Londra - Istambul

Pilgrim

simplu membru
Vagabondind pe net in putinul timp liber ramas pentru "minte si suflet" , am gasit povestea a doi italieni care si-au propus sa navigheze de la Londra la Istanbul pe canalele batrinului continent . Interesanta constructia barcii si organizarea acestei expeditii, cu atit mai mult cu cit vor strabate o buna parte din tara, cu opriri la Calafat , Galati, Sulina si Constanta in drumul lor spre Istanbul - 5.200 Km in apropae sase luni . Din cite am inteles sunt dispusi sa ia si pasageri la bord pentru perioade scurte .

Iata site-ul lor si un scurt film de prezentare.

[YOUTUBE]<object width="274" height="228"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NH6XdPZiRRo&rel=1&color1=d6d6d6&color2=f0f0f0&border=0&fs=1&hl=en&autoplay=0&showinfo=0&iv_load_policy=3&showsearch=0&ap=%2526fmt%3D22"><param name="allowFullScreen" value="true"><embed wmode="transparent" src="http://www.youtube.com/v/NH6XdPZiRRo&rel=1&color1=d6d6d6&color2=f0f0f0&border=0&fs=1&hl=en&autoplay=0&showinfo=0&iv_load_policy=3&showsearch=0&ap=%2526fmt%3D22" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="274" height="228"><param name="wmode" value="transparent"></object>[/YOUTUBE]


Violoncelul si barca...doua moduri de a inobila lemnul...
 
Ultima editare:
Foarte interseanta calatoria lor! Deosebit de frumoasa trebuie sa fie, dar cu o conditie: sa nu coboare pe vreun mal romanesc! Ca asa si-ar strica orice impresie avuta pana atunci.
 
Referitor la malul romanesc al fluviului, Florin, da-mi voie sa nu fiu de acord. Cu ocazia expeditiei TID, de anul trecut, am parcurs distanta dintre Calarasi si Tulcea, iar malurile sunt sanatoase si frumoase, cu exceptia zonelor unde pe mal e cate un oras (Braila, Galati,Isaccea,Tulcea).
deschid o paranteza:
Imi aduc aminte ca la bivuacul dupa prima zi de expeditie, seara la focul nostru de tabara, au venit doi barbati straini, cu varste mai inaintate decat ale noastre, cei din Romania si cu multe expeditii in palmares ... La intrebarea lui Costin (parca), referitore la modul cum sa ne implicam noi romanii intru organizare pentru editiile viitoare ,despre toalete ecologice si tarabe pentru aprovizionare pe traseu, plus ce mai simt nevoia si cred ei de cuviinta ca ne lipseste, ei ne-au replicat :
-Nu,nu va rugam , lasati Romania salbatica asa cum este !
(dialogul a fost in engleza, bineinteles, iar adaugiri sau corectari o pot face cei care erau de fata si stau mai bine decat mine la "capitolul", limba engleza)

Cat despre povestea italianului, numai din montajul cu imagini si ilustratie muzicala, cred ca a fost o experienta care te marcheaza, te coace si fizic si metafizic ... Insasi maniera de executie a filmului de scurt metraj, pentru o aventura asa de lunga, ma trimite cu gandul la Emil Cioran care spunea :
"Tot ceea ce nu e mistica, muzica sau poezie, e tradare !"
In filmul asta le-am simtit pe toate.
 
Ultima editare:
Salut! Da , ai perfecta dreptate. Dar poate nu m-am exprimat eu bine: cand am spus mal romanesc de fapt m-am referit sa nu ajunga niciodata sa aiba de-a face cu "ospitalitatea "autoritatilor, a smecherilor, a tuturor nemernicilor care vad intr-un strain o sursa de castig( a se citi furt!). Asta am vrut sa spun ; si nu despre frumusetile noastre incontestabile. Eu am patit-o personal cu un prieten foarte bun (grec) si m-am jurat ca nu mai aduc pe nimeni in vizita la noi. M-am simtit atat de aiurea, de fapt imi era rusine!!! Cred ca m-am facut inteles acum.
 
Daca ne vom intalni vreodata( dar nu ca si in cantecul celebru! ) voi da eu berea! Si e aproape singurul lichid pe care il consum cu placere( nemasurata!) ! Respect si Bafta multa!
 

Back
Sus