Rasina epoxidica pt. aplicatii electrotehnice

Smokey

Mic barcaholic
Gasesc diverse firme care vand rasina epoxidica pentru aplicatii electrotehnice, care culmea, vand la cantitati rezonabile.

Rasinile astea se impaca cu lemnul?

:sail:
 

Atașamente

  • atmosfera de vacanta.jpg
    atmosfera de vacanta.jpg
    105.1 KB · Vizualizări: 229
  • Mircea.jpg
    Mircea.jpg
    47.2 KB · Vizualizări: 234
  • Cedob.jpg
    Cedob.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 201
  • comanda Mir.JPG
    comanda Mir.JPG
    116.4 KB · Vizualizări: 195
  • comanda Runnning on Waves.JPG
    comanda Runnning on Waves.JPG
    114.3 KB · Vizualizări: 203
Daca au fisa tehnica si acolo scrie asta, cred ca da, in electrotehnica tot la lipit si protejat se foloseste. Care ar fi scoru la aia?
 
Rasina epoxy, clasa electrotehnica

Rasinile astea se impaca cu lemnul?

Da si nu.

Exista 2 categorii majore:
a) rasini (epoxy) pt. fabricare /imbibare substrat (circuit imprimat)
si
b) rasini pentru incapsulare (moulding)

Rasinile din categoria a) se preteaza pentru aplicatii cu sarcini/solicitari statice si au aderenta buna la lemn doar ca:
-principala lor destinatie este imbibarea tesaturilor din fibra de sticla din care rezulta miez si invelis de substrat ( core & prepreg).

Exempul de substrat tipic este ultraraspanditul FR4 (fibra de sticla + rasina epoxy ) pe care la puteti intalni la 99,9 % placi mainboard PC si laptop, de exemplu.
Dar exista si variante cu pierderi dielectrice mult mai mici, cu adaos de alumina si/sau teflon sau optiunea de fibra de sticla + tesaturi aramidice pt. aplicatii aero- si militare.
Cine a desfacut vreun LNB (downconverterul inst. rec. satelit) s-a intalnit probabil cu un substrat de culoare gri. Acesta are pierderi dielectrice reduse la 10..15 GHz, e cam la limita superioara a frecventelor la care se poate impregna un substrat cu rasini epoxy.

Polimerizarea rasinii utilizate pt. substrat se petrece la:
- temperaturi in jur de +60..+80°C (autoclav)
- presiune medie (presa sau laminare in vid)
Rezulta o proportie fibra/rasina f. apropiata de maximul optimului pt. solicitari la forfecare si tractiune.

Problema este ca aceste rasini polimerizeaza foarte incet la temperaturi de mediu "obisnuite" (+15...+25°C mai multe zile sau saptamani) si rezulta lanturi scurte de polimeri.
Prin urmare rezistenta compozitului sau a incleierii este scazuta fata de maximul obtenabil.
Teoretic se poate utiliza autoclav, dar putin probabil la conditii de constructor amator...
In concluzie: nerecomandat fara autoclav.

Nota: unii constructori utilizeaza autoclav chiar si cu rasini "obisnuite" adica calificate cf. normelor ind. aero sau navale.
Din punct de vedere tehnologic avantajele sunt mari, e o chestiune de buget.
A doua "incalzire" pt. o carena de dimensiuni MiniTransat la +80..90°C si mentinera la aceasta temperatura pt. un timp rezonabil (6..10h) pt. a definitiva polimerizarea genereaza costuri de ordinul 15..30k euro, la ora actuala.
Procedura este cunoscuta sub numele de tempering.
Tempering-ul omului sarac - o folie de polietilena neagra trasa peste carena pusa la soare, cam pe toata durata lunii august (dar nu neaparat la lat. mai mari de 60° dezavantaj nordicii:D. Poate din aceasta cauza lucreaza ei si azi la calitate excelent in/din lemn...)

Materiale de incapsulare (moulding compounds)
Cum tradeaza si numele, nu sunt rasini pure , ci amestecuri, de regula de epoxy + rasini fenolice + materiale de umplutura.
In industria electronica majoritatea circuitelor integrate produse in mod curent sunt incapsulate in acest fel (exceptie fac capsulele ceramice si metalice, mai scumpe).
Aceste rasini au o elasticitate foarte scazuta pana la +120..150°C (sunt rigide). La temperaturi sub +50°C viscozitate relativ mare, probabil nu va patrunde in porii lemnului prea adanc...

O alta categorie sunt materialele pt. umplerea modulelor utilizate cu predilectie in ind. electronica auto (de. ex. module hibride de putere, module de aprindere etc)
Aceste amestecuri sunt cateodata si mai rigide decat compoziturile pt. incapsulare chip, si injectarea presupune de regula echipament adecvat.
Dupa opinia mea personala nu exista nici un avantaj fata de rasinile destinate "utilizatorului standard naval".

Greu de dat vreun sfat cu valabilitatea "eternitatea",
dar cautati sursele care cer 10..15 euro (sau echivalentul) pe kg de rasina epoxidica, si lasati restul sa-si vanda marfa , in tubusoare de 50..100g la preturi exorbitante si rulaj minim.
Piata (si lumea ) este mare...


 
epoxi

Polydis( cel putin astia din Bucuresti) vinde si vrac la multiplu de 3,3 kg(nu ma intrebati de ce 3,3). Trebuie doar sa-ti aduci recipientul. La fel sta treaba si cu poliesterica. Maine revin si cu preturile.
 

Greu de dat vreun sfat cu valabilitatea "eternitatea",
dar cautati sursele care cer 10..15 euro (sau echivalentul) pe kg de rasina epoxidica, si lasati restul sa-si vanda marfa , in tubusoare de 50..100g la preturi exorbitante si rulaj minim.
Piata (si lumea ) este mare...
Multam fain pentru explicatia super-detaliata. La vremea cand am postat intrebarea cautam o sursa de epoxy la cantitati in jurul 3-5 litri :)

Polydis( cel putin astia din Bucuresti) vinde si vrac la multiplu de 3,3 kg(nu ma intrebati de ce 3,3). Trebuie doar sa-ti aduci recipientul. La fel sta treaba si cu poliesterica. Maine revin si cu preturile.
Polydis din Arad fac miscarea asta doar cu poliesterica.
Eu am avut noroc cu Gigi, ne-am cuplat la un bidon de 15 l epoxy
 
Inca ceva. Se pare ca rasinile nu se impaca cu filmul fenolic de pe tego. Asa ca placajul de exterior clasa B sau chiar si C de la Holver e numai bun. Daca e vreun chimist pe aici pote lamureste chestiunea aceasta.

Aviz celor cu dare de mana: Holver are okume pe stoc
 
Multam fain pentru explicatia super-detaliata. La vremea cand am postat intrebarea cautam o sursa de epoxy la cantitati in jurul 3-5 litri :)

Polydis din Arad fac miscarea asta doar cu poliesterica.
Eu am avut noroc cu Gigi, ne-am cuplat la un bidon de 15 l epoxy

Doamna sau domnisoara Camelia Coman(daca vreti sa stati de vorba cu cineva care stie cu ce se mananca rasinile si este de foarte mult bun simt) de la Polydis Bucuresti mi-a spus ca si cei de la Arad vand epoxi la kg.
 
Acum preturile promise in euro fara t.v.a.
Kit de epoxidica(3,3kg de rasina si un kg de intaritor)-43,56 euro
Am aflat dece 3,3 kg-pentru ca asta e proportia de amestec.
Poliesterica se vinde la min 1kg si costa 2,5 euro/kg iar intaritorul 3,9euro/kg.
Impaslitura de fibra de sticla 2,2 euro/kg
Tesatura de fibra de 200g/mp este 2,15 euro/mp
 
Doamna sau domnisoara Camelia Coman(daca vreti sa stati de vorba cu cineva care stie cu ce se mananca rasinile si este de foarte mult bun simt) de la Polydis Bucuresti mi-a spus ca si cei de la Arad vand epoxi la kg.

Multam fain, bine de stiut. Intr-adevar, zicea distribuitorul din Arad ca se gandesc in viitor la vanzarea la kg :happy-banana:
 

Back
Sus