Magazinul Decathlon

Delafluviu Guzi

Membru in Haita cu padele
Deschid acest nou thread, din cauza ca sunt din provincie si am fost o singura data, in toamna anului 2009 ,in vizita la acest magazin, si am fost placut impresionat de oferta cat si de preturi.
Deschid acest thread, pentru a schimba sau improspata informatii intre noi, despre echipamente si accesorii, avand in vedere ca magazinul propriuzis, are un o pagina web plina de tot dezinteresul administratiei lor... ( http://www.decathlon.ro/ )

-Bai fratilor, a vazut careva daca au bagat la rafturi manusi din alea de neopren fara degete pentru padelat ? :p
 
Eu trec mereu pe-acolo in drum spre parintii mei , mai casc gura, mai cumpar cate un nimic...
Ce am observat este ca s-a cam romanizat si asta ; cel putin departamentul de nautic si pescuit unde ma duc mereu s-au transformat intr-un fel de casa de comenzi ; n-avem aia, n-avem ailalta dar haideti sa ne uitam pe siteul firmei mama si comandam ; vine in 2 saptamani. Am vorbit mai in detaliu cu baietii de la pescuit si mi-au zis ca ei nu au nici un fel de depozit in Romania , spatiul e putin in magazin si filozofia este ca ce nu se vinde "ca focul", nu mai e adus decat la comanda . Si astfel , daca nu te duci acolo sa-ti iei bicicleta, adidasi sau minge de ping-pong (exagerez) , ai sanse sa nu gasesti ce te intereseaza.
In rest, e nemaipomenit. Cea mai prietenoasa atmosfera dintr-un magazin romanesc; vanzatorii sunt amabili , poti sa incerci orice traznaie vrei chiar acolo, te dai cu trotineta, joci minigolf, tot ce vrei.
Fata de ala din Franta unde am fost vara trecuta , e aproape gol ca si sortimente, dar atmosfera e la fel de destinsa. Sa speram ca o data cu deschiderea celui de-al doilea , se va face si un depozit tampon.
 
Ultima editare:
frate Guzea Guzila , cele mai ieftine si bune manusi de padelat si manuit si alte chestii , fara a face bataturi, le gasesti la Marina Store , dealerii Lalizas din Constantza .
la Decathlon nu am vazut asa ceva, sau am fost eu chior.
deci ; vorbeste cu pretenul Sandrin, sigur te va servi!:)
 
@impaiatu:
Nu nenea, asa ceva cumpar numai pe probatelea. Chestia e ca sa nu bat drumurile degeaba.

@Rolias:
...un al doilea magazin Decathlon in Romania ?
-Unde ?
 
-Bai fratilor, a vazut careva daca au bagat la rafturi manusi din alea de neopren fara degete pentru padelat ? :p

Am vazut eu, intre vestele de salvare si padele.
Dar e bine sa suni, fiindca am observat ca articolele cautate dispar adesea rapid si trebuie sa te interesezi cand mai aduc.
Am patit-o eu cu vestele :)
 
Eu trec mereu pe-acolo in drum spre parintii mei , mai casc gura, mai cumpar cate un nimic...
Ce am observat este ca s-a cam romanizat si asta ; cel putin departamentul de nautic si pescuit unde ma duc mereu s-au transformat intr-un fel de casa de comenzi ; n-avem aia, n-avem ailalta dar haideti sa ne uitam pe siteul firmei mama si comandam ; vine in 2 saptamani. Am vorbit mai in detaliu cu baietii de la pescuit si mi-au zis ca ei nu au nici un fel de depozit in Romania , spatiul e putin in magazin si filozofia este ca ce nu se vinde "ca focul", nu mai e adus decat la comanda . Si astfel , daca nu te duci acolo sa-ti iei bicicleta, adidasi sau minge de ping-pong (exagerez) , ai sanse sa nu gasesti ce te intereseaza.
In rest, e nemaipomenit. Cea mai prietenoasa atmosfera dintr-un magazin romanesc; vanzatorii sunt amabili , poti sa incerci orice traznaie vrei chiar acolo, te dai cu trotineta, joci minigolf, tot ce vrei.
Fata de ala din Franta unde am fost vara trecuta , e aproape gol ca si sortimente, dar atmosfera e la fel de destinsa. Sa speram ca o data cu deschiderea celui de-al doilea , se va face si un depozit tampon.

Hai ca nu e chiar asa rau. Eu am cumparat de la ei o groaza de echipament, dintr-o varietate de domenii (inclusiv vestele de caiac, geci de sailing, padela, etc). Poti face o mixtura intre cumparat online si cumparat cu proba. Eu asa am facut. M-am uitat pe site, mi-am comandat produsele si apoi m-am dus la ei sa le iau, dar cu proba. Ce nu mi-a placut sau nu s-a potrivit, l-am lasat acolo fara discutii inutile.

Sunt de acord cu impaiatul ca produsele Lalizas sunt printre cele mai bune, dar si preturile sunt sus rau de tot.

O alta solutie de cumparat echipament : magazinele de sailing din Bulgaria (sunt cam in fiecare zona in care se afla o marina). Eu am gasit manusi produse in Pakistan, marca EVAL care au rezistat foarte bine.
 
Pentru un om organizat, da, sistemul functioneaza.
Dar nu si pentru un impulse buyer ca mine :))
Data trecuta am vrut sa iau o vesta de salvare marimea mea (77Kg) plus mai multe acareturi pentru spinning la pastrav . Crezi ca aveau ceva?
E plin internetul cu magazine online si de acolo comand daca n-am incotro. Insa intr-un magazin mare , cu pretentii, unde te duci special sa pipai si sa probezi produsele , lipsa lor exact atunci cand vreau sa le cumpar ma exaspereaza.
Valabil si pentru caiace ; cinci plastice expuse afara si trei gonflabile inauntru.
OFFTOPIC: Si asta ma face sa imi amintesc iar de UNICUL importator de barci Gumotex ,care imi explica de ce nu au nici un produs pe stoc in RO : sunt prea scumpe sa le cumpere inainte si de aceea le comanda in Cehia atunci cand primesc ei o comanda . Multumesc frumos, asta puteam sa fac si eu!. Halal firme , nu investesc un leu in stocuri doar sa faca banu'.
Scuze, m-am enervat dupa meciul telefonic cu ei ; bashca vand niste produse bune dar habar n-au care e diferenta intre Nitrilon si LitePack si de aia vand cum vand.
Asa ca in criza de timp pana la expeditia de pescuit (1-3Mai) am cumparat de la o persoana particulara un Gumotex Solar nou si mai ieftin. O sa am si eu cu ce sa vin la balaceli in grup prin parcuri :)

P.S. Nu interpretati postul meu ca pe inceputul unei polemici ; pur si simplu imi varsam si eu oful. Offfffff
 
Ultima editare:
-Bai fratilor, a vazut careva daca au bagat la rafturi manusi din alea de neopren fara degete pentru padelat ? :p

Guzi, daca ar fi sa parafrazez o semnatura celebra(din memorie) as spune: Ce caiacist e ala far' de vreo 50 de bataturi in palma?
Moi, de exemplu, de 10 ani nu m-am mai dat serios cu barca si inca nu mi-au trecut bataturile.

.......Insa intr-un magazin mare , cu pretentii, unde te duci special sa pipai si sa probezi produsele , lipsa lor exact atunci cand vreau sa le cumpar ma exaspereaza.

Exact asa am zis si eu cand am "luat in proba" un cronometru de la ei acum vreo 4 luni si inca ma mai gandesc daca sa merg sa-l platesc. Cred ca lipsa lui momentan exaspereaza pe altcineva.b-)
 
Bogdan, manushile doresc sa le folosesc impotriva aparitziei beshicilor.
Anul trecut la TID, de la Calarasi pana la Tulcea am avut rani deschise in palma de la padela. Imi era teama ca ar putea da in vreo infectzie din zi in zi. Vifor a avut de a face cu o infectzie de la asa ceva, dupa cate imi aduc aminte.
Doresc ca plimbarea asta lunga (TID) sa fie totushi de placere si nu o corvoada.
Si daca tot s-au inventat si sunt practice, de ce n-as folosi si eu ?!
 
Exact asa am zis si eu cand am "luat in proba" un cronometru de la ei acum vreo 4 luni si inca ma mai gandesc daca sa merg sa-l platesc. Cred ca lipsa lui momentan exaspereaza pe altcineva.b-)

Aoleeeu, ha ha ha , esti de coma tati ! Sper sa pot ajunge la TID ; presimt ca o sa fie o caterinca de n-o s-o spele nici Dunarea :))))
 
A mai fost cineva pe la magazinul asta ?
Pentru caiacit, vreo jacheta, o manusha "ceva" , se mai gaseshte pe acolo ?
 
Am fost sâmbâtâ dar cum la caiace nu mă pricep (în general la bărci), nu pot să-ţi aduc informaţii noi. Mi-am luat o cameră de bicicletă (de rabă nu avea) şi am căscat gura (soţia fiind în alt magazin, de ţoale), inclusiv la caiace şi veste de salvare.
 
A mai fost cineva pe la magazinul asta ?
Pentru caiacit, vreo jacheta, o manusha "ceva" , se mai gaseshte pe acolo ?

Am fost eu ieri, sa imi iau o vesta, ca data trecuta cand am iesit in Delta am apelat la @rolias dar chiar daca el e baiat bun, e jenant sa apelez in mod repetat. Aveau ceva sit-on-top-uri, unele chiar la reducere, padele, incaltari de picior si spatare de scaun. Plus 1 tip de vesta tare scump. ATAT.
 
Pai Remi, Guzi are o vesta luata de la un magazin de pescuit din Galati, e foarte ieftina (vreo 40 de lei) si isi face treaba destul de bine. Poate iti da el detalii, mai avem un prieten care si-a luat vreo 14 bucati :rolleyes: tot de acolo.
 
Intr-adevar, la Galati este intr-un magazin cu articole pentru pescuit, mai multe modele de vesta de salvare, printre care si un model ieftin pana in 50 lei. Eu mi-am facut "treaba" cu ea pentru ca o imbrac doar cand mi-e...frig (nu frica). O imbrac foarte rar. Nu pot spune despre ea ca ar fi un model ergonomic, pentru caiac, la o adica, dar asta e alta discutie (pentru acest pret).
Pe mine, de la Dechatlon la o adica, ma intereseaza o jacheta pentru canotaj, accesibila ca pret, care sa o folosesc la TID, care sa ma protejeze de ploaie . Daca n-au , o sa ma orientez catre vreun model expus la Hibiscussport.
Ave'nTure !
 
Ultima editare:
frate Guzea Guzila , cele mai ieftine si bune manusi de padelat si manuit si alte chestii , fara a face bataturi, le gasesti la Marina Store , dealerii Lalizas din Constantza .
la Decathlon nu am vazut asa ceva, sau am fost eu chior.
deci ; vorbeste cu pretenul Sandrin, sigur te va servi!:)

Intrebare stupida: exista magazin de profil in Constanta??? Spune-mi si mie te rog unde se afla. Multumesc anticipat!
 
........
Pe mine, de la Dechatlon la o adica, ma intereseaza o jacheta pentru canotaj, accesibila ca pret, care sa o folosesc la TID, care sa ma protejeze de ploaie . Daca n-au , o sa ma orientez catre vreun model expus la Hibiscussport.
Ave'nTure !

adica sa inteleg ca ploua (si) anul asta la TID ?:(
 
Am facut niste poze cu telefonul la vestele de la magazinul de pescuit de care ziceam. In prima poza e o vesta de 40 lei, foarte asemanatoare cu vestele pescarilor profesionisti (de care am folosit si eu la pescuit mai demult), iar a 2-a e o vesta de 99 lei, oarecum mai ergonomica, prevazuta cu catarame reglabile (prima vesta are snururi). Puteti eventual contacta magazinul la numarul 0740094923.
 

Atașamente

  • Fotografii-0034.jpg
    Fotografii-0034.jpg
    55.2 KB · Vizualizări: 39
  • Fotografii-0035.jpg
    Fotografii-0035.jpg
    62 KB · Vizualizări: 43
Intrebare stupida: exista magazin de profil in Constanta??? Spune-mi si mie te rog unde se afla. Multumesc anticipat!

Strada Mircea cel Batran Nr 5 Constanta, Nu am acum si un telefon la indemana dar daca il gasesc il fac public. Eu personal nu am fost multumit de relatia cu ei. Poate, insa au mai imbunatatit ceva intre timp.
 

Back
Sus