Probleme la o barca deschisa de pescuit

Salutare tuturor,
La o barca de 5 m tip lotus pe care o folosim la spining au aparut expolieri ale vopselei de pe partea udata. Stratul expoliat nu se curata cu usurinta ci cu greu si doar in bucatale mici.
In cateva locuri se vede raschetat si stratul de dedesupt (gelcoat-ul?).
Barca e din 2007 pana in 2009 cand am luat-o noi omul o tinea in anotimpul cald in apa la Tulcea, de atunci o tinem pe peridoc in Murighiol cu vreo 20-25 zile de folosinta pe an.
I-am omologat peridocul artizanal si am adus-o in Bucuresti s-o vopsesc la interior, dar am observat probleme si pe chila.
Intrebarea mea pentru cine s-a mai confruntat cu asa ceva: ce trebuie facut si daca recomandati pe cineva s-o faca in Bucuresti sau imprejurimi
Multumiri anticipate.
 

Atașamente

  • Lotus 001.pdf
    308.4 KB · Vizualizări: 104
  • Lotus 002.pdf
    336.3 KB · Vizualizări: 36
  • Lotus 003.pdf
    278.9 KB · Vizualizări: 24
  • Lotus 004.pdf
    454.2 KB · Vizualizări: 20
  • Lotus 005.pdf
    251 KB · Vizualizări: 27
  • Lotus 006.pdf
    292.4 KB · Vizualizări: 16
  • Lotus 007.pdf
    27.9 KB · Vizualizări: 17
  • Lotus 008.pdf
    28.1 KB · Vizualizări: 20
  • Lotus 009.pdf
    21.9 KB · Vizualizări: 21
am observat probleme si pe chila.
Intrebarea mea pentru cine s-a mai confruntat cu asa ceva: ce trebuie facut si daca recomandati pe cineva s-o faca in Bucuresti sau imprejurimi

Delaminare gelcoat, cu timpu poate trece in osmoza...
Necesita slefuire + un laminat nou , cu epoxy sau gelcoat poliesteric de buna calitate.

Incercati la userul home made (pe acest site) , daca are timp, va poate ajuta cu siguranta si la calitate indiscutabila.
 
Ultima editare:
se observa mai multe straturi de vopsea, cine a vopsit-o probabil a vrut sa-i dea o "fata" pt. vanzare , nu a matuit[slefuit] suprafata pe care urma sa o vopseasca [ era munca multa sa slefuieasca toata barca si a vopsit peste ca doar o vindea nu mai era interesat] made in RO
 
aceiasi problema o am si eu pe o laguna.am cumparato la mana a doua reconditionata prost si dupa primul an mi-au aparut aceleasi probleme.am curatat primul strat de vopsea si am dat o antialga dar anul acesta a aparut din nou,ea avand mai multe randuri de vopsea.anul acesta dupa ce o scot sunt hotarat sa o curat pana la fibra si sa-i dau un grud special dupa care antialga.sa vedem ce va iesi.am folosit pt curatat nitrodiluant si a mers repede pt ca a unflat vechea vopsea foarte repede.ma gandesc sa-i dau si un spritchit dupa ce o curat pt a acoperii toate imperfectiunile.astept si eu sfaturi.
 

Back
Sus