Volvo Ocean Race 2008-2009

Am trecut azi noapte Ecuatorul, la pranz plec in concediu si in timpul calatoriei voi fi fix langa Ilha de Fernando ... sper sa gasesc in aeroport un wireless sa fac o volta :skip:
 
Hai ca am intrat si eu

I'am in ! cu "Eufrosina".
 

Atașamente

  • Pavilionul MRR 1922-1947.jpg
    Pavilionul MRR 1922-1947.jpg
    23.4 KB · Vizualizări: 40
  • NMS-Romania-1864.jpg
    NMS-Romania-1864.jpg
    49.5 KB · Vizualizări: 39
  • NMS-Crucisatorul-Elisabeta-model-page-001-1024.jpg
    NMS-Crucisatorul-Elisabeta-model-page-001-1024.jpg
    73.9 KB · Vizualizări: 41
Reala sau virtuala :)?

Neaparat reală. Eu beau Corona dar mă mulţumesc şi cu un Ursus.
De fapt, sunt dispus să dau o bere oricărui membru al forumului, participant sau nu la regate virtuale, şi să stăm de vorbă despre pasiunea noastră şi altfel decât în acelaşi mediu virtual. :)
 
Neaparat reală. Eu beau Corona dar mă mulţumesc şi cu un Ursus.
De fapt, sunt dispus să dau o bere oricărui membru al forumului, participant sau nu la regate virtuale, şi să stăm de vorbă despre pasiunea noastră şi altfel decât în acelaşi mediu virtual. :)

..subscriu...pe mine m-a vrajit Tuborg....dar daca discutam despre veliere poate fi orice...:noroc:
 
:eek:t:Mie-mi place red bull de butuc si esenta de gemene (2 sub o craca sau 2 ochi albastri), da poate sa fie si de gurgoaze ;)
 
Navigatori dumneavoastra, vodca cu pepene galben e permisa in asemenea aleasa adunare?
Noi cu beutura bag seama ca stam bine, dar o strategie pe 48h la jocul asta are careva ca eu n-am. Merg spre sud pana dau de gheata!
 
Ultima editare:
Eu oscilez inte Ardeal si Scotia ..... cu escale in Germania, Olanda, Franta, Italia, Chile si Australia .... Oare asta este pregatirea pentru Circumnavigatie? Virtual oricind, in persoana .... intre 9-15 Noiembrie cind imi vizitez parintii .....
Referitor la strategie .... incerc sa urmez ce-a spus prietenul Kikouic .... caut 24 in avans vinturile in directia dorita si cu forta cea mai mare .....
Am citit un pic din Bowditch si am hotarit sa merg tot spre sud, pina trec de Horse Latitudes si ajung la sudestice deasupra 60S latitudine .....
Heave .... Hoo ....
 
Hmm, eu am o problema, in wknd plec pentru cca 60 ore, si Eufrosina mea o sa loveasca coasta sudamericana sau va rata Ilha de Fernando de Noronha.

Am nevoie de un mus cred...b-)
 
Multzam de oferte.
Pilgrim s-a oferit primul asa ca el are timona pe wknd :)

Domnu' petrolist, saptamana viitoare o vei avea tu daca esti in wknd pe net :)

26479 si recuperez rapid :skip:
 
Navigatori dumneavoastra, vodca cu pepene galben e permisa in asemenea aleasa adunare?
Noi cu beutura bag seama ca stam bine, dar o strategie pe 48h la jocul asta are careva ca eu n-am. Merg spre sud pana dau de gheata!

Hai să prindem depresiunea aia şi să profităm de rotaţia ciclonică în sensul acelor de ceasornic din emisfera sudică şi de vânturile mai puternice din ea! :skip:
 
VO 70 Ericsson 4 a castigat prima etapa de 6500 mile in 21 de zile 17 minute si 54 secunde!!!

Noi mai avem vreo 2 saptamani pe putin!!!.
 
@remix
salut. urmatoarele doua weekenduri nu prea voi fi linga computer ...
oferta ramine valabila pentru viitor ...
 
VO 70 Ericsson 4 a castigat prima etapa de 6500 mile in 21 de zile 17 minute si 54 secunde!!!

Noi mai avem vreo 2 saptamani pe putin!!!.

Iată că primul concurent virtual a sosit şi el. Noi ne luptăm din greu cu vânturile slabe şi schimbătoare ale Latitudinilor Cailor şi nu sunt speranţe să scăpăm din ele mai devreme de 2-3 zile. Wisper s-a îndepărtat şi se anunţă câştigătorul grupului nostru. Celor care vin din urmă le doresc mai mult noroc decât am avut noi! :sail:
 
Ultima editare:
vremea se anunta la fel de nepotrivita si pentru noi .... probabil vom minaca sireturile de la bocanci pina ajungem acolo .... bafta si voua .... si felicitari pentru wisper .....
 
vremea se anunta la fel de nepotrivita si pentru noi .... probabil vom minaca sireturile de la bocanci pina ajungem acolo .... bafta si voua .... si felicitari pentru wisper .....

Din păcate, situaţia e foarte proastă aici. Sunt numai vânturi adverse sau goluri de vânt. Nu văd cum voi putea trece altfel decât coborând mult spre sud să prind Vânturile de Vest. Mă tem însă că ocolul va fi mult prea mare. :sail:
 
vremea se anunta la fel de nepotrivita si pentru noi .... probabil vom minaca sireturile de la bocanci pina ajungem acolo .... bafta si voua .... si felicitari pentru wisper .....

Multumesc, dar nu e in totalitate meritul meu..., am intrat in joc mai repede...asa se explica milele in plus . Ieri seara am stat pe loc dupa ce o rotire a vintului m-a prins cu spinnackerul ridicat, bilantul ...-112 mile. Astazi am incercat sa recuperez dar se pare ca vintul va scadea mult prin zona:mad:
Am vazut citiva spanioli ca au pavilionul national afisat linga numele barcii...stie cineva cum se poate face...? Poate e vorba de un grup , in acest caz propun sa facem grupul romanilor si sa arboram fiecare pavilionul national...;)
 

Back
Sus