Carti

Tocmai am primit cartea prin posta. :)
Prezinta de la A la Z constructia unei canoe cu foarte multe explicatii fi multe exemplificari prin schite si fotografii color. Imi pare bine ca mi-am luat-o chiar daca nu intentionez deocamdata sa construiesc o canoe.
Si inca ceva chiar are 8 tipare pentru 8 tipuri de canoe pe planse A1 (Wabnaky, White guide de 6 m, White guide de 5.6 m, Rata de balta 4.3m, Barca pentru ape agitate de 5 m, Barca rapida de riu de 5.8m, Marea barca de lac, Barca de lac de 4.9m).


Am citit cu placere cateva seri la rand din aceasta carte. In primul rand este un mare pas inainte ca a aparut in limba romana, deci accesibila tuturor. Se vede de la o posta ca textul nu a fost scris in limba romana ci este o traducere, dar cine nu vaneaza greseli ci vrea sa invete sa faca ambarcatii, va trece usor peste asta (cel mai mult mi-a placut exprimarea cu mingea de fotbal - e vorba de un strat de fibra suplimentar pe fundul barcii, evident in forma de lunula, adica aproape oval, pe care autorul il asemuie cu mingea de fotbal - fotbal american, desigur :)
Probabil ca explicarea unor faze nu va fi inteleasa de cei ce se apuca sa construiasca pentru prima data, insa cei ce au un pic habar se vor bucura sa descopere multe trucuri izvorate din experienta si multe explicatii utile mai ales la faza de lucru cu epoxi. Mi-a placut in mod deosebit si faptul ca incepe cu "protectia muncii" vis - a -vis de lucru cu epoxi, capitol de obicei ignorat de cei ce isi construiesc prima ambarcatie si nu-si prea pot tine in frau nerabdarea de a o vedea gata.
Una peste alta, o carte aparuta nesperat, de un real folos celor ce vor sa construiasca.
 
pentru sgmboat
daca ai fi citit pe forum ai fi vazut ca exista oferte de listat aproape moaca ca sa nu zic chiar moaca. depinde de volum dar oricum 10 euro e pret de firma. costa mult hartia si incredibil de mult un cap de printare
 
pentru sgmboat
daca ai fi citit pe forum ai fi vazut ca exista oferte de listat aproape moaca ca sa nu zic chiar moaca. depinde de volum dar oricum 10 euro e pret de firma. costa mult hartia si incredibil de mult un cap de printare

salut 10 euro /metru patrat este a moca ???

am in familie pe cineva cine se ocupa cu copiatoare (service, copiatoare si copiere) nu le pling de mila oricum la ce aveam eu de scos la firma lor (pe A3 1:1 dar trebuie lipite ca nu au mai mare =37lei) la alta firma 570 lei aceeasi suprafata dar 1:1 .....aberatie !!!!! sub pretextul costa mult consumabilele



dar sa schimbam eu sunt timplar si am un atelier vrei sa sti cit costa sculele multe multe zeci de mii de euro numai setul de freze pentu usi a costat 3650 euro (nu utilajul ci cutitele) si cind vin clienti scump dm..le scump dincolo era mai ieftin... dar ce calitate?

hirtia nu e asa scumpa sa fim seriosi tonerul se incarca la greu se rad cipurile din cartuse(negru de fum sa fim seriosi se producea la Copsa Mica la greu a dar noi nu mai stim sa facem NIMIC..) tot felul de chesti
(pai aproape atit costa rasina si fibra de sticla sa fim seriosi ...... rahat de hirtie )

SCUZE DACA AM FOST UN PIC CAM DUR CU VORBELE DAR ASA SUN EU SPUN LUCRURILOR PE NUME NU AM NIMIC CU TINE RAZVANE SA STI
b-)
 
da cartea e tradusa cu greseli dar daca citesti pina la capat cartea vei intelege am si facut o padela dupa planurile si explicatiile din carte cred ca e buna
 

Atașamente

  • DSCN3268.jpg
    DSCN3268.jpg
    95.2 KB · Vizualizări: 112
  • DSCN3231.jpg
    DSCN3231.jpg
    61 KB · Vizualizări: 106
  • DSCN3267.jpg
    DSCN3267.jpg
    49.7 KB · Vizualizări: 106
  • DSCN3258.jpg
    DSCN3258.jpg
    60.6 KB · Vizualizări: 106
calcaneu,am vazut ca esti u n baiat de aur cand ne-ai dat acces la atatea carti faine;din intamplare nu cumva ai la dispozitie si pt. mine un softulet,sau aplicatie pt proiectarea unui yacht de cca.6-8 m...poate facem un schim de telefoane si vedem cum facem:Costel Stefanescu-0723190231,multam fain
 
carti

poti sa i mi trimiti si mie te rog frumos,documentatia electronica afisata de tine prin shoot screen?

Multumesc anticipat si raman dator.
 
Am gasit un webpage cu zeci de pdf-uri cu carti vechi despre constructia navelor... in caz ca intereseaza pe cineva:

http://www.survivorlibrary.com/index.php/8-category/123-library-shipbuilding

Cartile sunt multe de dinainte de 1900. CUm ar fi Electrical Boats And Navigation din 1894

O mica parte din titluri:

By Canoe And Dog Train 1892 PDF 65 mb
Camping Out With The British Canoe Association 1891 PDF 7 mb
Canoe And Boat Building 1889 PDF 9 mb
Canoeing In Kanuckia 1878 PDF 17 mb
Canoeing In The Wilderness 1916 PDF 5 mb
Canoeing Sailing And Motor Boating 1919 PDF 10 mb
Electrical Boats And Navigation 1894 PDF 15 mb
Four Months In A Sneak Box 1879 PDF 14 mb
Handbook Of Ship Calculations 1917 PDF 23 mb
Harpers Boating Book For Boys 1912 PDF 20 mb
Hints On Boat Sailing 1882 PDF 2 mb
Historic Waterways 1888 PDF 8 mb
How To Build A Motor Launch 1901 PDF 2 mb
Iron Ship Building With Practical Illusustrations 1868 PDF 9 mb
 

Back
Sus