Permis ??? acces Razelm-Sinoe

Salut,

Am nevoie de ceva permis sau alta foaie birocratica pentru a pune caiacul la apa pe lacurile din complexul Razelm-Sinoe ? Dar pentru a trage la mal si a pune un cort ? Exista "paznici" care m-ar putea intreba de sanatate ?

Stiu ca trebuie un permis de acces in Delta iar lacurile din sud fac parte din Delta.
 
am gasit ceva la:
http://www.deltavoyage.ro/dd-r.php

citez de acolo:
"Delta Dunarii - Rezervatii naturale
Pe fondul rezervatiilor principale si secundare existente - determinate de necesitatea conservarii procesului natural de evolutie, ocrotirii faunei si florei specifice - au fost precizate incinte strict protejate cu o suprafata de cca 50.000 de hectare. Pot fi observate, in mare, trei unitati distincte:
1. Rosca - Buhaiova - Letea, puncte de reper ale perimetrului celor 12.000 de hectare localizate in depresiunea Matita din nordul Marelui M (bratul Sulina). Lacul Rosca, Merhei si o imbinare de ghioluri, mlastini stuficole, plauri gazduiesc mari colonii de pelicani, egrete, starci, tiganusi, lopatari.
2. Sacalin - Zatoane se intinde in sudul comunei Sfantu Gheorghe pe cca 21.000 de hectare limitrofe litoralului. Este o succesiune de grinduri cu lacuri izolate, zone mlastinoase, ape fluviale si salmastre, balti nisipite, stuf, travesrate de dune paralele. Lacurile Zatoane, in special, sunt locuri de pasaj, de popas si de clocit pentru lebedele mut, starcii albi, rosii si galbeni, tiganusi, lopatari.
3. Periteasca - Bisericuta - Gura Portitei continua spre sud rezervatia precedenta, cu peste 4.000 de hectare. Se individualizeaza prin grinduri uscate scaldate de apele marii ori ale lacului Razim, prielnice mai cu seama existentei pasarilor de tarm cu saratura si celor in pasaj. In total sunt nominalizate 18 zone strict protejate. Se adauga celor de mai sus Raducu (2.500ha), Nebunu (115 ha), Rodundu (228 ha), Potcoava (652 ha),Vatafu-Lunguletu (1.625 ha), Caraorman (2.250 ha), Saraturi-Murighiol (87 ha), Erenciuc (50 ha), Belciug (110 ha), Popina (98 ha), Capul Dolosman (125 ha), Grindul Lupilor (2.075 ha) si Chituc (2.300 ha), Istria-Sinoie (400 ha).

Conform amintitei legi de protectie, aprobarea oricarei deplasari in zona este de competenta Administratiei REZERVATIEI BIOSFEREI DELTA DUNARII (ARBDD)."

si aici:
http://www.ddbra.ro/formulare-tipizate/11-permis_acces_persoane_fizice.doc
 
Ultima editare:
am gasit o harta, cred ca cu rosu sunt zonele protejate
 

Atașamente

  • Delta trasee-turistice p1web.jpg
    Delta trasee-turistice p1web.jpg
    24.3 KB · Vizualizări: 98
Ca sa raspund tot eu, dupa ce am fost : nu m-a intrebat nimeni nimic, nu mi s-a cerut nici o taxa. Am pus caiacul la Jurilovca, am aterizat la Portita, m-am cazat, nici o discutie despre ceva taxe.
 
Hei remyx, dar nici o povestire, poze nimic?

Nici la Portita n-au incasat taxa de acces in rezervatie de 10 lei/persoana, anul trecut o faceau?
 
Hei remyx, dar nici o povestire, poze nimic?

Nici la Portita n-au incasat taxa de acces in rezervatie de 10 lei/persoana, anul trecut o faceau?

povestea aici.
Nu mi-a cerut nimeni nici o taxa. Am platit doar cazarea, si la intoarcere, pentru ca am pus caiacul pe gabara (vaporas) am platit o persoana in plus (ceea ce mi s-a parut corect, dealtfel).
 

Back
Sus