Prima iesire cu Broscuta

Daca tot e avalansa de lansari, ma bag si eu.
Desi Broscuta, Little Harrier by SFD, cu mini-jurnalul de constructie aici, nu e gata 100%, nefiind finisata pe la copastie, vopsiri interioare etc., n-am rezistat sa nu o dau la apa, azi fiind o zi foarte frumoasa. Am iesit ca de obicei langa oras la Lipoveni, lac artificial de acumulare fosta sursa de apa potabila, cam 2 km kilometri lungime, 700 metri latime si adanc, stuf in coada si pe lungimea vestica, pescari nehaliti, gratare si pe alocuri manele. Barci, densitate mai mare decat pe Izvorul Muntelui, aka Bicaz :))
Am fost doi adulti si un copil, fara bagaje inafara de veste, GPS, apa biscuiti sa, o padela de caiac din 2 bucati. Motorasul de 2,5 CP, Suzuki, bijuterie de caluti care trag onest fara sa bea mai nimic.
Barca e stabila, merge bine la vasle si motoras (10 km/h indiferent de incarcare), nu ia apa deloc, manevrabila, pescaj mic.

Sa dam drumul la niste poze, mai multe in album.

Linia copastiei se imbina de minune cu plafonul masinii.
SDC12495.jpg


Primul frison la contactul cu apa.
SDC12500.jpg


Primii metri la padela.
SDC12518.jpg


Inspre coada lacului.
SDC12553.jpg


Prin micile canale.
SDC12566.jpg


SDC12576.jpg


SDC12577.jpg


SDC12581.jpg


SDC12584.jpg


La baraj.
SDC12591.jpg


Tare ma bate gandul sa-i pun un derivor si vela ca la Minnie a lui Smokey, cred ca i-ar sta tare bine ??
 
Florio, scopul e plimbare si ceva sport pe apa, wakeboarding, in caz ca va merge bine cu motorul de 15 cai, cu viteza destula si in suficienta siguranta.
Pescuit, deloc, daca sunt pescari pe aici sa ma scuze, chiar nu pot sa inteleg natia asta de oameni. Au cotropit malurile ca pe domenii personale, indiferent ca-i prohibitie sau nu, cum te apropii, chiar si la vasle, incep sa urle, injure si tot felul de manifestari razboinice de parca n-au mancat de luni de zile si supravietuirea lor a si a tuturor neamului lor sta in pestisorul pe care dealtfel nu l-am vazut pe nimeni sa-l prinda. Gata m-am descarcat.

Da Smokey cred ca-i fac un put derivor ca la Minnie a ta, incep azi sa studiez ce si cum. Ce dimensiuni are putul derivorului la Argie 10?

2,5 cai e cam mult pentru viteza de deplasament chiar si cu barca incarcata (de la 2/3 la in plin nu prea mai accelereaza, daca mai castig 1 -1,5 km/h) si prea putin pentru a intra in glisaj chiar si numai cu o persoana. Mai e un pic de modificat, elicea mai ventileaza la turatie mare, trebuie sa mai cobor motorul un pic, dupa ce testez cu cel de 15.
 
Ce dimensiuni are putul derivorului la Argie 10?
Putul e lung de 350mm (cat bancheta), lat de 15mm si adanc de 300mm. Derivorul intra in apa inca 475 mm, iar partea de jos a derivorului se ingusteaza la 250mm. Vezi poza planului pe site la dix pt. forma. Partea din apa a derivorului trebuie profilata. Derivorul are si un maner, cam 75mm peste cutie.
 

Back
Sus