Navigare Preventiva pe Dunare Bratul Sulina

Am profitat saptamana trecuta de vremea superba si am coborat pe Dunare de la Tulcea la Crisan. La intoarcere nivelul apei a crescut simtitor appx 0.5m vizibil, curentul era urias pe bratul Sulina, si drumul in amonte a fost mult ingreunat de vant, valuri si mai ales numerosi copaci semi scufundati, greu de vazut din viteza. Profit de acest Thread ca sa atrag atentia tuturor pasionatilor care se aventureaza pe Dunare in zilele urmatoare sa acorde atentie sporita. Evident ca toate "capcanele" arhicunoscute pe bratul vechi sau alte canale sunt acum sub apa, aviz incepatorilor care exploreaza Delta pentru prima data.
 
pentru pasionatii de plimbari si pescuit in delta, ii sfatuiesc sa nu incerce o intrare pe lacul Cuibul cu Lebede care desi are adancimea cunoscuta (1.2-2 m) s-a transformat intr-o mlastina, ierburile sunt crescute excesiv pana deasupra apei, de abia am putut iesi cu barca cu motor.
 
foarte bine, eu daca eram in locul tau ridicam motorul si trageam la rame, asa cum fac intotdeauna cand apare aceasta problema, inca ma bucur ca nu mai pot intra acolo barci cu motoare mari. Avem si noi locuri unde ne butem bucura de natura salbatica.
 
pt. cei care sunt in delta saptamana asta, si doresc o calatorie pe canalul de centura sulina -> sf.gheorghe, apa in zona bacului cu cabluri are maxim 0.5m pe o distanta de 4-5km, sonarul meu s-a dat peste cap, imi arata 180-500m adancime, cred ca mergeam pe burta....
 

Back
Sus