cum sa reconditionez un caiac din fibra de sticla ?

Salutare tuturor,. Saptamina trecuta am achizitionat un caiac din fibra de sticla vechi.Starea generala este buna are mici sparturi 3 la numar , pe care le am lipit cu rasina si pinza de fibra .Pana aici toate bune si frumoase , dar caiacul are multe fisuri pe partea exterioara di cauza inbatrinirii si uzurii caiacului , intrebarea mea este : cum se poate remedia aceasta problema cu ceva chit , solutie pulverizata sau altceva ? si daca am reusit sa retusez aceste crapaturi atunci cu ce as putea sa vopsesc caiacul ?Am incercat cu vopsea la tub si mi se pare destul de ok.Ce parere aveti stie cineva cum pot sa reconditionez caiacul ? Ca restul , cirma si teul din fata am pus nou facute de mine , palonierul schimbat , mai ramine doar exteriorul si la apa.Poate reusesc pina simbata viitoare si pot sa ies la Mures cu el .Astept sugestii , orice sfat e bine venit.
 
salut,
am aceeasi problema cu 3 sandoline de la mine de la club, si un coleg de-al meu a luat la slefuit suprafata, asa cat sa faca priza si apoi a dat cu chit auto bicomponent in strat subtire, cu o racleta. Se slefuieste cand s-a uscat si se vopseste, cu ce nu stiu sigur si nu vreau sa te induc in teroare, dar despre vopsit poti vedea barcuta rosie a lui Smokey, numai sa faci rost de cel putin inca o mana dreapta si o remorca de perseverenta cred.
 
Salut, intr-adevar optiunea cea mai simpla e chituirea cu chit auto dupa slefuirea buna a corpului in zonele respective, ca sa faca priza buna. Se slefuieste apoi la smirghel din ce in ce mai fin, apoi se vopseste. Vopseaua care adera cel mai bine la poliester e vopseaua auto, cel mai bine emaur simplu, ca e ieftina. Ca sa iasa vopseaua fara brazde, decat pensula e mai bine de dat cu un trafalet mic.
 
Azi am vorbit cu un vopsitor auto despre problema mea cu reconditionarea caiacului si surpriza : a spus acelasi lucru , dai cu smiregel in adincime chit auto , sprit chit si vopsea auto . Nu prea mi a venit sa cred ca asta e solutia dar daca si voi spuneti acelasi lucru , deci 2 surse diferite , inseamna ca asta e calea de urmat. Miine ma apuc de smirgheluit si poate pe vichend o fi gata , sa vedem .Poate pina atunci ma invata cineva sa pun si poze pe forum si voi da si detalii cu desfasurarea lucrarilor.Multumesc de sfaturi.
 
Cu mare intirziere ,am fost plecat si am avut si multe probleme , dar am reusit sa reconditionez caiacul .Asa cum am vorbit smirghel ,chit ,smirghel,vopsea .Rezultat :caiac reconditioinat . Am si apucat sa fac anul trecut citeva ture cu el .Satisfactie garantata .Din pacate nu am avut prea mult timp da sper ca anul acesta sa recuperez . O sa postez si poze daca o sa reusesc .
 
palonier , carma , fisuri, suna ca un kaiac de competitie tinnut sub un copac :) problema asta am intalnit-o si eu la ale mele... la unele i-am dat importanta, exact cum ai facut tu chit auto slefuit la greu vopsit cu trafaletul a iesit frumos dar crapaturile sunt in profunzime in straturile exterioare de rasinadar nu intra si nu trec de fibra de stical propriuzisa, deci la barcile la care nu am facut nimic deat sa le curat de murdarie, la fel de bine se tin si ele... oricum ma bucur ca ai reconditrionat asa macar vei avea grija mai mare de ea, si va fi mai aproape de inima ta.
la un moment dat vroiai sa construiesti un kaiac de lemn, furnir mai precis, ce s-a intamplat cu proiectul respectiv?? ai reusit sa avansezi ceva???? sa stii ca dea atunci si eu am un proiect asemanator in cap dar nu stiu cand am sa-l fac...am cautat surse de furnir, se gaseste nu e problema, apoi timp si bani sa fie pt constructie

poze pot atasa cu ajutorul iconitelor deasupra geeamului in care scrii incearca-le pe toate apoi te descurci tu cumva ;)
 
Asa arata caiacul scos realmente de sub copac :
 

Atașamente

  • IMG213.jpg
    IMG213.jpg
    132.4 KB · Vizualizări: 97
  • IMG214.jpg
    IMG214.jpg
    106.6 KB · Vizualizări: 105
  • IMG215.jpg
    IMG215.jpg
    88.4 KB · Vizualizări: 95
Apropo de planul cu furnir stagneaza .Dar nu am renuntat la el .Marea problema era cum sa presezi furnirul pe forma .Cei de la Struer folosesc un tub incare baga forma cu furnirul pe ea ,o etanseaza si aplica o presiune de 7 atm ca sa se muleze furnirul de forma . Un prieten din Bucuresti mi-a rezolvat problema (sper ) acum vreo o ora ,spunind ca sa folosesc o pompa de vacum , o folie tub in care bag forma cu furnirul pe ea .Una din capetele foliei se sigileaza iar in cealalta parte se monteaza o valva la care se monteaza pompa de vacum .Priza , buton si intr-o ora tot aerul dispare iar folia ramine mulata pe furnir.Pompa de vacum este cea care se foloseste si la instalatiile de clima , si costa in jur de 100 ron .Sistemul este testat , deci nu este doar teorie .Sa vedem daca o punem in aplicare ce va iesii
 
treaba asta cu vaculul se foloseste si la constructia elementelor din fibra de carbon/ kevlar etc, are avantajele ca repartiz\aza uniform presinue(cea negativa) pesuprafata deci rasina se repartizeaza uniform peste tot :)
daca vrei sa folosesti tehnolicia asta, trebuie sa pregatesti o formna pe care sa presezi furnirul, ai putea folosi chiar caiacul tau proaspat reconditionat, apropo FELICITARI PT EL!!! dar vvacumul posibil sa-l deformeze, dar totusi poti face o forma din polistiren extrudat pe care-l finisezi cu smirghel, apoi suprapui straturile de furnir impregnate cu rasina epoxy (chiar daca e mai scumpa la asa un proiect se merita sa investesti) pui sacul de vid pe el(posibil sa trebuiasca sac special sunt sigur ca se gaseste pe net sursa de saci pt vid) si-i dai in goarna la pompa :rock:
aporpo nu-i musai sa cumperi o pompa de vid, si un compresor de frigider poate face lucrul asta pt tine eu am folosit pompa de frigider la vopsirea unui kaiac cu un aerograf (am facut flacari desigurr) si compresorul de frigider e foarte potrivit are 2 tevi prin una trage aerul prin cealalta sufla deci poti sa o folosesti si la vakum


P.S. hei ai invatat sa pui poze felicitari
PS2 eu la kaiacel astea vechi am folosit in loc de trota clasica de cablu de otel, snur din nailon, gasesti in magazinele cu articole tehnice, si cauta cele cau au alungire mica, e mult mai frumos decat cu trota de otel, chiar daca are un pic de elasticitate, dar acar nu rugineste, pe la case mai bune(firme mari constructoare de kaiace de sprint) folosesc snur din kevlar care poseda alungire 0
 

Atașamente

  • IMG_0974.JPG
    IMG_0974.JPG
    117.2 KB · Vizualizări: 103
Ultima editare:
Super caiacul . Mersi de aprecieri .Cu pozele am tot aminat ca am crezut ca e mai complicat de postat, der nu e. Cel tirziu saptamina viitoare voi pune poze cu caiacul reconditionat mai in detaliu.
 
de maine sunt si eu posesorul unui kaiac si a unei canoe de lemn....
as vrea sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi,cum sa le reconditionez,sa imi gasec si eu o padela,o pagaie(sper sa reusec sa o fac eu).
sper sa le dau la apa cat mai repede...
 

Back
Sus