Kaiac pentru sotie+copil si TID

oameni buni,
e plin forumul de oameni priceputi la diverse chestii,
va astept pe aceeia priceputi la vopseluri:
vreau sa vopsesc laturile barcii mele intr-un soi de galben si puntea intr-un bleu. Ce fel de vopsea pot folosi? Peste stratul de rasina (armat cu tesatura) mai pun ceva, un grund, o maslina?
multumesc
 
Iti spun cum am facut eu: inainte de vopsire am nivelat bine cu chit auto (poliesteric), vezi ca se intareste repede. Il slefuiesti bine si repeti operatie de cateva ori, pana totul e la finisarea dorita. Oricum, pasul asta e optional.

Dupa care poti folosi vopsea normala, email, eu am dat cu email de la Policolor, cu rola de velur. Inainte am dat cu un grund, tot de la Policolor. Varianta asta inca tine ok.

Daca vrei sa fii mai fancy poti folosi vopsea poliesterica auto suflata cu pistolul.
 
nu vreau sa ma grabesc dar cred ca anul asta am terminat de pregatit barca cu mai mult timp inainte fata de anul trecut. Am vopsit cu vopseaua gratuita de la iliviu, numai stiu exact cum era, parca poliuretanica, am montat velele gratuite de la lipan, cu sculele si sfaturile lui mihai, cu ajutorul gratuit al lui hoinar, nea calutu, naumica si multi multi altii. Maine am examen si trebuie sa merg la diverse societati de asigurare ca am busit masina, marti mai am un examen si dupa acela m-am tirat la Harsova sa-mi vad fratii de fuga, de apa si de cer.

28082011%252528001%252529.jpg


28082011.jpg



numai zic cat le multumesc celor de mai sus
 
Felicitari! Abea astept sa vad poze cu barca pe apa. Cand ai timp poate ne spui ceva despre dimensiunile velelor. Vant purtator la TID.
 
Dom' profesor, jos palaria!
Super tare pentru un caiac. Din estimari eu zic ca are 0,8 mp randa si oleaca mai putin la foc. Si-s multe intrebari: cum a facut derivorul, cum l-a prins in caseta, cum il scoate, unde e ghiul randei etc. Acum, ce sa spunem: spor la padelat sau vant bun?:) Abia astept sa-l vad la Braila.
 
Bogdane! sa-ti traiasca ... si sa ai numai vant din pupa!
minunat.


ps.. frumos albastru ala..prinde bine
 

Back
Sus