Marinari pe submarin

Multumesc, prieteni, că-mi sunteți prin preajmă! Eu cânt oricum, că-mi place să mă aud, dar când ușa se deschide și intră cineva și ia loc, cânt mai bine :) Cât despre ProExpedition, da, postez și acolo, nu e nici-un secret. Va invit sa treceti si pe acolo. Mare diferenta nu e (acolo am posibilitatea sa afisez drumul pe harta, puteti lasa comentarii sau puteti da „like”), dar poate mai vedeti si alte lucruri care va plac (de la uscat).
Si cu ocazia asta, „La multi ani”, Florio!
 
Mare LIKE si de la mine :) ! inca un cititor fara bilet. Merge tare bine dimineata, la cafea, si seara la sesiunea de aprofundari.
Imi e cam jena sa poluez topicul asa... cu butonul era mai discret.
 
Lumini în noapte

Mi-a fost mult mai ușor să plec pe mare la început, când habar nu aveam ce înseamnă. Pentru a nu se termina prost, inconștiența începătorului, vecină cu cea a nebunului, trebuie contrabalansată de însoțirea cu o persoană experimentată. Deși nu am trecut încă prin nici o furtună serioasă, de-a lungul milelor mele marine am avut ocazia să intuiesc energiile colosale ce clocotesc în aer și în apă și am devenit conștient de faptul că odată plecat pe mare nu poți promite că te vei și întoarce. Nu mi-a fost niciodată frică, însă l-am avut întotdeauna alături pe Constantin.


ziua1-1.jpg

Skipper și mus

Uscatul ocupă tot mai puțin loc la orizont în timp ce zgomotele lui se estompează și alți stimuli sunt percepuți de simțuri. O hulă ușoară ne leagănă, iar zgomotul motorului e omniprezent. Echipajul umple cockpitul într-o încercare mută de a se integra momentului și peisajului. Nimeni nu spune nimic, respectând parcă un ritual. Macaralele din Agigea își profilează brațele pe fundalul apusului, iar soarele devenit bulgăre incandescent cade spre orizont prin cercul colacului de salvare agățat la balconul pupa.


ziua1-2.jpg

Din sens opus vine spre noi un velier. Seara îl mână spre port. Nu e destul vânt și, ca și noi, merge la motor. Ne încrucișăm la mică distanță și Constantin se salută cu echipajul.

ziua1-5.jpg

Cu viteza modestă asigurată de motor dublăm cu greu digul de nord, descoperind în prova luminile balizelor cardinale de la intrarea în portul Constanța.
-Ține 160! comandă skipperul.
Traversarea culoarului de demarcație obligă la atenție și la respectarea unor reguli stricte. Constantin vorbește prin stație cu cei de la căpitănie:
- … the name is: bravo, alpha, november, alpha, november, echo, charlie. Second word: bravo, lima, uniform, echo, sierra…
Fiecare detaliu contribuie la centrarea sau recentrarea în universul marin. Pentru novici multe vor trece direct în subconștient, unde poate le vor accesa cândva.
- Ia 060!
O navă iese din port și trebuie să întârziem pentru a nu-i sta în cale.
- Ia 330!

ziua1-4.jpg

În timp ce executăm rondoul, nava apare prin fanta digului.
- Pune prova pe pupa ei!
Pe coșul navei ies trâmbe negre de fum și huiduma prinde viteză. Ne grăbim și noi pentru a trece culoarul de demarcație înainte de a fi opriți din nou și odată cu înserarea suntem liberi să ne vedem de drum. Recunosc balizajul roșu al turnului de televiziune din Techirghiol și sclipirea farului Tuzla.
- Aici e apă mică, îmi arată Constantin pe ecranul chart plotterului, apoi ridicând vocea pentru a putea fi auzit din cockpit, foarte bine Șerban, ține largul. Mai poți?
- Mai stau până la Tuzla.
- Preiei timona la Tuzla, îmi spune Constantin.

ziua1-6.jpg

Noaptea coboară îmbrăcând litoralul în luminițe. În cockpit, Mugurel suferă de rău de mare. Alin s-a blindat cu pastile cu care-l tratează pe bolnav. Emeticul nu-și face efectul decât peste două ore de la îngurgitare, dar se încearcă efectul placebo. Răul de mare e corelat și cu starea psihică și gradul de oboseală și la acest ultim capitol Mugurel are restanțe. Fondator și președinte al Clubului Nautic San Giorgio, Mugurel tocmai a încheiat cu o zi în urmă acțiunea anuală numită „parada ambarcațiunilor”.
Șerban mă cheamă la timonă.
- Ce curs ții?
- Cam 200, dar mai bine pune prova pe luminile roșii.
Luminile roșii îmi sunt familiare. Sunt luminile șantierului naval Daewoo, din Mangalia, pe care le-am mai avut în prova în urmă cu un an. Faptul mă liniștește. Cunosc configurația locului dincolo de talmeș-balmeșul luminițelor de la țărm ce maschează reperele marine. Încă e prea devreme, dar știu că digul de larg din Mangalia opturează lumina verde, că din unghiul sub care navigăm vom vedea doar baliza roșie și lumina albă ce trebuie dublată la capătul digului. Mai știu și că dincolo de pasa de intrarea vom avea apă mică în babord, fiind recomandat să ținem strâns pe lângă geamandurile verzi, dar toate la timpul lor. Deocamdată țin baza catargului pe luminile roșii luptându-mă cu pleoapele de plumb. Se pare că somnul nopții trecute din cușeta vagonului CFR n-a fost prea odihnitor. Șerban a rămas lângă mine, dar n-am chef de vorbă. S-a făcut frig.
Echipajul s-a pitit care pe unde. Nu e nimic spectaculos în a naviga cu 3,5 noduri împinși de motor, pe o mare de gradul doi. Reperele de la uscat se modifică lent. Condițiile sunt ideale pentru a picoti, mai puțin frigul. Rabd și simt nerăbdarea încercându-și colții. Cu ochii larg deschiși visez la cușeta din prova. Din când în când verific cursul, apoi reperele de la uscat, apoi mă întorc la visul cu draga mea cușetă… Trebuie să fac ceva să nu pic peste timonă. Mă scutur de vise și revin în prezent. Simt corpul navei valsând, sunt conștient de aromele mării și pentru moment îmi simt endorfinele tranzitându-mă precum bulele de gaz carbonic dintr-o sticlă sub presiune căreia-i deschizi dopul pentru o clipă… Dar vai, clipa e trecătoare! Caut cu disperare ceva de care să mă agăț și din noianul de lumini albe ce lucesc în prova, aleg una pe care o investesc cu rolul de baliză la capătul digului, îmi pironesc privirea de ea și-mi propun să verific dacă a fost alegerea norocoasă. Ideea de a-mi ține mintea trează dă roade. Timpul trece și odată cu el, implacabil, ne apropiem de Mangalia. Lumina albă pe care o fixez de o eternitate începe să capete personalitate și da, e chiar lumina de la capătul digului. Îl chem pe Constantin și-i predau timona, trecând în prova cu fenderele și o parâmă.
E două noaptea când intrăm în Mangalia adormită. La țărmul tăcut și pustiu e risipă de lumini. Constantin a redus motorul și ne apropiem de ponton aproape silențioși, cu apa de răcire a motorului bolborosind aproape de linia de plutire. Senzație respingătoare: marea duhnește a canal. Parâmele sunt legate la tacheți și apar vameși, grăniceri, poliția de frontieră. Ultima impresie conștientă e cea a unui bărbat în uniformă ce se uită la mine cu pașaportul în mână, apoi cad abisal într-o prăpastie întunecată din care un porumbel alb se chinuie să iasă la lumină: nu mi-am luat rămas bun de la Șerban.
 
Ultima editare:
Mi-a fost mult mai ușor să plec pe mare la început, când habar nu aveam ce înseamnă. Pentru a nu se termina prost, inconștiența începătorului, vecină cu cea a nebunului, trebuie contrabalansată de însoțirea cu o persoană experimentată. Deși nu am trecut încă prin nici o furtună serioasă, de-a lungul milelor mele marine am avut ocazia să intuiesc energiile colosale ce clocotesc în aer și în apă și am devenit conștient de faptul că odată plecat pe mare nu poți promite că te vei și întoarce. Nu mi-a fost niciodată frică, însă l-am avut întotdeauna alături pe Constantin.

Cu viteza modestă asigurată de motor dublăm cu greu digul de nord, descoperind în prova luminile balizelor cardinale de la intrarea în portul Constanța.
-Ține 160! comandă skipperul.
Traversarea culoarului de demarcație obligă la atenție și la respectarea unor reguli stricte. Constantin vorbește prin stație cu cei de la căpitănie:
- … the name is: bravo, alpha, november, alpha, november, echo, charlie. Second word: bravo, lima, uniform, echo, sierra…
Fiecare detaliu contribuie la centrarea sau recentrarea în universul marin. Pentru novici multe vor trece direct în subconștient, unde poate le vor accesa cândva.
- Ia 060!
O navă iese din port și trebuie să întârziem pentru a nu-i sta în cale.
- Ia 330!



În timp ce executăm rondoul, nava apare prin fanta digului.
- Pune prova pe pupa ei!
Pe coșul navei ies trâmbe negre de fum și huiduma prinde viteză. Ne grăbim și noi pentru a trece culoarul de demarcație înainte de a fi opriți din nou și odată cu înserarea suntem liberi să ne vedem de drum. Recunosc balizajul roșu al turnului de televiziune din Techirghiol și sclipirea farului Tuzla.
- Aici e apă mică, îmi arată Constantin pe ecranul chart plotterului, apoi ridicând vocea pentru a putea fi auzit din cockpit, foarte bine Șerban, ține largul. Mai poți?
- Mai stau până la Tuzla.
- Preiei timona la Tuzla, îmi spune Constantin.


Noaptea coboară îmbrăcând litoralul în luminițe. În cockpit, Mugurel suferă de rău de mare. Alin s-a blindat cu pastile cu care-l tratează pe bolnav. Emeticul nu-și face efectul decât peste două ore de la îngurgitare, dar se încearcă efectul placebo. Răul de mare e corelat și cu starea psihică și gradul de oboseală și la acest ultim capitol Mugurel are restanțe. Fondator și președinte al Clubului Nautic San Giorgio, Mugurel tocmai a încheiat cu o zi în urmă acțiunea anuală numită „parada ambarcațiunilor”.
Șerban mă cheamă la timonă.
- Ce curs ții?
- Cam 200, dar mai bine pune prova pe luminile roșii.
Luminile roșii îmi sunt familiare. Sunt luminile șantierului naval Daewoo, din Mangalia, pe care le-am mai avut în prova în urmă cu un an. Faptul mă liniștește. Cunosc configurația locului dincolo de talmeș-balmeșul luminițelor de la țărm ce maschează reperele marine. Încă e prea devreme, dar știu că digul de larg din Mangalia opturează lumina verde, că din unghiul sub care navigăm vom vedea doar baliza roșie și lumina albă ce trebuie dublată la capătul digului. Mai știu și că dincolo de pasa de intrarea vom avea apă mică în babord, fiind recomandat să ținem strâns pe lângă geamandurile verzi, dar toate la timpul lor. Deocamdată țin baza catargului pe luminile roșii luptându-mă cu pleoapele de plumb. Se pare că somnul nopții trecute din cușeta vagonului CFR n-a fost prea odihnitor. Șerban a rămas lângă mine, dar n-am chef de vorbă. S-a făcut frig.
Echipajul s-a pitit care pe unde. Nu e nimic spectaculos în a naviga cu 3,5 noduri împinși de motor, pe o mare de gradul doi. Reperele de la uscat se modifică lent. Condițiile sunt ideale pentru a picoti, mai puțin frigul. Rabd și simt nerăbdarea încercându-și colții. Cu ochii larg deschiși visez la cușeta din prova. Din când în când verific cursul, apoi reperele de la uscat, apoi mă întorc la visul cu draga mea cușetă… Trebuie să fac ceva să nu pic peste timonă. Mă scutur de vise și revin în prezent. Simt corpul navei valsând, sunt conștient de aromele mării și pentru moment îmi simt endorfinele tranzitându-mă precum bulele de gaz carbonic dintr-o sticlă sub presiune căreia-i deschizi dopul pentru o clipă… Dar vai, clipa e trecătoare! Caut cu disperare ceva de care să mă agăț și din noianul de lumini albe ce lucesc în prova, aleg una pe care o investesc cu rolul de baliză la capătul digului, îmi pironesc privirea de ea și-mi propun să verific dacă a fost alegerea norocoasă. Ideea de a-mi ține mintea trează dă roade. Timpul trece și odată cu el, implacabil, ne apropiem de Mangalia. Lumina albă pe care o fixez de o eternitate începe să capete personalitate și da, e chiar lumina de la capătul digului. Îl chem pe Constantin și-i predau timona, trecând în prova cu fenderele și o parâmă.
E două noaptea când intrăm în Mangalia adormită. La țărmul tăcut și pustiu e risipă de lumini. Constantin a redus motorul și ne apropiem de ponton aproape silențioși, cu apa de răcire a motorului bolborosind aproape de linia de plutire. Senzație respingătoare: marea duhnește a canal. Parâmele sunt legate la tacheți și apar vameși, grăniceri, poliția de frontieră. Ultima impresie conștientă e cea a unui bărbat în uniformă ce se uită la mine cu pașaportul în mână, apoi cad abisal într-o prăpastie întunecată din care un porumbel alb se chinuie să iasă la lumină: nu mi-am luat rămas bun de la Șerban.

- VA URMA -​

Puterea obisnuintei, spusa de Pittis: "intr-o zi, un lup a mancat o oaie..."
Tot la fel precum ciobanul care invariabil isi lua pusca, pleca in padure iar spre seara se intorcea cu lupul mort (desi a cincea oara, oaia n-a mai fost mancata de vreun lup), tot la fel zic, am cautat si eu butonul "like" desi vorbim de doua saptamani ca el nu mai exista :D

Imi plac povestirile tale Kiru ( spre deosebire de ale mele care sunt doar relatari) pe de o parte fiindca detaliezi si trairea, pe de alta parte fiindca traind momentele voastre imi formulez propriile decizii pentru acele momente. Imi place sa anticipez, de fapt pe apa asta e prima forta care decide daca iti va fi rau sau bine. Si ma bucur sa primesc din povestirea ta, confirmarile anticiparilor mele :)
Despre navigatia de noapte, la mine se desfasoara putin altfel. Sunt atent la lumini daca exista, la stele ca reper-daca exista, la compass din cand in cand, pentru control. Dar imi tutuie gura vrute si nevrute, povestesc una, monologhez alta, nu las intunericul sa imi cuprinda si spiritul. Cand raman singur, cant ceva. ;)

P.S.
Bazinul portuar Mangalia miroase a canal pentru un motiv simplu: cam asa si e
 
am senzația ca la episoadele astea de dimineață povestite de Kiru se strânge un soi de "familie". Citim, adulmecam miros de iod, de peste mort, de canal (din portul Mangalia), de motorina și de ulei ars, auzim scripeții scârțâind, și ne bem cafeaua împreuna. Kiru ne trimite pe mare, și în același timp îmi da ocazia sa petrec câteva minute cu voi. Îmi place tare momentul asta.
 
am senzația ca la episoadele astea de dimineață povestite de Kiru se strânge un soi de "familie". Citim, adulmecam miros de iod, de peste mort, de canal (din portul Mangalia), de motorina și de ulei ars, auzim scripeții scârțâind, și ne bem cafeaua împreuna. Kiru ne trimite pe mare, și în același timp îmi da ocazia sa petrec câteva minute cu voi. Îmi place tare momentul asta.

Alooo Adminu' ?... domle.. da modelul ala de buton de "Like" ca-l fac din fibra si rasina ! mama lui de buton !
 
Amarinizare

Yachtul se leagănă ca pe-o mare de gradul trei. Din cușeta prova îl văd pe Mugurel la timonă, bucurându-se de soare. E trecut de ora 8, ceea ce înseamnă că am dormit suficient. Ies în cockpit.

ziua%2B2-1.jpg

O panoramare a orizontului îmi dezvăluie faptul că am ajuns la Cap Caliacra. Coasta bulgară se termină în mare printr-o faleză alb-roșiatică ce se întinde pe kilometri buni, vegheată de siluetele marțiale ale unor eoliene. Bananec Blues se integrează locului și peisajului prin focul ridicat în calea vântului de vest, dinspre coastă. Motorul tace lăsând loc în registrul sonor pentru foșnetul mării și pentru o mie și-o sută de mii scârțâituri neconștientizate ce fac parte din respirația și viața velierului. Simt soarele cald pe ceafă și-mi prelungesc plăcerea odihnei pe una din banchetele cockpitului, mai precis trândăvesc bucurându-mă de soare, de universul marin și de dulcea legănare pe val. Cine a rostit prima dată „il dolce far niente” n-a fost străin de ceea ce trăiesc acum. Chiar dacă picotesc, sunt cu porii larg deschiși, absorbind totul prin piele. Recunosc momentele de maximă vulnerabilitate când dai drumul până și aurei să colinde hai-hui, unul din acele momente din care, când te trezești uluit constați că au trecut 80 de ani. Viața pe mare e rezultatul unei combinații de soare, apă și vânt, sărată, condimentată sau acrită cu cele ale echipajului sau ale yachtului, dar în această dimineață ne e servită cireașa de pe tort…
- Poți prelua timona? mă întreabă Mugurel.
- Sigur. Ce curs ții?
- 170!
Abia apuc să mă instalez că Mugurel se lasă ca o cârpă pe balustrada tribord deșertând din prea plinul stomacului. Convulsiile și alura lui chinuită mă readuc pe puntea lui Bananec Blues. Resorbit din astral mă reintegrez momentului și recunosc rușinat că am ascultat cântecul sirenei. Verific compasul, apoi trec la indicatoarele de bord din propria mașinărie. În mare totul e în limite, doar grețometrul e urcat vertiginos spre sectorul roșu. Nu e chiar rău de mare, dar pe acolo.
Toată lumea s-a trezit, dar nimeni nu reclamă absența micului dejun. Condițiile sunt ideale pentru yachting așa că-l chem la timonă pe Alin:
- Ține 170! Uită-te la orizont, nu în compas!
Se împart portocale. Sucul dulce acrișor ne remontează. Cu valul venind din travers, Bananec Blues se apleacă într-o parte și-n alta muind și întinzând sarturile alternativ. Urmăresc buclele cablului din oțel și mi se pare periculos de lejer…
- Constantin! Sartul babord nu e cam moale?
- Ba da. Ia o cheie și-ntide-l.
Cobor în cabină, deschid chesonul de sub cușetă și scot săculeții cu cartofi sub care stau cutiile cu scule. Odată cu bandarea yachtului îmi simt marea interioară înclinându-se periculos, până aproape de buza paharului. Scot cutia cu scule și trec cu privirea peste cheile fixe. Ochiometric ar fi nevoie de cheia de 17, dar n-apuc să o găsesc căci simt portocala revoltându-se și fug pe punte să-i dau drumul în mare. Zac spânzurat de balustradă urmărind punctele portocalii făcând contrast cu apa nefiresc de albastră, apoi mă clătesc cu apă și mă întorc în cockpit.
- E ok? mă întreabă Constantin
- Da. Doar că va trebui să căutați voi cheile, că acolo jos mi se face rău.
 
Ultima editare:
He, he ,he... :) am ras eu domol, ca un mosneag, citind despre revoltele portocalelor si totodata amintindu-mi cum se tes valurile la Cap Caliacra.

Pe langa asta, deduc din povestire, ca Mugurel a renuntat la micul dejun pe bordul din vant. Apoi nu e bine, risti ca omleta sa ajunga partial in cockpit si pui mopul in functiune, cand ai cel mai putin chef de el :)
Asta te scoate volens-nolens din dulcele "far niente !
 
Printre veliștii bretoni se zice ca dacă ai la bord unul din ala lăudăros, de le știe pe toate, care se mai și fălește ca n-a avut în viata lui rău de mare, îl trimiți sa caute o cheie undeva sub salteaua din triunghiul prova. De preferință una care știi sigur ca NU-I acolo. După o vreme, dacă poate, iese, în general alb la fata și cu mândria amanetata demult. Scoală de navigație = școala vieții. Si de bune maniere.
 
N-a renuntat la micul dejun fiindca nici nu l-a luat! În rest, da marinare, pe vânt din vest, mergând spre sud, tribordul e bordul din vânt... te-ai amarinizat bine poveștii :)

Hahahah...eu m-am calauzit dupa sarturile slabite sa deduc de unde batea vantul :) . Desi tu ai dreptate, informatia despre vantul de vest era chiar in fruntea postarii. De unde rezulta ca pe cat esti mai inserat in domeniu, pe atat esti mai atent la detalii si poti pierde lucruri evidente.
 
Schimbare de drum

Dimineața trece cu exerciții la timonerie. Cunosc sudoarea rece pe care o simți când ești la timonă și auzi vocea căpitanului, de jos, din cabină:
- Ține odată 170!
- Mă străduiesc, dar e prima dată când pun mâna pe timonă, se disculpă Alin. Mâine o să fie mai bine.
Alin știe să ducă drept o navă. Pe yachtul lui cu motor outboard nu șovăie. Îl duce unde vrea. Chestie de obișnuință cu yachtul și cu mediul marin. La început reții că e ca la mașină, stânga e stânga și dreapta e dreapta, apoi îți trebuie o vreme până-ți intră în sânge sensibilitatea timonei. Mai greu e să-ți ridici ochii din compas. Atunci când orizontul marin e lipsit de repere, ai tendința să navighezi instrumental, ca pe ceață, doar că instrumentul are inerție și nu afli informația în timp real. E ca atunci când ai joc în volan, poți merge pe drum, dar nu drept ci șerpuit. „Tu mergi vreodată pe direcția pe care ți-am dat-o?” l-a întrebat Constantin pe un cursant ce mergea în zig-zag. „Da, pentru scurte perioade de timp, când trec prin ea”, i-a răspuns învățăcelul. Însă oricât ar părea de greu, pe mare găsești mai tot timpul repere. Noaptea poți să te raportezi la o stea, iar ziua la reflexia soarelui în apă. Dacă e înnorat sau soarele nu ți-e în față, poți să ții neschimbat unghiul sub care tai valurile sau când strângi vântul poți să stai cu ochii pe velă și să urmărești să n-o scapi sub vânt. Câteodată chiar și un nor poate fi luat drept reper, însă doar pentru scurte perioade de timp fiindcă norii sunt tot timpul în mișcare.
Mugurel e singurul ce nu ia parte la acțiune. Răul de mare îl ține inert, la orizontală. N-a mâncat nimic și n-a scos o vorbă toată dimineața așa că atunci când s-a împuterit să vorbească, ne-a surprins pe toți.
- Căpitane, care e cel mai apropiat port? Te rog, du-mă la uscat…
- E rău, rău?
- E rău.
- Chiar vrei să ieși? O să-ți treacă. La un moment dat răul cedează și cînd trece, trece ca luat cu mâna. Nu rămâne nimic. Când am plecat la Istanbul, în tura cu cafa, am zăcut cu rău de mare 56 de ore, dar când a trecut, a trecut definitiv.
- Nu mai pot căpitane. Eu sunt predispus la rău de mare și am încercat, dar e prea mult. Te rog, du-mă la țărm.
Constantin coboară în cabină, butonează chart plotterul și comandă:
- Schimbă pe 220!
Lucrurile s-au întâmplat atât de iute încât nu-mi vine să cred. Și eu am zăcut cu rău de mare în fiecare călătorie, dar nu mi-a trecut niciodată prin minte să abandonez. Nu nesocotesc ordinul căpitanului, dar simt nevoia să cobor în cabină. Oficial sunt coskipperul acestei croaziere, dar între mine și Constantin dialogul e de la om la om, sincer, direct, fără ascunzișuri sau omisiuni.
- Constantin, chiar mergem la țărm? Răul de mare va ceda.
- Uită-te la Mugurel, nu e o muiere. Dacă se cere la uscat înseamnă că e grav și n-am dreptul să-l chinui. Vom acosta la Dinevi.
Cu asta treaba e lămurită. Încă nu pot să cred că Mugurel va pleca. Mi se pare că a cedat prea ușor, că ar trebui să lase loc timpului să lucreze, dar fiecare e căpitanul propriei nave numită trup și artizanul propriei călătorii numită viață. Părăsim direcția 170 cu vânt de travers și strângem vântul pe 220, îndreptându-ne spre coastă. La sud de Cap Caliacra țărmul se retrage într-un larg arc de cerc, din care cauză în dreapta mai ghicim încă uscatul, dar în față nu. Cu noua alură ruliul se combină cu tangajul într-o mișcare complexă, ciclică. Preiau timona și mă proptesc bine pe picioare, cu o mână încleștată pe consola de navigație și cealaltă pe timonă:
-Ladies and gentlemen, this is call the sirtaki dance!
 
Ultima editare:
... Însă oricât ar părea de greu, pe mare găsești mai tot timpul repere... când strângi vântul poți să stai cu ochii pe velă și să urmărești să n-o scapi sub vânt...

asa credeam si eu in 2007, pe undeva la traves de portul Constanta intr-o pâclă alba si deasă de credeam ca mi-a pus careva un cearceaf alb pe cap !
Tineam "vantul in vele" uitind complet de compas :eek:... pana in momentul in care am auzit ". . . . " , parca a fost un semnal pentru responsabilul cu starea meteo , pâcla s-a ridicat brusc si m-am trezit nas in nas cu pilotina, iar coasta cu portul si celelalte acareturi s-a mutat din tribord in babord... din acel moment am un deosebit respect pentru compas...

-Ladies and gentlemen, this is call the sirtaki dance!
...si ma apuca asa un "dor de cuca"...:skip:
 
Cu noua alură ruliul se combină cu tangajul într-o mișcare complexă, ciclică. Preiau timona și mă proptesc bine pe picioare, cu o mână încleștată pe consola de navigație și cealaltă pe timonă:
-Ladies and gentlemen, this is call the sirtaki dance!

- VA URMA -​

Sirtaki-sirtaki, dar ce-o fi simtit Mugurel odata cu noua directie ? Asta e cea mai rea miscare, cand suferi de rau de mare.

Mugurele, m-as fi facut ghem pe talpa catargului si la mal nu ma duceam. Zau.
 
Yep navigatia la vedere e simpla tare cand ai ... vedere :) La avioane la fel. Indata ce vizibilitatea scade sub 10 km, in teren necunoscut, dezorientarea este garantata.

Cam mici picaturile de povestire Crocodilule!
 

Back
Sus