Primul concurs amator de rafting si slalom pe ape repezi din Romania

super fain,
poate la anul il organizati avand in vedere si datele altor concursuri de kaiac-canoe, s-ar putea sa fie intersati si cei care participa la competitiile de "profesionisti". Eu cel putin as fi venit anul asta, ca stiam de concurs, dar a picat in weekend-ul premergator campionatului de seniori.
 
Noi am participat si asa cum spune ardeleanul "o fost bine". Am incercat sa sprijinim acest eveniment oferind premiile pentru castigatori.
Povestea, poze si filmuletele le gasiti aici:
http://www.barciinbagaje.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=111&p=135#p135

anul acesta mai organizati ceva??? tot din motive profesionale ca si al lui bogdan nici eu nu am putut merge, desi tare mult mi-as fi dorit sa ajung acolo sper sa mai organizati asa ceva anul acesta, este un lucru extraordinar...... astept urmatorul eveniment
 
anul acesta mai organizati ceva??? tot din motive profesionale ca si al lui bogdan nici eu nu am putut merge, desi tare mult mi-as fi dorit sa ajung acolo sper sa mai organizati asa ceva anul acesta, este un lucru extraordinar...... astept urmatorul eveniment

Salutare. In primul rand tin sa spun ca nu noi am fost organizatorii. Acestia au fost cei de la Outdoor Experience (pe care ii felicitam din nou). Noi am sprijinit aceasta idee oferind premile la participanti.
Concursul s-a tinut in defileul Muresului prin zona Rastolita.
Dar este culmea altceva. Mai exact in maxim 30 minute plec din Bucuresti spre defileul Jiului pt a face rafting. Ce este tare este ca ne intalnim mai multi care ne-am propus sa ne dam pana nu mai putem (Jiul acum este tare suparat), dar si sa punem tara la cale: adica sa stabilim al 2-lea concurs undeva in partea de sud a tarii. Adica sa avem 2 concursuri, unul in Transilvania, unul in sud si de ce nu, unul in Moldova (se baga cineva sa-l organizeze?!?)!
Te tin la curent ce iese. Sau mai bine vino si tu pe Jiu. Ne gasesti in zona Lainici si ne vom da sambata si duminica. Numarul meu este 0720.531.220 - Catalin. O sa fim cu un raft mare, 2 canoe si un caiac.

PS: Nu mai citesc postul decat luni.
 
Ultima editare:
Putin offtopic!
Sambata dupa amiaza (22.05.2010) cobora o barca de rafting cu trei persoane pe raul Basca in dreptul localitatii Basca Rozilei. Dupa ploile de vineri dupamiaza si sambata dimineata, apa era involburata si cu debit mare. Viteza depasea in unele locuri 5 m/s. Am inteles de la gazda la care am fost cazati ca se face rafting incepand cu localitatea Varlaam, undeva mai sus de Gura Teghii, pana la Nehoiu, personaje amatoare, cum ar fi un anumit primar de pe litoral, fiind prezente comune in zona. La intoarcerea spre casa, am vazut ca si Buzaul era destul de involburat si pretabil pentru acest sport.
 
Chiar am vrut sa deschid o discutie, Ciby, despre Basca Mare si Basca Mica, doi afluenti foarte nervosi ai raului Buzau :) .
Cred ca ideea merita luata in seama, insa cu atentie, fiindca acelasi rau poate fi deosebit de periculos fie si numai dintr-o simpla ploaie de munte.
Am vazut in urma cu cativa ani, Basca Mica ( e scris cu i din a ) umflata ca o Dunare, rupand unul dintre versantii intre care curge, si aratand inspaimantator de-a dreptul .
Adica nici macar un om cu mintea razna n-ar fi incercat sa pluteasca in conditiile alea.
Probabil asta va atrage sportivii de extrema :)
 
Chiar am vrut sa deschid o discutie, Ciby, despre Basca Mare si Basca Mica, doi afluenti foarte nervosi ai raului Buzau :) .
Cred ca ideea merita luata in seama, insa cu atentie, fiindca acelasi rau poate fi deosebit de periculos fie si numai dintr-o simpla ploaie de munte.
Am vazut in urma cu cativa ani, Basca Mica ( e scris cu i din a ) umflata ca o Dunare, rupand unul dintre versantii intre care curge, si aratand inspaimantator de-a dreptul .
Adica nici macar un om cu mintea razna n-ar fi incercat sa pluteasca in conditiile alea.
Probabil asta va atrage sportivii de extrema :)

Ca tot suntem off topic cu Basca noastra, tot aceeasi persoana, in paranteza fie spus ca a copilarit acolo, povestea ca in timpul inundatiilor din 1975, Basca a luat cu ea o scoala generala proaspat construita si dotata, un depozit de materiale de tot felul, ca se tot mira cum a putut sa ia si profile metalice grele. Tot atunci a distrus si o portiune din fosta cale ferata ingusta ce urca din Nehoiu pana dincolo de muntele Penteleu, toate pe o portiune de cateva sute de metri, pe malul opus localitatii. Este un rau periculos plin de stanci submerse si de praguri si, probabil, asta va face din el o atractie pentru rafteri.
P.S.
Daca Florio sau altcineva va deschide un topic dedicat acestui rau, rog Adminul sa mute postarile mele acolo pentru a nu-l polua pe acesta.
 
Cocncurs si Basca

Salut!

Nu m-am uitat demult pe forum, sunt unul dintre ortganizatorii concursului.
Suntem bucurosi ca v-a placut concursul. Acesta va fi organizat si anul viitor, vom incerca sa gasim o data care sa nu intersecteze cu concursurile profesioniste de canotaj.
Basca e foarte tare, demult am vruti si noi sa vaslim pe acest rau, si in sfarsit pe sambata 22 mai am si ajuns, deci noi eram in barca rosie de rafting. Era super tare. Am parcurs doar o mica parte din Basca Mare (http://www.youtube.com/watch?v=pkaN6s3h-ao) si am intrat si pe Buzau, de la confluenta cam pana la localitatea Patarlagele. Duminica am mai dat 2 ture pe Buzau.
Mie personal imi place mai mult Buzaul decat Jiul, pentru ca acesta nu prea are gunoi pe mal.
 

Back
Sus