Echipaj regate

Pentru barcaholicii pasionati de vant si vele, am vorbit astazi cu proprietarul unei Bavaria 50 si imi spunea ca ia membrii in echipaj la regatele organizate anul asta contra sumei de 300 euro. Nu stiu acum daca 300 de euro per regata sau pe tot sezonul. Cine este interesat pot sa dau numarul de telefon al omului. Mi-a spus ca daca nu raspunde sa ii dati mesaj. Pentru numarul de tel, dati un mesaj.
 
Nu e o idee rea aia cu datul, dar ssa te cheme ministerul de finante :)))
Cat despre a veni cu noi ...ia spune domnu vali......
 
nu e vali de galati ci e tot un prieten de-al nostru din capitala.Oricum face cea mai buna cafea de la On;plonge la Mangalia....
 
2012 locuri pe 2 veliere, bavaria 39 si bavaria 50, pretul aproximativ 100 euro pe zi. Regate in data de 28-29 iulie si 5-8 septembrie.
 
?

Regatte 2012

Poseidon, Mai 12-13

Black Sea Sailing, 26-30 Iulie

Neptun, 22-23 Septembrie

Poze? Participanti? Clasament? Comentarii (curs, tactici, coliziuni, penalizari, descalificari, cine a luat startul azi, cine a trecut linia de sosire maine ...) ? etc. etc.
 
domnilor sezonul s-a incheiat, regatele din Romania sunt niste glumitze, regate pt "Optimst" facute cu yachturi de 30'la 54' oricum e bine si asa, dar sa ai tupeu sa ceri bani pt asa ceva e intradevar deosebit,
referitor la dorinta unora de a se perfectiona /training cu vele (gratis), toata vara am avut un singur participant - "pelicanul" si oferte au fost,
sa ne vedem cu bine in primavara
 
domnilor sezonul s-a incheiat, regatele din Romania sunt niste glumitze, regate pt "Optimst" facute cu yachturi de 30'la 54' oricum e bine si asa, dar sa ai tupeu sa ceri bani pt asa ceva e intradevar deosebit,
referitor la dorinta unora de a se perfectiona /training cu vele (gratis), toata vara am avut un singur participant - "pelicanul" si oferte au fost,
sa ne vedem cu bine in primavara

`Tot respectul pentru dl. Sandu (Lindor) pentru ofertele altruiste facute in acest an ( croaziera Istanbul- Constanta , plimbari pe Marea Neagra si coaziera Mangalia- Turcia acum in toamna ) . Am fost si eu mirat ca nu au raspuns acestor chemari (in regim de gratuitate !!) colegii de forum pasionati de velism si care nu dispun de barca proprie.
Imi explic asta doar prin faptul ca acest an a fost destul de greu iar timpul liber ca si banii traiului zilnic au fost mai greu de gasit .
Asa cum speram mereu la mai bine, acum,la incheierea acestui sezon, sper ca viitorul anotimp cald sa ne fie mai favorabil.
Iar in ceea ce ma priveste, sper sa fie macar atat de favorabil ca ultimii doi ani, in ceea ce priveste iesirile pe apa :D

P.S.
Iar pentru la anul vreau neaparat sa trag de scote la bordul Gin Fizz-ului Lindor, atat pentru frumusetea navigatiei pe o asemenea barca, cat si pentru compania capitanului, unui om care stie si practica navigatie, la nivel profesionist .
 
`Tot respectul pentru dl. Sandu (Lindor) pentru ofertele altruiste facute in acest an ( croaziera Istanbul- Constanta , plimbari pe Marea Neagra si coaziera Mangalia- Turcia acum in toamna ) . Am fost si eu mirat ca nu au raspuns acestor chemari (in regim de gratuitate !!) colegii de forum pasionati de velism si care nu dispun de barca proprie.
Imi explic asta doar prin faptul ca acest an a fost destul de greu iar timpul liber ca si banii traiului zilnic au fost mai greu de gasit .
Asa cum speram mereu la mai bine, acum,la incheierea acestui sezon, sper ca viitorul anotimp cald sa ne fie mai favorabil.
Iar in ceea ce ma priveste, sper sa fie macar atat de favorabil ca ultimii doi ani, in ceea ce priveste iesirile pe apa :D

P.S.
Iar pentru la anul vreau neaparat sa trag de scote la bordul Gin Fizz-ului Lindor, atat pentru frumusetea navigatiei pe o asemenea barca, cat si pentru compania capitanului, unui om care stie si practica navigatie, la nivel profesionist .

invitatiile la un gin-fizz raman valabile si pentru anul care vine, sanatosi sa fim si sa ne vedem cu bine in primavara
 
Regatte 2012

Poseidon, Mai 12-13

Black Sea Sailing, 26-30 Iulie

Neptun, 22-23 Septembrie

Poze? Participanti? Clasament? Comentarii (curs, tactici, coliziuni, penalizari, descalificari, cine a luat startul azi, cine a trecut linia de sosire maine ...) ? etc. etc.

Asta nu pot sa inteleg eu la regatele astea: de ce nu sint popularizate mai mult? Cu greu poti sa gasesti programul dupa care se vor desfasura. Rezultatele, incidentele de cursa, comentariile care dau viata spectacolului cred ca lipsesc cu desavirsire din spatiul public si sint rezervate unui cerc foarte restrins. De ce? De cine se feresc?
Pe de alta parte, DEX online zice: "REGÁTĂ, regate, s. f. 1. Denumire dată unei competiții sportive nautice".
Daca participi la o competitie sportiva vrei sa o si cistigi, nu? Si atunci cauti si selectionezi cel mai bun echipaj, nu? Cel mai bun echipaj s -ar putea sa fie format din niste tineri care nu au 100 de Euro pe zi. Zi de cursa? Sau exista si zile de antrenament? Tu, ca proprietar de velier in care ai bagat 100.000, 200.000 de euro sau mai mult, daca te inscrii la o regata, te inscrii pentru placerea sportului, pentru ca ai ambitia de a cistiga, sau pentru a mai recupera ceva din investitie?
Si daca chiar vrei sa -ti recuperezi investitia, nu ar fi mai bine sa ai un echipaj de meseriasi, sa cistigi citeva regate bine popularizate si apoi abia sa vinzi locuri de "spectator la regate"? Sau in loc de "Plimbari pe mare cu Vaporasul Condor !" sa auzim in Portul Tomis "Plimbari pe mare cu yachtul XY care a cistigat cinci regate de aici pina in Italia !" :)
De exemplu, eu sint fericitul posesor al unui Mitsubishi Lancer banal, cu motor de 1.6 care nu a participat la nici un raliu. Citi clienti credeti ca as avea daca m -as duce in parcare la mall si as striga in megafon: "Hai neamule la o plimbare cu Lancer -ul !! Doar 10 lei o tura de parcare !!" Altfel ar sta treaba daca as lua Lancer -ul lui Mihai Leu si l -as pune pe Brenciu sa strige in megafon ! Nu?
 
Ultima editare:
Asta nu pot sa inteleg eu la regatele astea: de ce nu sint popularizate mai mult? Cu greu poti sa gasesti programul dupa care se vor desfasura. Rezultatele, incidentele de cursa, comentariile care dau viata spectacolului cred ca lipsesc cu desavirsire din spatiul public si sint rezervate unui cerc foarte restrins. De ce? De cine se feresc?
Pe de alta parte, DEX online zice: "REGÁTĂ, regate, s. f. 1. Denumire dată unei competiții sportive nautice".
Daca participi la o competitie sportiva vrei sa o si cistigi, nu? Si atunci cauti si selectionezi cel mai bun echipaj, nu? Cel mai bun echipaj s -ar putea sa fie format din niste tineri care nu au 100 de Euro pe zi. Zi de cursa? Sau exista si zile de antrenament? Tu, ca proprietar de velier in care ai bagat 100.000, 200.000 de euro sau mai mult, daca te inscrii la o regata, te inscrii pentru placerea sportului, pentru ca ai ambitia de a cistiga, sau pentru a mai recupera ceva din investitie?
Si daca chiar vrei sa -ti recuperezi investitia, nu ar fi mai bine sa ai un echipaj de meseriasi, sa cistigi citeva regate bine popularizate si apoi abia sa vinzi locuri de "spectator la regate"? Sau in loc de "Plimbari pe mare cu Vaporasul Condor !" sa auzim in Portul Tomis "Plimbari pe mare cu yachtul XY care a cistigat cinci regate de aici pina in Italia !" :)
De exemplu, eu sint fericitul posesor al unui Mitsubishi Lancer banal, cu motor de 1.6 care nu a participat la nici un raliu. Citi clienti credeti ca as avea daca m -as duce in parcare la mall si as striga in megafon: "Hai neamule la o plimbare cu Lancer -ul !! Doar 10 lei o tura de parcare !!" Altfel ar sta treaba daca as lua Lancer -ul lui Mihai Leu si l -as pune pe Brenciu sa strige in megafon ! Nu?

Da, dar nu :) !

Lucrurile sunt mai complicate, pe mai multe planuri.

1.Regatele se organizeaza prin cheltuiala participantilor. Daca e un club, membrii strang bani; daca e primaria Mangalia, se asociaza cu cate un club si tot asa se strang bani. Deci costa totul . Arbitraj, balizare, asistenta, interventie, masuratori, etc.... O sa fiti uimiti de cati bani e nevoie pentru lucruri ce le impune legislatia si adesea Federatia, pentru organizarea unei regate .

2. La noi se stie, nu prea sunt barci. S-ar presupune ca la cat de putine barci exista, colcaie de echipaje dornice de a urca pe cate una. Dar din nou, nu :) .
Ca sa participi la regate e nevoie de un antrenament, de un echipaj inchegat, oameni care sa se inteleaga intre ei si sa inteleaga comportamentul si necesitatile barcii. Acesti oameni trebuie sa iasa impreuna pe barca, daca se poate weekend de weekend; dar nu se poate. Toti iubim barcile, dar avem familii, servicii, marea e doar "la mare", nu peste tot :) si trebuie sa gasesti timp sa mergi la ea . Cate astre trebuie sa se alinieze corect, pentru ca 8-10 oameni dintr-un echipaj sa se intalneasca la minim 5, 6 antrenamente, venind din diverse orase, fiecare cu problemele lui, serviciul si familia lui ? Destul de greu. Punand la socoteala si cursele, acesti oameni trebuie sa stea weekend de weekend pe yacht. Nu suna rau, dar nici nu se prea poate .

3. In general proprietarii de barci mari care au intr-adevar pasiunea velismului ( exclud proaspat imbogatitii care au luat-o pentru a se mandri) , si-au luat barca pentru a participa la regate, fiindca Marea Neagra nu ofera asa o placere a croazierelor . Acestia se cunosc intre ei, stiu navigatie, vele si doresc cu aprindere sa castige , normal. Cheltuiesc pentru a-si usura barcuta, pentru a avea vele si accesorii mai bune . Dar nu cred ca ar plati cineva echipaj pentru o regata la Marea Neagra, excluzand desigur pe dl. Copos care intra in alta categorie decat ce am enumerat pana acum :) .
Chiar daca nici eu nu vad fireasca cererea unui pret pentru participarea la o regata, nici nu pot sa condamn pe cineva pentru asta. Nu se strang nicidecum bani la nivelul de amortizare a investitiei . Cel mult se strange o suma care sa mai atenueze din cheltuielile de intretinere sau uzura a barcii. Dar asta tine de fiecare proprietar de ambarcatiune .
 
Ultima editare:
Stiam eu ca Florio nu se poate abtine sa raspunda ! Toata discutia e pur teoretica, dar cred (si sper) ca o sa mai provoace unele comentarii care vor ajuta la dezvoltarea fenomenului. Ca sa raspund pe puncte:

1. Orice competitie sportiva se organizeaza cu mari cheltuieli. Chiar si un campionat de minifotbal intre echipele de la cele trei firme de taxi dintr -un oras mai rasarit, de exemplu. Campionat organizat cu premii in bere si mici, fara interventia federatiei. Pentru asta mai exista sponsori (mi se pare ca exista o regata BMW, nu?) si pentru asta trebuie mediatizare.

2. Tocmai pentru ca e nevoie de antrenamente, de echipaj sudat, de oameni care sa inteleaga comportamentul barcii, cred ca e mai util sa selectionezi un echipaj decit sa astepti sa fii platit de catre echipaj. Fenomenul asta l -am observat la unii antrenori de la scolile sportive care cereau bani de la parintii mai cu dare de mina pentru a le baga loazele in lot si ignorau copii cu adevarat talentati care nu aveau bani. Asta cred ca e una din cauzele majore ale decaderii sportului la noi.

3. Nu trebuie cine stie ce plata pentru echipaje. Poate ca, in loc sa ceara 100 de euro, ar trebui sa dea 50 de euro pe zi unor tineri cu adevarat pasionati (fosti elevi la cluburile de optimisti, studenti la marina sau la IEFS etc). Daca intereseaza pe cineva cu adevarat sportul si competitia sportiva. Deocamdata multi dintre acestia nu au bani nici macar sa se plimbe cu o iola inchiriata pe ghiol la Mamaia (60 de lei noi / ora, adica mai putin de 15 euro, la Pinguin in Mamaia). Am vazut asta vara citeva perechi, el cu ochii sclipind de incintare "Hai draga sa vedem barcile !", ea blazata si vag interesata si apoi verdictul "NU, e scump, lasa, poate venim altadata !" Presupun ca unul care vrea sa se dea cu iola (nu cu sky jetul sau banana) stie totusi despre ce e vorba in propozitie.

Singura problema este ca ar trebui gindit totul ca o investitie pe termen lung, cu mai multi sponsori si mult mai multa mediatizare. Si din asta ar avea de cistigat toata lumea.
 
Ultima editare:
@Florio & Pelicanul, eu cred ca amandoi aveti dreptate in unele puncte, dar cred ca la cate yachturi sunt avem deja prea multe asociatii fiecare mai orgolioasa ca alta si foarte greu sa le aduni si sa organizezi ceva, eu sunt mai de moda veche si cosider regata ceva care e peste 60 Nm, (o zi de navigatie ), echipajul l-as forma gratis punand in primul rand pret pe dragostea de yachting si daruire, banii fiind exclusi in ambele directii, formarea unui echipaj dureaza cel putin o vara si trbuie sa ai si rezerve de echipaj, am observat ca la noi se mai practica si varianta- firma- Mecena- echipaj din angajatii firmei cu rezultate remarcabile, toata stima
oricum Lindor v-a participa la regate doar ca observator ( clauza din asigurare)
sa ne vedemcu bine la primavara

p.s. cine isi cumpara yacht presupun ca isi asuma si cheltuielile aferente, si nu se apuca sa stranga maruntis de la echipaj,
pt charter e alta afacere cu alta abordare si la noi e mort din start
 
Ultima editare:
Sigur ca da.
De aceea eu am spus doar " lucrurile sunt mai complicate" .
Pentru ca privind din diverse unghiuri , multa lume are dreptate, iar la final rezulta aproape nimic.
Conform bancului clasic in care judecatorul o asculta pe una din parti si ii spune "Ai dreptate". Apoi o asculta pe cealalta parte si ii spune " Si tu ai dreptate" . Atunci intervine avocatul primei parti si zice: "Domule judecator, dar dreptate nu poate fi decat una singura ! " La care judecatorul spune : "Pai...si tu ai dreptate " :D:D

Intorcandu-ne la barci, ma bucur ca exista si competitiile asta putine care se organizeaza, desi nu sunt unul dintre cei care isi pot face timp sa participe ( va amintiti, anul trecut am participat la regata Bricul Mircea avand in echipaj sotia si mezina de 10 luni :D )
 
Toata discutia e pur teoretica, dar cred (si sper) ca o sa mai provoace unele comentarii care vor ajuta la dezvoltarea fenomenului. Ca sa raspund pe puncte:

1. Orice competitie sportiva se organizeaza cu mari cheltuieli. Chiar si un campionat de minifotbal intre echipele de la cele trei firme de taxi dintr -un oras mai rasarit, de exemplu. Campionat organizat cu premii in bere si mici, fara interventia federatiei. Pentru asta mai exista sponsori (mi se pare ca exista o regata BMW, nu?) si pentru asta trebuie mediatizare.

Dragul nostru prieten, daca ai curiozitatea sa participi la cateva sedinte in care se discuta regatele, participarile, posibilii sponsori si mai ales posibilitatea de organizare in afara federatiei, incadrarea evenimentului la "competitie sportiva" sau nu, protocoalele, arbitrajul si alte paste fainoase, ai sa vezi ca eu am fost foarte moderat cand am caracterizat fenomenul regatelor romanesti drept complicat de administrat :) .

Peste toate mai exista desigur si orgoliile multelor cluburi ale putinelor yachturi :D , dar astea doar mai intelenesc putin mecanismul deja greoi al organizarilor .
 
@Florio
Nu prea tin sa particip la nici un fel de sedinte, am o alergie groaznica la chestiile astea. Poate la o zi de cursa, dar nu cred ca as avea sanse sa fiu selectionat :)
In alta ordine de idei, lumea (in general, nu numai cea a yachtingului romanesc) ar arata mult mai bine daca toti ar participa la regate (sau la orice alte competitii) numai cu echipaje ca al tau.

@Lindor : "p.s. cine isi cumpara yacht presupun ca isi asuma si cheltuielile aferente, si nu se apuca sa stranga maruntis de la echipaj"
exact asta vroiam sa spun si eu.
 

Back
Sus