Echipament

Am un echipament HH bun dealtfel, numai ca in urma spalarii, desi am respectat intocmai indicatiile producatorului, buzunarele de la jacheta s-au dezlipit.
Are cineva idee cu ce pot sa le lipesc la loc ?
 
hmmm, zici tu ca merge ? Nu pot nici macar sa fac o proba ceva cu niscai material ca nu am material dn care este facuta jacheta. Aia de al HH, care dau garantie pe viatza la produse mi-au zis sa duc produsul la magazinul de unde l-am luat. Si cum l-am luat din franta....In romanica nu e reprezentanta HH. Sa trimit Jacheta in Franta....parca nu o vad ca rezolvare. Poate o sa mearga cu solutia propusa de tine, imi e oarecum teama sa nu se topeasca materialul.
 
Bison universal

Eu am lipit diverse lucruri cu asta, inclusiv tesaturi sintetice. Un exemplu: plasa din interiorul unui portact, s-a desprins din cusatura de la margine. I-am pus adeziv, am lasat-o la uscat si spre bucuria mea si-a pastrat si un pic de elasticitate. Poti sa incerci pe 1 cm. Din cate stiu, cusaturile sunt termoformatate (parca asa le zice). Se aplica o banda intre straturi, se cos marginile, apoi sub o presa calda se "sudeaza" cusaturile.
Alta varianta: vezi un coleg ce are un kit de reparatie pt. cusaturi din astea. Sunt livrate impreuna cu corturile. Eu am/am avut unul, livrat cu un cort de 3 persoane ce are cusaturile sudate. O sa ma uit prin sac, sa vad daca gasesc ceva.
L.E. Uite ca am gasit si kitul de reparatie cusaturi. Cortul este un Dakota 4 de la High-peak - Simex Sport. Vezi daca sunt materialele HH si ale cortului asemanatoare..
 

Atașamente

  • Noki070.jpg
    Noki070.jpg
    19.8 KB · Vizualizări: 29
  • Noki071.jpg
    Noki071.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 30
Ultima editare:
Am dus echipamentul pe barca, o sa ajung in vre-un fel acolo si o sa vad din ce naiba sunt facute materialele alea. Despre "cusatura" cred ca sunt termolipite, ca nu are niciun fel de cusatura, la jacheta, la pantaloni sunt cusute si alea nu au patit nimic. Astea lipite, poate termic, s-au dus draq, din nefericire :(
 
Cortul e facut din poliester "PU taped" - cu poliuretan. Eu as avea drum prin Bucuresti (sa ma intalnesc cu cu un coleg), cel mai probabil pe 1, 2 mai. Nu ma costa nimic sa iau adezivul asta cu mine.
 
@ gvincentiu- bisonul e practic rasina epoxidica cu un intaritor "accelerat".Parerea mea e ca nu ar tine in timp.Mai ales ca geaca va mai fi spalata din cand in cand la 60 sau 90 grade.Ar trebui un lipici elastic care sa permita deformarea materialului.Eu am lucrat mult timp cu Sikaflex un adeziv din cartus care se preseaza cu pistolul.Nu se prea gaseste la magazinele normale dar poate cineva de pe forum sa aiba o sursa.Are consistenta un pic mai groasa ca si a mierii si dupa intarire devine ca o guma.
 
@ gvincentiu- bisonul e practic rasina epoxidica cu un intaritor "accelerat".Parerea mea e ca nu ar tine in timp.Mai ales ca geaca va mai fi spalata din cand in cand la 60 sau 90 grade.Ar trebui un lipici elastic care sa permita deformarea materialului.Eu am lucrat mult timp cu Sikaflex un adeziv din cartus care se preseaza cu pistolul.Nu se prea gaseste la magazinele normale dar poate cineva de pe forum sa aiba o sursa.Are consistenta un pic mai groasa ca si a mierii si dupa intarire devine ca o guma.

Lucrez si eu cu corespondentul lui Sikaflex. E de la Loctite si se cheama Terostat 9120. Il procur de la ASPAD COM. Daca intereseaza, luni aflu si adresa.
 
Multzam la toata lumea, se pare ca o sa am iar jacheta buna cu ajutorul vostru :)
Deja ma secase , a costat o gramada de bani si eram , mai sunt, furios pe carnatzii de la HH.
 

Back
Sus