Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 21 to 30 of 174

Topic: Izvor 5, un proiect inspirat de tandemul Mill Creek 16,5

ce fain arata la nenea vincentiu. Placajul din prima poza ce e, pin sau okume? Eu cand am unit scarf jointurile a 2a, a 3a si a 4a oara am fost mai fericit cu presa realizata de 2-3 menghine de mana pe doua bucati de osb decat de discuri, si eu am pus discuri nu gluma.
    sa ne ti la curent ca e tare frumos ce faci.
    "Fii tu insuti schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume"

Quote Originally Posted by Delafluviu Guzi View Post
    Coincidentze favorabile, iti doresc !
    Multumesc, maestre! S-ar putea sa am nevoie pentru ca dupa realizarea machetei 1:5 am trecu la trasarea direct pe placaj la 1:1: masurat, inmultit cu 5 si trasat. Curbele le-am apreciat din ochi, la fel ca toate marimile: cam atat, mai tai de aici, o regula de trei simpla colo. Păi chinezii au copiat ditamai distrugătorul......
    Manualul l-am digerat olecuţă când am pus mâna pe el însă merg pe mâna americanilor care au facut tandeme si au avut bunavointa sa mai zica ce si cum.
    Discurile le-am folosit temporar pentru alinierea bucatilor si pentru impresie
    Placajul este numai okoume iar riglele de lemn ce vor tine puntea sunt din pin. Cu holzsuruburile merg pe mâna lui impaiatu folosind tehnica ghei, adica: gaura-holzsurub- epoxi- infiletat
    Last edited by gvincentiu; 15 Jul 2010 at 12:56 PM.
    Gânduri bune, vântul bate pentru toţi la fel !
    http://www.youtube.com/watch?v=bSPLh...SySZBg&index=1

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Quote Originally Posted by gvincentiu View Post
    . Păi chinezii au copiat ditamai distrugătorul......
    Manualul l-am digerat olecuţă când am pus mâna pe el însă merg pe mâna americanilor care au facut tandeme si au avut bunavointa sa mai zica ce si cum.
    Treaba ta...ma faci sa rid...nu se shtie....dar daca vreti voi ca nu numai caiacul meu sa fie unul cu buleli, n-am sa ma opun !
    Cat despre chinezi, aia fac parte din alta rasa. Iar fiecare rasa are caracteristicile ei. Tu oricum n-ai cum sa fii chinez, decat daca joci teatru . Chinezii au realizat distrugatorul ala cu caplama cu tot, pentru ca la ei nu sunt valabile Legile lui Murphy. Pe cand la noi, inca se mai lucreaza la completarea si desavarsirea lor, inclusiv si in atelierul tau !

...Esti sigur ca n-ai sa uiti nimic, s-au n-o sa te "ajute" teribilul Francis, (cu neastamparul lui caracteristic), sa omiti o etapa la un detaliu, la vremea lui, ca sa nu revii ulterior ??
    Desi manualul se refera la alt model de caiac, procesul tehnologic e acelasi. Iar secretul "coincidentelor favorabile", se afla in manualul tiparit, care e la mine !
    Last edited by Delafluviu Guzi; 14 Jul 2010 at 08:23 PM.

Spor la treaba vincentiu si sa ne ti mai departe la curent cu mersul constructiei ca e o placere sa sti ca in mai multe locuri din tara, oameni pasionati fac acelasi lucru si isi impartasesc unii altora experienta.
    Life in colour!

Default 早上好,朋友 - a sasea zi, trei ore

Multumesc, doar ce am venit de la Felix!!!
    Azi am facut munca de 中文, sa nu mai zica nimic Guzi !
    Am taiat si curatat 150 de capete de sarma pentru însăilat caiacul, am terminat de lipit toate bucatile de placaj (am refacut doua lipituri si l-am ascultat pe Bogdan: le-am prins in menghina să nu se mai miste neam. Alunecasera, netrebnicele si lipitura era superficiala)
    Am mai facut şi un măgăruş, care sa ma poarte din 15 în 15 cm (la 1 cm adancime) cand voi da cele 146 de gauri. Din nou va fi munca de 中文. Oare ei au vorba: am muncit ca un român? Doar nu i-om fi stricat şi p'ăştia!
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Noki004.jpg‎  

6.  

O parere neavizata: n-as da dinainte toate cele 146 de gauri, si nici nu m-as crampona de distanta de 150 mm intre ele. Sunt locuri unde aceasta distanta este nejustificat de mica (de exemplu, la imbinarea panourilor fundului, in zonele cu curburi mici). Pe de alta parte, vor fi probabil zone in care mai indicata ar fi o distanta de 100 mm, iar tu vei avea deja gaurile la 150 mm, ti se va strica simetria pe care te straduiesti sa o obtii acum. Eu am dat gaurile in timp ce intindea fiecare fila, exact acolo unde aveam nevoie de ele. Desigur, asta nu inseamna ca nu e bine si altfel. Spor la treaba!
    Because we all have wings, but some of us don't know why...

Membru in Haita cu padele Delafluviu Guzi's Avatar
    Locația
    52249 Eschweiler Germania
    Posturi
    1.485
    Blog Entries
    1

Wow, dac-ar sti fecior'tu Francis ca, din sarmele alea se pot face calibre pentru prashtia din elasticul de la chilotzi, ar urma .... (oare cum se scrie in chineza ? ) :
    -A shaptea zi...zero ore !
    Last edited by Delafluviu Guzi; 16 Jul 2010 at 09:46 PM.

Default A saptea zi - sase ore

Am tinut cont partial de sfatul colegului si nu am dat toate gaurile. Am folosit măgăruşul si am pregatit fundul cu 64 de gauri date la 1 cm de margine si din 15 in 15 cm. Pentru coasere am folosit conductor de Cu de 1,6mm, gros de altfel, dar pentru care ma voi felicita mai tarziu. In prima poza am bagat mai intai Cu prin gaurile fundului si am aliniat primele file. Incepe sa aduca a ceva ce seamana a ambarcatiune.
    Desi tardiv, in foto 2, nu am uitat sa "rotunjesc" putin marginile de imbinare ale placajului pentru a se aseza mai bine si a nu aluneca una pe alta. Am folosit un slefuitor orbital, o jafeţică de 55 lei, cu smirghel de 60.
    In sfarsit am inceput sa leg filele, de la un capat, foto 3. Am ales pupa deoarece o fila din prova avea un mic defect si vroiam sa o scurtez. Din proiectare am lasat un pic mai lungi filele, mai degraba sa am de unde taia decat sa fie nevoie de imbinari suplimentare.
    Foto 4: ma asteptam la asa ceva, a venit ploaia, fix in momentul in care nu puteam sa-l misc deloc. Dar nu-i nimic, i-am zis caiacului ca asta este apă si trebuie sa se obişnuiasca cu ea, fiindca ăsta este elementul in care se va simti cel mai bine. Mai rău a fost de mine insa vorba aia: nu mi-e frică mie de o sticla de vin, daramite de cateva picaturi de apă. Cu ocazia asta am vazut si cum va arata, orientativ, in nuanţa finală. In timp ce plouă, ce-mi trece prin cap: să fac rost de ceva făină de lemn. Aşa că am inceput din nou munca de român, cu flexul şi un disc de polizare de 60mm, pe viteza cea mai mică, am început să "rad" resturile de okoume, colectând pulberea rezultată. Uraaaaaaaa, in 45 de minute, plin de praf pe mâini, în cap în ochi, în....... am obţinut doi pumni de făină de okoume, la culoare, numai bună de folosit pentru lipituri vizibile. Să văd dacă sunt în stare să o mai fac.
    Sătul de atâta praf, cu soarele ieşind vesel pe cer minunându-se de românul care face pulbere de okoume, am continuat legatul, vezi foto 5, in dreptul gaurilor de pe fund (ce aiurea sună) sa dau gaura corespondentă în fila de bordaj cu un burghiu de 2mm.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Noki004.jpg‎   Noki005.jpg‎   Noki006.jpg‎   Noki007.jpg‎   Noki008.jpg‎  
    Last edited by gvincentiu; 19 Jul 2010 at 08:28 AM.

Default Mai târziu, în aceeaşi zi

E dificil de manevrat conductorul de 1,6mm prin gaurile de 2 mm, fie el si de Cu. Insa, chiar daca trebuie atenţie mai ales la trecerea prin placajul de 6mm (poate să rupă fâşiuţe), permite prin îndoirea lui unele reglaje de câţiva mm în orice direcţie, astfel încât marginile să se aşeze la mare fix, nemaifiind necesară ulterior nicio răsucire suplimentară a mustăţilor. Sau cel puţin aşa a mers la mine cu un cleşte cu fălci lungi curbate.
    In foto 2 se observa că am folosit distanţiere prinse cu bandă adezivă pentru reglarea de fineţe curburii. Inca nu am ajuns sa pun bulkhead-urile pentru simplul motiv ca nu le-am facut inca, neavând dimensiunile. Merg din aproape în aproape şi vorba lui Guzi (cu care m-am intalnit chiar azi dimineaţă în Praktiker): Tu acuma scrii manualul.
    In foto 3, se si observa de altfel lungimea suplimentară a filelor în prova. Le-am dat o forma din creion, în functie de locul de îmbinare cu fundul şi le-am executat cu pendularul, defectul uneia fiind vizibil.
    In foto 4 am avut bucuria să constat că şi prova se îmbina satisfăcător. De abia de acum înainte urmează greul, fiindcă erorile de masurare-proiectare devin mai mari. O să vedem ce ne aduc zilele următoare.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Noki009.jpg‎   Noki012.jpg‎   Noki013.jpg‎   Noki014.jpg‎  
    Last edited by gvincentiu; 19 Jul 2010 at 08:30 AM.

!!! ... pai, a saptea zi nu e duminica?
    Life in colour!

Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Proiect caiac strip-built
    de b374 în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14 Apr 2010, 03:31 AM
  2. vand planuri avizate - proiect "@-650" - Polonia
    de torentul în topicul Planuri şi manuale de construcţie
    Răspunsuri: 1