Inmatriculari nave : Autoritatea Navala Romana

Atașamente

  • 1267076039_76226872_2-peridoc-abmabarcatiuni-Dragasani.jpg
    1267076039_76226872_2-peridoc-abmabarcatiuni-Dragasani.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 1
  • 1267076039_76226872_3-peridoc-abmabarcatiuni-Toate-Altele.jpg
    1267076039_76226872_3-peridoc-abmabarcatiuni-Toate-Altele.jpg
    55.5 KB · Vizualizări: 2
Nu cred ca e vorba de impozite, ci de tarifele serviciilor prestate de ANR. Pentru ambarcatiuni mici, e bine nici sa nu ai de-a face cu ei, caci imediat se trezesc din amortire si te ard la discretie cu tot felul de taxe. Dupa cum spunea cineva, activitatea ANR e daunatoare navigatiei de agrement.
 

Atașamente

  • 100_5954mic.jpg
    100_5954mic.jpg
    61.2 KB · Vizualizări: 6,694
Nu cred ca e vorba de impozite, ci de tarifele serviciilor prestate de ANR. Pentru ambarcatiuni mici, e bine nici sa nu ai de-a face cu ei, caci imediat se trezesc din amortire si te ard la discretie cu tot felul de taxe. Dupa cum spunea cineva, activitatea ANR e daunatoare navigatiei de agrement.

Ai dreptate, sunt tarife de inmatriculare si nu impozite. Am incurcat eu borcanele cu link-uri.

Aici e un extras dintr-un interviu despre impozite si taxe pentru 2008 intr-un judet oarecare (aveam textul pastrat undeva, nu stiu la care se refera).

Navele de sport sau agrement sînt impozitate cu 800 de lei, iar pentru singurul scuter de apă înregistrat în judeţ, taxa este de 150 de lei. "Aceste taxe se plătesc în localitatea în care proprietarul respectivelor ambarcaţiuni îşi are domiciliul"

DESPRE ANR :
Am inteles insa (informatie "neoficiala") ca nu poti naviga in apele teritoriale ale altor state (Bulgaria, Grecia) fara ca ambarcatiunea sa fie inmatriculata. Deci, daca se confirma, vrei nu vrei, trebuie sa treci pe la ei. :sail:
 

Atașamente

  • DSC02480.jpg
    DSC02480.jpg
    60.1 KB · Vizualizări: 1
  • t400_x3_2c04211aa9cfe3acaaa2465b2e294f94.jpg
    t400_x3_2c04211aa9cfe3acaaa2465b2e294f94.jpg
    64.5 KB · Vizualizări: 0
Salut,

ma intereseaza si pe mine taxele (de inmatriculare si impozitul) pt un MacGregor 26M.

Thx,
:sail:
 
salut! acum ceva vreme am gasit un articol care spunea ca la cluj impozitul pt. un iacht era 12 milioane-sa fie vreo cinci ani de atunci....pare ireal,marele oras portuar cluj cu asa taxe!!!poate are cineva link cu mihai patrascu sa ne spuna-allegro e inscris la cluj....
o discutie cu un tip de la piatra neamt care vindea o barca,si fireasca intrebare :cat e impozitul? raspunsul-17 milioane cred acum vreun an si ceva...intreb iar-cum e posibil? a inmatriculat jucaria la bicaz,l-au zapacit cu tot felul de taxe si i-au inmatriculat-o ca nava de linie de categoria 1-impozitul ca atare-iar barca era facuta in gradina din brad local,avea 6,7 meti iar eu nu incapeam in ea,si mai era scoasa la vanzare cu 100 milioane!
si atunci am inteles de ce tata theodoru n-a amenajat interioarele inainte de inmatriculare:fara interioare se inmatricula ca ambarcatiune-taxe mici,cu interioare era iacht-taxe mari!!!!
in prezent exista reglementari mai clare in codul fiscal si daca faci bine temele n-ai sa scoti niciodata o barca sub 7 metri mai sus decat barca cu motor-30 de ron impozit!
asa ca studiati si spuneti si la altii!!!

Allegro este inmatriculat la Oficiul de Capitanie Dej. Adresa si numarul de telefon al tuturor capitaniilor si oficiilor de capitanie le-am vazut aici pe barcaholic, daca nu ma insel.
 

Back
Sus