Prima barca - Jon-boat -

Va salut!

De ceva timp ma gandesc sa fac o barca pentru pescuitul salaului.
Citind forumul de fata vointa mi-a crescut si m-am hotarat -> Am 2 maini drepte, ceva bani stransi, vointa, prieten, spatiu, sprijin de la consoarta... deci... !!! O FAC !!!

Acestea fiind spuse, am cautat mai multe modele si am "ramas" la un fel de "jon-boat" (punt boat). Sper ca se vede poza din atasament, daca nu, atunci se poate vedea pe linkul :

http://www.vintageprojects.com/boats/jon-boat-plans.pdf

Eu vreau sa modific proiectul si sa fac latimea de 1.2m(latimea unei coli de placaj), iar lungimea de cca 3.30m(nu e fixa inca), pentru ca vreau sa o pot urca pe masina. In plus lateralele vor fi paralele, nu curbate. Cred ca astfel imi fac munca mai usoara, deoarece ma intereseaza utilitatea barcii. Oricum, din cate observ, acest tip de barci poate fi facut si cu 2 maini stangi si un liniar curb.
Voi folosi placaj Okoume, lemn de pin(sper), protectiile din stejar, fibra de sticla cu epoxi la imbinari si la exterior, ceva bere, un radio etc.

Momentan am inceput design-ul 3D (in SolidWorks2007) pentru a maximiza procentul de placaj folosit si o eventuala simulare de forte.

Barca urmeaza a fi folosita pe lacurile montane din CS si pe Dunare, in zone linistite, in apropierea malurilor de catre 2 pescari nelinistiti (80 si 120kg) + harnasament cca 30kg + pesti (mint, bineinteles :)) ).
Se vrea stabilitate si utilitate maxima! Pentru un timp, barca se va misca prin forta celor 2 catari din ea, nu-i bai ca mere incet, ulterior vom lua un motoras.

Acum am nevoie mare de experienta voastra!
1. Am ales un model usor de realizat? (Da, nu, alte sugestii...)
2. Barca va fi stabila? (sau la primul val facem baie?)

Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta cu sfaturi!
Promit ca revin cu poze ale proiectului...

P.S.: Multiple multumiri pentru informatiile existente deja pe forum!!!
 

Atașamente

  • Jonboat.JPG
    Jonboat.JPG
    55.6 KB · Vizualizări: 229
Fain frumos, dar m-ai spart cu SolidWorks-ul si cu simularea de forte la asa ceva :)
Spor la treaba si sa vedem progresul!
 
Salut, bine ai venit!

Daca te pasioneaza si designul iti poti incerca mana, daca nu poti alege un design gata facut, cu toate calculele facute, pentru scopul care te intereseaza.
 
Salut, gyula,

De la linkul ala a inceput totul, ala a fost primul proiect, pana mi-am dat seama ca ii un fel de risipa de material si spatiu prova aia ascutita. Nu o sa reusesc sa bag nimic in coltul ala.. am atasat 2 poze cu desenul despre care vorbesc, abandonat ulterior...
Apoi, am dat peste modelul din primul post... si m-am hotarat sa fac un mix intre ele, adica sa aiba prova "taiata", iar lateralele paralele ca in linkul tau.

O intrebare, in linkul respectiv, pe lateralul banchetelor este cate o gaura cu un capac alb... ce e acela?
Este cumva un capac ce se inchide etans si mentine aerul captiv in bancheta? sau vorbesc prostii :)
 

Atașamente

  • punt.JPG
    punt.JPG
    25 KB · Vizualizări: 191
  • punt1.JPG
    punt1.JPG
    29.2 KB · Vizualizări: 182
Sunt capace de vizitare, au garnituri O de cauciuc dar nu te baza pe ele pentru o incapere de rezerva de flotabilitate - sunt OK pentru a tine incinta uscata in conditii normale.
 
Mersi gyula!

Ma gandesc ca cel de 6mm pe care il recomanda e pentru plimbat cu barca... noi vrem sa pescuim "intensiv" din ea si presupun ca asta implica un stres mai mare asupra placajului, plus ca malurile unde vrem sa pescuim sunt formate din bolovani si stanci.

La "Jon-boat" recomanda 10mm si am observat ca barca are "runners" pe toata lungimea, niste fasii de sacrificiu din lemn tare.
Eu vreau sa le aplic peste primul strat de fibra, astfel ca daca se uzeaza sa le aduc cat de cat la nivel iar apoi sa aplic altele noi.

Astea ar proteja destul placajul de 6mm?
 
Probabil le-ar proteja destul. El foloseste placaj de okume pentru ca e foarte usoara. Ma gandesc ca daca greutatea mica nu e asa important, poti folosi alt tip de placaj, care, la acelasi grosime de 6mm, poate e mai greu, dar e si mai rezistent (pote si mai ieftin) decat okume-ul.
Eventual sa faci numai fundul din placaj mai gros....
De "cutiile" de sub banchete ai nevoie nu numai pt flotabilitate si ca loc de stocare dar ele rigidizeaza mult structura. fara ele se deformeaza foarte usor. Imi amintesc cand am facut ratusca, pana sa lipesc buata de punte fata, totul se rasucea asa rau, ca ma speria ce fel de barca va fi asa.
 
Ultima editare:
Am terminat proiectul la Jon-boat conform cu specificatiile de pe site(doar ca am facut-o mai inalta). Am facut si o mica simulare si mi-am dat seama cat de importante sunt acele coaste (bancute de rigidizare)...

Urmeaza proiectul pentru barca noastra bazat pe acesta, dar mai lata si mai scurta si bineinteles cu bancute(umplute cu spuma si pet-uri).

O intrebare, de ce se recomanda pin si nu brad?
Care ar fi diferenta?
 

Atașamente

  • 4.jpg
    4.jpg
    17.4 KB · Vizualizări: 89
  • 3.jpg
    3.jpg
    15.6 KB · Vizualizări: 97
  • 2.jpg
    2.jpg
    15.9 KB · Vizualizări: 125
  • 1.jpg
    1.jpg
    16.8 KB · Vizualizări: 130
  • jon-boat.jpg
    jon-boat.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 111
Salut,

Inca o intrebare:
Ce inaltime trebuie sa aiba placajul de la pupa pentru a putea monta un motor cu cizma scurta? Dar pentru un motor cu cizma lunga?

Multumesc!
 
Salut!

Am cumparat placajul marin!

Nu reusesc sa gasesc lemn de pin. In afara de pardoseala din Praktiker nimic interesant...
Aveti ceva sugestii pentru inlocuire cu alt tip de lemn cu proprietati similare?

Mersi!
 
salut...vezi ca la Praktiker am gasit Douglas Fir la pardoseli de lemn exterioare...acolo unde-i parchetul lamelar
 
Salut!

N-am mai prea intrat pe aici in ultima vreme asa ca o sa fac un sumar la ce am reusit sau nu pana acum.

In primul rand am terminat proiectul, in poza ar trebui sa se vada... sper sa va placa, pentru ca noua ne place... nu prea aduce a barca, mai mult a cutie :rolleyes:
Ideea e ca obiectivul principal a fost sa fie cat mai utila si stabila.

Am cumparat scandurile de douglas fir, pe care, cu ajutorul unei cunostinte, le-am taiat la dimensiune pe lung (28x29 si 28x39).

Prima incerca de indoire a lemnului la abur a esuat intr-un mare fel :))...
A doua, indoirea lemnului doar la cald si presiune a fost insa o reusita. Foarte rapida, foarte usor de realizat si cat de cat precisa.
Am reusit totusi sa rup o bucata, asezarea fibrelor a ajutat mult.

Am pus si pozele cu celelalte "ingrediente", berea si radio-ul :)

Inca o data, va rog sa criticati constructiv cat de mult puteti ceea ce facem, din cauza ca, fiind super incepatori la chestii de genu' acceptam sfaturi si sugestii din plin. Parerile si sugestiile voastre ne sunt de mare ajutor.
 

Atașamente

  • radio.jpg
    radio.jpg
    35.3 KB · Vizualizări: 200
  • BRRC.jpg
    BRRC.jpg
    36.2 KB · Vizualizări: 195
  • rezultat.jpg
    rezultat.jpg
    49.2 KB · Vizualizări: 204
  • asa da.jpg
    asa da.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 202
  • degeaba ca tot esec.jpg
    degeaba ca tot esec.jpg
    55.6 KB · Vizualizări: 219
  • improvizatie pt esec.jpg
    improvizatie pt esec.jpg
    44.4 KB · Vizualizări: 196
  • jon-boat al nostru (var.1.2)1.jpg
    jon-boat al nostru (var.1.2)1.jpg
    44 KB · Vizualizări: 200
Zilele urmatoare am taiat stinghiile pentru a forma cadrele laterale.
Stinghiile pentru bancute le-am taiat in asa fel incat sa se incastreze cat de cat.
Temporar au fost fixate cu holsuruburi subtiri pana la primirea rasinii.

Nota: Menghinele de mana, cele de plastic, au tendinta ca, in timpul zborului imediat urmator ruperii sa iti atinga parti ale corpului care au o sensibilitate crescuta, cu toate ca "Paza si protectia" erau prezente la fata locului.

In ultima imagine, un cadou facut manual de un prieten ce ilustreaza viziunea lui despre batranetile mele (eu sper sa ajung asa :) ).
Ii multumesc pe aceasta cale!
Nu prea pusca cu modelul meu, dar pe viitor poate facem una asemanatoare.
 

Atașamente

  • cadre laterale.jpg
    cadre laterale.jpg
    32.5 KB · Vizualizări: 132
  • detaliu cadru bancuta.jpg
    detaliu cadru bancuta.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 125
  • detaliu cadru lateral.jpg
    detaliu cadru lateral.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 129
  • daune colaterale.jpg
    daune colaterale.jpg
    46.6 KB · Vizualizări: 130
  • paza si protectie.jpg
    paza si protectie.jpg
    53.3 KB · Vizualizări: 132
  • cadou barcuta.jpg
    cadou barcuta.jpg
    42 KB · Vizualizări: 184

Back
Sus