Conform normelor metodologice art 261 alin. 2 "Prin sintagma mijloc de transport care trebuie înmatriculat/înregistrat, prevăzută la art. 261 alin. (1) din Codul fiscal, se înţelege orice mijloc de transport, proprietate a unei persoane fizice sau a unei persoane juridice, care, potrivit legii, face obiectul înmatriculării/înregistrării." (sublinierea mea)

Ai vreo alta baza legala sau acel "orice" din formularea ta a fost o scapare?
 
Salut,
Poate nu mai sunt eu la curent, dar prima mea barca in 2002, o lotca cu motor de 8 CP a trebuit inregistrata deci si fiscalizata. Ma rog asa era atunci, am avut si carnet.
Pe a doua in 2009 - un Lotus Major cu Yamaha de 20 CP- neinmatriculata - cumparata prin act notarial m-a indrumat notarul s-o declar la fisc- si proprietarul anterior o avusese declarata. Platesc si acum impozit pe ea.
Din ce-mi zici tu, rezulta ca platesc degeaba- ceea ce imi scade "self-esteem-ul"!
Dar uite ce citesc eu la alin 7 din art 263 al aceluias cod fiscal:
(7) În cazul mijloacelor de transport pe apă, impozitul pe mijlocul de transport este egal cu suma corespunzătoare din tabelul următor (actualizare conform HG 956/2009):
Mijloc de transport
Impozit
- lei -
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit şi uz personal
18
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri
48
3. Bărci cu motor
181
Deci ?
Toate cele bune!
 
Ultima editare:
Sigur nu esti la curent si platesti degeaba, asa cum nu sunt nici eu la curent cu o hotărâre a CL Galati de prin martie anul asta prin care, in Galati, orice ambarcatiune se impoziteaza, chiar daca nu este supusa inmatricularii. Adica ”ei este mai tare” decat Codul Fiscal. Initial m-am sesizat, caci pentru 12 lei impozit merita sa-mi respect alesii.
Insa am stat drept si am judecat stramb: pentru impozitul auto platit am dreptul sa circul pe strazile din oras, am un loc de parcare, o infrastructura etc. Pentru barca mea ce-mi ofera? Nu acces la apa (singurul loc de lansare este privat), nu loc sa-mi tin ambarcatiunea legata la vreun ponton, nika, nada, zero, null infrastructura. Si asa ma simt ca un infractor cand imi lansez barca prin balarii, pietris etc. Asa că.... națiune cu tradiții navale, te halesc!
Tot din traditie imi ridic si pavilionul la pupa bărcii, dar în babord. E obligatoriu la barca mare, inmatriculata s.a.m.d. insa nu e interzis sa-l porti pe barca mică. Cu babordul e alta poveste: navele de rang 4 au cabina comandantului in Bb. Celelalte, mai mari, eheeei, e alta poveste.
Exact ca pentru biciclete: nu platesti impozit dar ai piste. Asa si cu barcile neinmatriculabile: nu platesti impozit si te dai unde ai apa.
 
Ultima editare:
Salut,
..........
Dar uite ce citesc eu la alin 7 din art 263 al aceluias cod fiscal:
(7) În cazul mijloacelor de transport pe apă, impozitul pe mijlocul de transport este egal cu suma corespunzătoare din tabelul următor (actualizare conform HG 956/2009):
Mijloc de transport
Impozit
- lei -
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit şi uz personal
18
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri
48
3. Bărci cu motor
181
Deci ?
Toate cele bune!

Uite aici, s -a mai discutat chestia asta: inmatricularea ambarcatiunilor de agrement sub 7m si 15 kW - Barcaholic.ro, pentru pasionatii de barci, yacht-uri, sailing, caiac-canoe si rafting

Din ce scrie acolo, ( "cu excepţia ambarcaţiunilor destinate să transporte persoane în scop comercial şi a ambarcaţiunilor stabilite prin regulamentul de aplicare a prezentei ordonanţe") rezulta ca, daca transporti persoane in scop comercial sau te incadrezi in alte categorii stabilite prin regulament (de exemplu pescuit comercial) barca trebuie inmatriculata.
De asemenea, la aliniatul 6 scrie ca barca poate fi inscrisa la cererea proprietarului.

In aceste cazuri, se aplica tarifele pe care le -ai mentionat. Simplu! :)
 

Salut,
Impresia mea este ca discutam despre doua chestii diferite inmatricularea si inregistrarea fiscala. In priviinta inmatricularii sunt perfect de acord cu voi. La inregistrarea fiscala, hm....
Oricum am sa ma inarmez cu argumentele voastre si ma voi duce la fisc sa-mi sterg rolul la barca mica.
Am o banuiala in privinta rezultatului, dar....
Toate cele bune!
 
Mai era cineva pe capcompas.ro, care a incercat sa -si "dez -inmatriculeze" barca, dar nu a reusit. Problema se pare ca e la capitanie, trebuie sa iei ceva hirtie de radiere si cica nu se da decit in caz de vinzare, furt sau distrugere a barcii. Daca ai intrat in ghearele sistemului, nu mai scapi! :)
 
Eu nu de capitanie vorbesc, ca nu e inmatriculata. Vorbesc de desfiintarea rolului fiscal pe baza a ceea ce scrie in codul fiscal.
Cred ca e ca bancul ala cu statuia nuda!
 
In primavara aceasta cand am scos barca din apa, desteptii de la Politia Locala au stat langa masina ... eu naiv credeam ca vor sa ma ajute la imbarcare... defapt m-au legitimat si au cerut "actele barci" si au intrebat daca am platit impozit,ca pentru orice ambarcatiune care are peste 2.5 m se plateste impozit !!! ...au dat niste telefoane si au aflat ca nu figureaza in evidenta primariei nici o ambarcatiune pe numele meu si pe adresa din CI.... pana la urma am primit o invitatie la sediul lor pentru clarificarea situatiei ... peste cateva zile pe baza procesului verbal de cumparare vanzare refacuta cu data recenta si cateva poze am inregistrat la primaria locala si am platit impozit 16 lei pe 2013.
 
Eu nu de capitanie vorbesc, ca nu e inmatriculata. Vorbesc de desfiintarea rolului fiscal pe baza a ceea ce scrie in codul fiscal.
Cred ca e ca bancul ala cu statuia nuda!
Nu stiu bancul cu statuia nuda si nu stiu cum se poate desfiinta un rol fiscal pentru un bun mobil neinmatriculat. Sint si eu curios cum se va desfasura treaba si daca Codul Fiscal (cacofonie intentionata) se respecta sau nu.
 
In primavara aceasta cand am scos barca din apa, desteptii de la Politia Locala au stat langa masina ... eu naiv credeam ca vor sa ma ajute la imbarcare... defapt m-au legitimat si au cerut "actele barci" si au intrebat daca am platit impozit,ca pentru orice ambarcatiune care are peste 2.5 m se plateste impozit !!! ...au dat niste telefoane si au aflat ca nu figureaza in evidenta primariei nici o ambarcatiune pe numele meu si pe adresa din CI.... pana la urma am primit o invitatie la sediul lor pentru clarificarea situatiei ... peste cateva zile pe baza procesului verbal de cumparare vanzare refacuta cu data recenta si cateva poze am inregistrat la primaria locala si am platit impozit 16 lei pe 2013.
Fara ca vanzatorul sa detina certificat fiscal?
 
Nu stiu bancul cu statuia nuda si nu stiu cum se poate desfiinta un rol fiscal pentru un bun mobil neinmatriculat. Sint si eu curios cum se va desfasura treaba si daca Codul Fiscal (cacofonie intentionata) se respecta sau nu.

Bancul cu statuia nuda: "Statu' ia nu da!"
Cred ca pentru o suta si ceva de lei n-am sa ma agit, mai ales ca vad ca achita si altii....

Fara ca vanzatorul sa detina certificat fiscal?
Ca sa inregistrezi un rol fiscal desteptii de la fiscul din capitala iti cer sa vii cu hartie pentru desfiintarea vechiului rol al vanzatorului. Am inteles ca se aplica si la vanzatori din afara Ro, caz in care trebuie sa faci traducerea oficiala a actului respectiv si a actului de vanzare cumparare.
Nu vor sa-ti faca rol si sa-si ia banii daca ala dinainte n-a platit fiscul.
Am patit-o cu barca cabinata. Cetateanul platise impozit numai pe peridoc, desi contractul de vanzare cumparare tradus era barca cu motor pe peridoc, dar asa i-au luat aia numai pe peridoc ca barca nu stiau cum s-o incadreze. Sa nu ma intrebati cum a inmatriculat-o fara rol fiscal ca nu stiu. Cert e ca a trebuit omul sa-si faca rol si sa plateasca din urma cu penalizari ca sa-mi pot eu la randul meu face rol. Si uite asa am rezolvat una din nenumaratele probleme al incasarilor la bugetul local!
Toate cele bune!
 
Tocmai mi-am luat si eu un Romcraft 500. Fara motor. Motor o sa caut un 20 HP 4 timpi mai in iarna.
Din ce-am citit in legi, NU trebuie s-o inmatriculez. Daca vreun militian are obiectii, ii spun sa citeasca asta: Ordonanţa de urgenţă nr. 74/2006, publicată în Monitorul Oficial nr. 827 din 9 Oct 2007. Daca tot insista, ii zic ca vin la birou la el cu o echipa de filmare. Astia sunt si prosti tare si dobitoci si cu legea-n mana si o interpreteaza cum vor ei. Nu ma las moale si-l mut si-n gura. (cu "f")
So....barca pana in 7m si propulsie pana in 15 KW NU TREBUIE inmatriculata, CORECT? O sa-mi printez astea sa le am in barca sa le arat dobitocilor......

aaa.... si inca o chestiune...de unde stie un militian cum se masoara o barca? care e lungimea si care e latimea? Trebuie sa fie acreditat, licentiat ca sa faca asta si sa aiba o ruleta omologata.
 
Ultima editare:
Asa este, nu se inmatriculeaza dar "se inmatriculeaza" conducatorul barcii (motor peste 5 CP). Altfel, cred ca este penal.
 
Asa e, barca de pana in 7 m si cu propulsie manuala sau motor pana in 5 CP nu trebuie inmatriculata la capitanie insa "militienii" te pot intreba daca o ai declarata la sectia financiara si daca ai platit impozit pe ea. Inregistrarea la capitanie e diferita de inregistrarea la sectia financiara si implica demersuri diferite catre fiecare autoritate in parte.
 

Back
Sus