Eurosail - Cursuri RYA
Results 1 to 7 of 7

Topic: Ambarcatiune agrement Delta Dunarii Tulcea

Default Ambarcatiune agrement Delta Dunarii Tulcea

Aceasta este barca mea de agrement: capacitate 8-10 persoane, L-14m, l-3.50.

Dotari: AC, Centrala termica incalzire+apa calda pe gaz, generator portabil.

Este folosita in scop personal si pentru excursii organizate in Delta Dunarii.

Ca si propulsie este dotata cu doua motoare outboard yamaha de 60cp hitrust (prima de acest gest in zona noastra)

Astept parerile voastre.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Fotografii-0003.jpg‎   Fotografii-0004.jpg‎   Fotografii-0006.jpg‎   Fotografii-0008.jpg‎   Fotografii-0010.jpg‎   Fotografii-0011.jpg‎   Fotografii-0012.jpg‎   Fotografii-0005.jpg‎   Fotografii-0007.jpg‎  

Frumoasa ambarcatiune sa o stapaniti sanatosi. Cam cat consuma cele 2 motoare Yamaha la ora?

Frumoasa investitie. Apartament pe apa...superb...Mi-e tare dor de apaaaa, vreau pe valuri!!!!!!

Mediterraneus Ponticus stavride's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    711

@Asha, de pareri ai tu nevoie? De clienti si prieteni pe ea sa ai parte! Daca pui si niste tarife, detalii si poze din excursiile organizate, etc, poate te cred ca este a ta
    Last edited by stavride; 21 Feb 2011 at 10:34 PM.
    Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

E un mod fain de a reinvia o ambarcatiune clasica. Putin finisaj si cateva dotari, alaturi de o cosmetizare, repun barca in valoare. Barca dealtfel ideala pentru delta si Dunarea noastra.
    Imi aminteste de vaporasul care mi-a generat pasiunea pentru ape, dupa o excursie pe Dunare si in delta, alaturi de domnul de mai sus cu pseudonim piscicol
    Cand ne-am intors la birou, am inceput sa cautam febril ambarcatiuni....
    Si uite unde-am ajuns

Multe bucurii iti doresc, la bordul vaporasului !

P.S.
    De ce 2 outboard-uri ? NU era mai bun, fiabil si economic un inboard marin ?

6.  

Senior Member sss's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    127

Chiar, aici n-am priceput nici eu... de glisat nu se pune problema, 2 motoare de 60 inseamna consum de 20l/h linistit, incomparabil mai mult decat "clasicul" diesel inbord de 45 cp, iar castigul de viteza e limitat de legile hidrodinamicii

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    861

la marimea si greutatea ei cu un diesel de 25-40cp cu consum de 2,5-3 l/ora merge cu aprox. 7-8 noduri lejer si fara stres!

Alte topicuri asemănătoare

1. Navigare in Delta Dunarii
    de etrex în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 35
    Ultimul post: 15 Feb 2012, 11:07 AM
  2. Tura delta Dunarii August 2010
    de Krisius în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 15 Aug 2010, 09:28 PM
  3. Delta Dunarii iulie 2009
    de ciby în topicul Poze
    Răspunsuri: 15