Sambata la padela : Giurgiu- Oltenita

Florio

Member
Ca exercitiu de frumusete si sport, am decis impreuna cu Hetrucg sa coboram de la Giurgiu la Oltenita cu caiacul, totodata apreciind pe propria padela ca inseamna o zi de TID.
Ca' va sa zica imbinam frumusetea Dunarii cu aventura sportiva propusa pentru sambata 29.05.2010. :ahoy:
Daca mai sunt dornici de o asa nebunie vesela, va astept sa discutam.
Pana acum suntem doua caiace si 4 personaje (nu doar persoane ! ) :)

Incepem aventura la prima ora a diminetii, cand inca n-a zburat ciocarlia din faneatza , iar seara daca stam macar in 4 labe, punem de-un chef ! :noroc:
 
Ce poate fi mai lung decat o zi la servici ? :happy:

Doar noaptea-i mai lunga ca ...... ziua de servici!
(IPS Cheloo de la Schitul Parazitii)
/ :eek:t: >

PS: e clar ca eu nu ma pot lipi de actiunile voastre decat daca vor pica duminica :(

si tura asta are cam 58km, la nivel de plutire fara sa vasliti in 10-11 ore sunteti acolo.
 
Ultima editare:
Doar noaptea-i mai lunga ca ...... ziua de servici!
(IPS Cheloo de la Schitul Parazitii)
/ :eek:t: >

PS: e clar ca eu nu ma pot lipi de actiunile voastre decat daca vor pica duminica :(

si tura asta are cam 58km, la nivel de plutire fara sa vasliti in 10-11 ore sunteti acolo.

Hahahah.... Iacos, omul Dunarii spune ca e drum de 10-11 ore daca vaslim in draci ! :D
Om vedea....

@ Lipan ""Nu-i cam lungă distanţa pt o zi? ""
Mergem vanjos pe varianta asta. Lunga si groasa. Ca test pentru TID .

@ Guzi ""Ce poate fi mai lunga, decat o zi la servici ?""
Mai lunga e o zi de serVICIU :D . Daca padelatul in caiac devine un VICIU :)
 
Guys, eu as veni cu voi. Dar ar trebui sa fac rost de Zoar de la Adriana si sa fim acolo foarte devreme.
Si trebuie neaparat sa aveti harta si masina de asistenta.
58 km e mult al dracu.
Florio sper ca nu-ti iei gonflabilul ca chiar n-ai nici o sansa.
Dar cred ca se poate face cu caiace bune si cu suficient antrenament.
Dar caiace bune inseamna ceva cel putin ca zoarul meu. Si e mai bine sa ai ceva mai bun de atat.
 
Dupa cum se arata pana acum, o sa fim singurei pe fluviu :)
Cum ?? Nici un dornic in afara de Bogdan, dependentul de ziua a 7-a ? :D
Pai ...cine sa ne faca poze ? Noi, noua ! :D
Macar daca ar accesa cineva un satelit militar, sa ne vedem de sus, mici in marele fluviu !
Dupa cum arata traseul, e superb! AM numarat 12 insule si insulite pe langa care o sa trecem,paduri , grinduri, etc.... asa ca in mod cert n-o sa ne ucida monotonia pe drum.
Iacos zice sa nu luam fetele, ca e cam dur traseul pentru o singura zi.
Dar ce au fetele, frate? Ele nu e oameni cu aceleasi drepturi ? N-au luptat feministele in draci pentru asta ? :D
 
inafara de intrebarea cu permisele,
am o propunere: sa fie traseul mai scurt ca sa ne bucuram mai mult de peisaj.....
poate o intoarcere la punctul de plecare ar face cat un traseu numai pe aval ....
 
inafara de intrebarea cu permisele,
am o propunere: sa fie traseul mai scurt ca sa ne bucuram mai mult de peisaj.....
poate o intoarcere la punctul de plecare ar face cat un traseu numai pe aval ....

Sa inteleg ca te tenteaza ?:)
Cu permisele: nu e nevoie. o sa sun astazi la giurgiu si (sau) Oltenita, la autoritatile de granita, sa anunt cati suntem si ce facem. Data trecuta a facut Iacos acest lucru, anuntand ca eram in jur de 12 persoane. Atunci am dat si datele din cartile de identitate. Asta e tot.
Despre traseu: am observat data trecuta ca pe zona Oltenita, a fost mult mai usor sa mergem in aval, decat in amonte. Adica s-a simtit foarte bine curentul. In plus de asta, la TID se intampla acelasi lucru: se merge in aval. Si scopul nostru de acum este in afara de placerea iesirii in natura, pe fluviu, acela de a vedea ce inseamna un parcurs de 60 km. Daca dupa asta "ne simtem bine", participam la TID cu zambetul atarnat de coltul gurii :)

***Totodata nu trebuie sa uiti un lucru. Ori de cate ori te vei opri din vaslit, Dunarea te va duce in aval :D. Niciodata in amonte.
 
@lfy
Da' ce-are gonflabila? (gogosar, balena, ce-o fi ea, merge la vale). :noroc:

Chiar despre asta am vorbit adineaori la telefon, cu l-fy.
Lucru care evident, m-a starnit mai mult, sa fac traseul in gonflabil :D

P.S.
Daca-mi spune cineva ca sunt nebun, ma lasa rece:rolleyes: Stiu demult treaba asta .
 
da, ma tenteaza iesirea ;), dar:
- TID-ul nu e maine asa ca nu vreau sa am "muschii" umflati de acum:D
- o intreprindere de 60 km care, avand in vedere echipamentul, dureaza dupa aprecierea mea 10-12 ore care sa fie facuta si cu familiile, dupa cate am priceput, se poate transforma din placere intr-un hazard :confused:
- sigur ca in amonte e mai greu de vaslit, de aceea propuneam o intoarcere la punctul de plecare, adica sa zicem 5 km de amonte face cat as fi cobarat 10 km in aval si de aici deductia ca sunt suficienti mai putin km cu conditia de a merge si in amonte. Eventual sa mergem intai in amonte cat putem si dupa aceea sa coboram :rolleyes:
- recuperarea din aval necesita masina/masini si om de "sacrificiu" :confused:
 
da, ma tenteaza iesirea ;), dar:
- TID-ul nu e maine asa ca nu vreau sa am "muschii" umflati de acum:D
- o intreprindere de 60 km care, avand in vedere echipamentul, dureaza dupa aprecierea mea 10-12 ore care sa fie facuta si cu familiile, dupa cate am priceput, se poate transforma din placere intr-un hazard :confused:
- sigur ca in amonte e mai greu de vaslit, de aceea propuneam o intoarcere la punctul de plecare, adica sa zicem 5 km de amonte face cat as fi cobarat 10 km in aval si de aici deductia ca sunt suficienti mai putin km cu conditia de a merge si in amonte. Eventual sa mergem intai in amonte cat putem si dupa aceea sa coboram :rolleyes:
- recuperarea din aval necesita masina/masini si om de "sacrificiu" :confused:

Yeap ! Asa-i !
Dar nu e echivalent cu o plecare la razbel . Vreau sa spun ca nu-i dracu' chiar asa de negru cum pare.
In plus de asta, dupa cum se desfasoara "ostilitatile " , cum se preconizeaza vremea a fi dezastruoasa, calatoria istovitoare, hazardul la limita ......sunt convins ca totul va decurge minunat ! :D
Asa se intampla mereu cand lucrurile arata prost :). Noi o s-o facem si voi o s-o vedeti :)

In plus de asta, bunica avea o vorba: daca stai sa numeri toate foile dint-o placinta, nu mai apuci sa mananci placinta !

Maine plecam sa infulecam aceasta placinta !:ahoy:
 
OK !
cum vrei tu.
ne poti da mai multe amanunte (ora/loc intalnire, daca ne poate recupera cineva de la Oltenita, etc)
 
OK !
cum vrei tu.
ne poti da mai multe amanunte (ora/loc intalnire, daca ne poate recupera cineva de la Oltenita, etc)

Da, deja am vorbit la Politia de Frontiera Giurgiu, am dat datele noastre ( eu si Hetrucg ), din punctul asta de vedere nu e nici o problema.
Pentru recuperare ar fi o discutie. noi planuiam sa mergem cu doua masini, lasam una la Oltenita si una la Giurgiu, dupa care le recuperam in ordine inversa.
Iacos insa a avut amabilitatea sa ne scuteasca de alergatura asta, ducandu-ne el la Giurgiu.
Asa ca acum e mult mai simplu: mergem cu o singura masina la Giurgiu, iar de la Oltenita ne duce Iacos inapoi.
Vom avea un singur caiac (daca sotia lui Gabi nu poate veni, asta e ! Nu vine nici a mea. Vom fi "ca baietii" ) .
Plecarea pe apa va fi la ora 7 (cel tarziu :) )
Locul : Plaja din Giurgiu. E pe strada Fabricii de Zahar. Am ales asa fiindca e chiar in fata canalului care iese in Dunare. Totodata e la nivelul apei. In port pontoanele sunt inalte si nu am auzit inca de o rampa (desi cu siguranta exista una undeva) .


Zaad, am sa-ti dau acum un P.M. sa discutam direct.
 
Ultima editare:
***Totodata nu trebuie sa uiti un lucru. Ori de cate ori te vei opri din vaslit, Dunarea te va duce in aval :D. Niciodata in amonte.

Niciodata sa nu zici niciodata. Intrebati pe la Tulcea daca au vazut toamna trecuta un zanatic cu un gogosar plutitor opintindu-se sa padeleze continuu, fiindca atunci cand se oprea era aruncat in mal la 20 de metri in AMONTE. Fizica m-a ranit, dar nu m-a invins. Seara la carciuma a reusit sa faca asta. :D
Oricum, distractie placuta, iar daca nu va ajunge pana la Oltenita, pana la Calarasi mai e o aruncatura de padela, iar acolo voi fi eu cu gratarul sfaraind pe mal. Succes. :noroc:
 
# zaad: dupa cum spune si orafaz in reply-ul de deasupra, orice barca ar fi merge la vale, destul de lejer ca Dunarea curge nu se joaca. Din acelasi motiv oricati de putini metri in amonte sunt anevoiosi cu barcute de tura, fie ele si hard shell. Eu am bagat 8 ani pe Dunare, partea activa a antrenamentului in amonte si partea de revenire in aval, si cu barcutele noastra inguste tot ne pomeneam(nu tocmai respectuos) mama care ne-a facut. Se poate merge pe langa mal, dar unele locuri au o frumusete speciala numai cand le vezi doar odata. Recomand coborarea.
 
Niciodata sa nu zici niciodata. Intrebati pe la Tulcea daca au vazut toamna trecuta un zanatic cu un gogosar plutitor opintindu-se sa padeleze continuu, fiindca atunci cand se oprea era aruncat in mal la 20 de metri in AMONTE. Fizica m-a ranit, dar nu m-a invins. Seara la carciuma a reusit sa faca asta. :D
Oricum, distractie placuta, iar daca nu va ajunge pana la Oltenita, pana la Calarasi mai e o aruncatura de padela, iar acolo voi fi eu cu gratarul sfaraind pe mal. Succes. :noroc:

Tot seara am sa incerc si eu fizica licorii de strugure, si daca ma invinge, sa-i fie de bine !
Daca ne ia somnul si ne trezim dimineata la Calarasi, ne spalam pe ochi si te invitam la o ciorba de potroace in primul birt de pe mal ! :)
 
Giurgiu - Oltenita

Daca avea nevoie mama soacra de voi sa mergeti la aracit la vie nu va puteati duce ca e vremea nasoala. Asa, trageti de nebuni o zi intreaga...

Nu va fi usor! Dar asta e bine. Altfel toata Dunarea ar fi fost plina de cocalari ce s-ar fi dat la vale cu caiacul in ritm de manele.

temp.jpg


Dupa cum se vede, prognoza arata OK, vant la pupa de 4 noduri. Nu uitati sa va hidratati din plin. SERIOS!!! Nu uitati sa va hidratati din plin! Durerile musculare de Duminica vor fi mai atenuate daca va hidratati continuu. Ceva bauturi gen Gatorade, Powerade sau alt ceva in genul asta. Si uita de iesirea cu catamaranul Duminica. Iese din discutie!

Un lucru va pot spune clar. Daca nu existau planuri deja pentru aceasta Sambata, eram acolo cu voi!

Costin
 

Back
Sus