Achizitie placaj

Se baga careva sa luam niste placaj de la holver ? undeva in urmatoarele 2 saptamani . Sper sa nu am interdictie pe acolo , pentru absenta indelungata. Ultima data am luat cu 18% discount fata de lista , daca are cineva indicativ mai bun , e si mai bine . preturile par sa fie aceleasi ca in dec .
 

Atașamente

  • CATALOG PRODUSE PRETBUCURESTI.pdf
    135.9 KB · Vizualizări: 388
Daca nu e prea tarziu, eu am de cumparat 3 placi de placaj de plop de 4mm B/B pentru un kaiac. Daca mai este cineva care are de luat placaj de la holver poate ne cuplam, daca nu care are posibilitatea de ma ajuta sa cumpar cu orice discount ii dau un vin, visinata ce creste si pe la mine prin ograda.


2. Nu suna a cuplaj, dar am nevoie de resturi de tego de 8-10-12mm, le cumpar si la preturi prohibitive numai sa nu fiu nevoit sa cumpar o placa intreaga. Dimensiunile minime cu care pot lucra sunt 11cm x 25cm sau 30cm.
Astept oferte :D
 
Salut!

Cum ati reusit sa cumparati de la Holver? Eu cand i-am contactat anul trecut, mi-au spus ca nu lucreaza cu persoane fizice. Aveti vreo firma, sau cum functioneaza?
Ca idee, m-as baga si eu la niste Okoume, dar probabil in vreo luna-doua sau asa ceva...

Mersi!
 
am fost acum o luna la Holver Militari si mi-au spus explicit ca de acum vand si persoanelor fizice, vand si cate o foaie de placaj, si vor avea (cred ca deja au) casa de marcat pentru a numai fi nevoie de datele unei firme.
 
Politica comerciala la Holver s-a schimbat (in bine!) incepand cu acest an! Am achizitionat de la Brasov placaj okoume, diverse grosimi, in conditii rezonabile. Pe langa placaj, am gasit ceea ce nu speram sa obtin vreodata in tara, respectiv dulapi din diverse esente exotice (teak, meranti, mahon, larice siberian...). Plus transport gratuit! In ceea ce priveste discount-ul, nu am obtinut decat 5%. Valoarea achizitiei a fost undeva la 5.100 RON.
Numai bine!
 
Intentionez sa cumpar placaj Oukome de la Holver Cluj. Daca mai e cineva interesat sa ia 2 coli (2500x1200 - 50lei/mp), putem lua impreuna si obtinem discountul de 18%. Puteti sa ma sunati pe 0726 627278 - Dorin Chiş
 
placaj okoume

Buna ziua,
saptamina asta am contactat si eu firma Holver de unde doresc sa achizitionez placaj Okoume.
Fisa tehnica pe care am primit-o de la dinsii (atasata) spune ca interiorul este din Okoume si Plop si ca incleierea este Water Boiling Proof. Eu am cautat initial Okoume BS 1088.
Poate sa-mi spuna cineva daca a folosit acest tip de placaj (furnizat de Holver) pentru constructia unei barci? si care au fost rezultatele?

Intentionez sa-mi construiesc o canoe.

Multumesc.
 

Atașamente

  • Certificat de calitate si conformitate Okoume.pdf
    65.6 KB · Vizualizări: 68
Salut !...eu am cumparat de la Holver Militari placaj okume ,parca 6 placi de 8mm (nu stiu ce cod)...si pot sa va asigur ca : se taie foarte usor,in apa puteti sa-l tineti cat doriti,dupa ce s-a uscat e ca nou si placile sunt relativ usoare PS: ptr canoe ,probabil v-ar trebui placaj mai subtire, eventual de 6mm
 
BS 1088 e mai scump decat okoume-le de la Holver, si in tara inca nu se gaseste en-detail (se aduce totusi pe baza de comanda speciala de catre santierele navale mari, care-l folosesc la nevoile lor). Din gama de placaje okoume de la Holver, cele de 6 si 18 mm sunt facute exclusiv din lemn de okoume, iar celelalte (4,10, 12, 15 mm) au si straturi de plop la interior. Asta nu e neaparat un lucru rau, fiindca protejarea exterioara cu epoxy si incleierea dintre straturi oricum impiedica accesul apei la straturile interioare ale placajului. Placajul de okoume de la Holver se lucreaza usor, e o placere sa lucrezi cu el. @bratulescu, eu de cate ori i-am intrebat, mi-au spus ca nu exista okoume de 8 mm in oferta lor, ceea ce am vazut la barca ta pare de 10 mm, poate ne luminezi si pe noi :).
 
@ vali......il masor si va spun exact ... scuze ....sunt 3 ani de cand l-am luat...nu vreau sa va dezimformez...si sa ma injurati:iupi: L-am masurat si este de 10 mm... Vali are dreptate.....nu stiu de ce am zis ca este de 8 mm...Sorry !
 
Ultima editare:
Salut! imi poate spune cineva care ar fi grosimea ideala de placaj pentru constructia unui caiac? Am sunat la reprezentanta Holver de la Remetea Mare si aveau pe stoc placaj okoume de 6mm. Intentionez sa-mi construiesc un caiac pe baza unui plan free de la guillemot (http://www.guillemot-kayaks.com/gui...construction/free_stitch_and_glue_kayak_plans). Totodata m-ar interesa daca poate sa imi spuna cineva de unde pot achizitiona fibra de sticla. De rasina am aflat ca o pot achizitiona de la Arad dar nu prea am idee ce cantitate mi-ar trebui. Multumesc.
 
Salut! imi poate spune cineva care ar fi grosimea ideala de placaj pentru constructia unui caiac? Am sunat la reprezentanta Holver de la Remetea Mare si aveau pe stoc placaj okoume de 6mm. Intentionez sa-mi construiesc un caiac pe baza unui plan free de la guillemot (http://www.guillemot-kayaks.com/gui...construction/free_stitch_and_glue_kayak_plans). Totodata m-ar interesa daca poate sa imi spuna cineva de unde pot achizitiona fibra de sticla. De rasina am aflat ca o pot achizitiona de la Arad dar nu prea am idee ce cantitate mi-ar trebui. Multumesc.
Astea sunt "avantajele" unui plan gratis, n-ai niciun ajutor :)
Vezi ca peaici construiesc cativa oameni de bine caiace, mai poti sa te inspiri. Cred ca trebuie de 4mm, cel de 6 s-ar putea sa fie prea gros.

Citeste si jurnaulul omului care a construit, mai cauta pe net daca au facut si altii acelasi model: http://www.guillemot-kayaks.com/Building/Stitch&Glue/S&GJournal.html

Pentru nr. de placi fa-ti mai intai planul. Ridica cotele din tabelul ala si vezi ce-ti rezulta, probabil 2-3 placi.
 
Exista vreo firma de curierat care transporta placi de placaj? Ma gandesc sa iau de la Holver, dar eu sunt din Tecuci si nu am masina mare si nici un centru Holver mai pe aproape. Daca nu reusesc, atunci o sa folosesc placaj obisnuit, ca de asta gasesc si pe aici.
 
Salut,

Stiu ca cei de la Urgent Curier transporta dar nu stiu nimic de pretul actual,
de obicei ei faceau calculul volumetric asta daca nu erau avantajati la kg..

Acesta este numarul de la sediul din Bucuresti - 0318609874 ... suna la ei
ptr. informatii ( le dai dimensiunile, numarul de buc. si kg.)

Spor la treaba
 
ultima data holver asigura transportul pentru comanda de min 1000 ron . E posibil sa iesi mai ieftin sa cumperi mai multe placi decat sa dai la curieri .
 

Back
Sus