confort 460 modificata

Am constatat ca la maxim de acceleratie consuma cu 25-30 % mai mult decat daca mergi cu acceleratia la 80%. Si localnicii de pe langa Dunare te invata ca daca vrei sa nu iti consume mult accelerezi la maxim si dai inapoi un sfert sau jumatate de cerc. Chestie verificata!
 
Am constatat ca la maxim de acceleratie consuma cu 25-30 % mai mult decat daca mergi cu acceleratia la 80%. Si localnicii de pe langa Dunare te invata ca daca vrei sa nu iti consume mult accelerezi la maxim si dai inapoi un sfert sau jumatate de cerc. Chestie verificata!

Corect, accelerezi ca sa intre in glisaj, iar in momentul in care s-a lasat prova poti sa lasi mai moale acceleratia, cat sa nu iesi din glisaj. Astfel portofelul este salvat, ai mai mult timp sa observi frumusetea naturii si eventual te injura mai putini "colegi de sosea"...
 
Am reusit sa fac cateva poze la cum a iesit bordul si scaunul pana acum.

attachment.php

attachment.php


La bord mai am de pus marginile, cornier de plastic, alb, 15x15x1 mm, care va tine pielea sintetica intinsa, momentan in poza mai are cateva cute care vor disparea. Voi prinde cornierul de plastic cu cateva suruburi mici de tot, de decor, si cu pasta adeziva moment fix (parc asa ii zice...)

attachment.php

attachment.php


si cam asa arata scaunul dupa schimbarea tapiteriei initiale cu pielea sintetica:

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


cam asa arata interiorul dupa ce l-am dat cu gelcoat alb si undeva este si un fir. Ca sa nu se vada l-am dat cu gelcoat si apoi am umplut cu silicon alb sanitar spatiul dintre fir si perete, astfel nu se va umple cu mizerie si tine si firul bine in pozitie

attachment.php


Am fixat si cablurile de comanda ale motorului:

attachment.php


Si cum spuneam si mai inainte scaunul a fost prins solid de punte, cu rasina si holtzsuruburi.

attachment.php


Scaunuleste foarte confortabil si faptul ca are un spatar mai inalt este un avantaj foarte mare. Ce as putea spune ca nu este placut esta ca se incinge foarte tare de la soare si trbuie sa fii putin atent cand te asezi :D
 
Ultima editare:
bravo sarpe, tot respectu. Arata extraordinar, sper sa ma ajuti si pe mine cu niste sfaturi cand imi pun turometru la kaiac.
 
In weekendul asta planific o iesire cu barca pe traseul Partizani - Mila 23 - Sulina, apoi camparea la Sulina plaja, pe canal, intoarcerea duminica pe aceiasi ruta. Pana in Partizani merg cu masina, traversare cu bacul la Nufaru, si parcarea la cineva in curte.

Cand ma intorc postez poze, cineva interesat sa mearga?
 
M-am intors din plimbarea catre Sulina, si foarte pe scurt: plecat din Bucuresti pe autostrada A2, iesit pe la iesirea spre Calarasi si apoi pe un drum detean de o calitate foarte proasta (mers cu 12-13 km/h), dar din Slobozia a fost mai bun drumul. Trecut cu bacul la Nufaru, 32 ron traverarea (jeep cu peridoc). Am lansat barca la Partizani (cam 14 km de la Nufaru, drum de pamant, alocuri pietruit, si cu gropi din belsug), pe langa niste pomi, ca Dunarea era mult crescuta. La urcat am folosit rampa de beton de la intrarea in sat. Din artizani am urmat un traseu: Partizani, Maliuc, Lacul Fortuna, Canalul Sontea, Mila 23, Crisan, Sulina. La intoarcere am mers pe canalul navigabil Sulina-Partizani cu escala la lacul Fortuna pentru balaceala.
Urmeaza pozele si detaliile.
Am ajuns la Nufaru pe la 9 dimineata si asteptam sa plece bacul
attachment.php

care bac astepta sa mai vina o masina
attachment.php

Am mers apoi pe drumul de pamant pana in partizani unde am lansat barca pe la intrarea satului
attachment.php

attachment.php

Lansarea am facut-o destul de usor, nivelul Dunarii fiind mult crescut, chiar de deasupra marginii de beton a malului.
De la Partizani am mers pe ruta Partizani - Maliuc - Lacul Fortuna - Canalul Sontea - Mila 23 - Crisan - Sulina.

La Sulina am trecut de oras si am facut dreapta pe un canal paralel cu plaja, am trecut pe sub un pod rutier ce face legatura intre plaja si oras, dupa pod se face un vad in stanga care iese pe plaja. Am iesit pe canal la plaja si am campat pe malul nordic al canalului
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Am dat cateva ture si pe mare, nu foarte departe, iar duminica inainte sa plecam am parcat la digul de pe plaja din sulina, am mancat si apoi am plecat spre Partizani
attachment.php

attachment.php

Inainte de a pleca de la Sulina am trecut pe la farul vechi
attachment.php

Apoi am oprit la cheu in oras pentru o vizita la Alimentara
attachment.php

DE aici am luat directia Partizani, pe canalul navigabil

Am mers cu viteze intre 35 - 39 km/h la dus (aval) si cu 31 - 34 km/h la intors (in amonte), astea fiind vitezele medii.
attachment.php

attachment.php

attachment.php

La urcarea pe remorca am folosit rampa de la intrarea in Partizani si a mers destul de usor
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Si apoi in graba catre Nufaru ca sa mai prindem ultimul bac, la 20:00
attachment.php


Si l-am prins chiar pe ultimul.
 
Ultima editare:
Joi plec iar la Sulina, si pot face un bilant pana acum din ce modificari am facut dupa 20 de ore de mers pe apa.

Scaunul este foarte practic si comod,te tine foarte bine, se regleaza pe inaltime, si cand e vant e bine sa fie lasat mai jos, sau ridicat la maxim pentru o vedere mai buna. Dezavantajul pielii ecologice este ca se incinge destul de tare la soare, dar putin umezita inainte sa te asezi sa se racoreasca, sau pui un prosop pe el, dar avantajul este ca se sterge usor cand se uda.

Farurile sunt utile,nu le-am mai folosit pentru ca nu m-a prins noaptea, dar sunt bune si la pus barca pe peridoc si cuplarea remorcii

Carosarea partii din fata este foarte utila, tine de vant, stropi si de soare

Alarma trebuie bine reglata inainte de a fi armata, barca pe peridoc este foarte sensibila la vibratii, care sunt amplificate de peridoc si cauciucurile pe care sta barca, astfel ca si inchiderea portierei masinii la 5 metri de ea poate declansa avertizarea. Este insa utila cand tragi barca pe mal. Oricum aici trebuie sa mai testez diferite reglaje.

Am mai finisat marginile bordului, am pus un cornier de plastic, alb, am montat si busola si alimentarea acesteia pentru lumina pe timp de noapte,
 
La Sulina am trecut de oras si am facut dreapta pe un canal paralel cu plaja, am trecut pe sub un pod rutier ce face legatura intre plaja si oras, dupa pod se face un vad in stanga care iese pe plaja. Am iesit pe canal la plaja si am campat pe malul nordic al canalului

Adica ai trecut prin spartura aia, numai buna de rafting? Curaj nene, nici localnicii n-o fac, cica barcile de la pensiunile dintre canal si plaja vin pe mare ... la intors tot pe acolo?
Un pic inainte, cand am fost eu, a fost luat de curent chiar in canalul acela, un copil de 14 ani din Moldova vecina, si dus a fost.
 
Da, am trecut din a doua incercare, initial ridicasem putin motorul sa nu ating, dar nu avea putere suficienta. Am lasat motorul in pozitie normala si am trecut fara probleme, nu a atins deloc,apa fiind se pare destul de adanca chiar daca vedeai prin ea pietrele de pe fund.

Barca a mai suferit mici modificari, in primul rand am schimbat scaunul pilotului, spatarul fiind total inutil datorita pozitiei prea pe spate, si am pus un scaun mult mai potrivit, cu spatar scurt, si dintr-o bucata, de culoare alba. Am sa atasez si poze cand voi reusi sa fac.

Este gata si noul peridoc, pe nume GEKO (cei de la RAR au solicitat sa aiba marca, model si varianta:D) si am sa atasez cateva poze . Este facut special pentru aceasta barca, cu 6 role de cauciuc, punte fara frana si troliu in partea din fata. A iesit mult mai ieftin decat unul facut de o firma specializata,si este fix ce imi trebuia.
 
Este gata si noul peridoc, pe nume GEKO (cei de la RAR au solicitat sa aiba marca, model si varianta:D) si am sa atasez cateva poze . Este facut special pentru aceasta barca, cu 6 role de cauciuc, punte fara frana si troliu in partea din fata. A iesit mult mai ieftin decat unul facut de o firma specializata,si este fix ce imi trebuia.

Felicitari man, in legatura cu peridocu asteptam poze si detalii. Poate sambata
 
Am cateva poze din timpul constructiei:
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Si gasind pe acasa o cutie de vopsea neagra mata folosita pe la navomodele am scapat de ea rapid
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php


Urmeaza sa pun barca deasupra si sa sudez doua role laterale in spate, de ghidaj la lansare sau ridicare, si de sprijin in mers. Avand in vedere ca de cateva ori am lansat si incarcat barca pe remorca noaptea am gandit ca la capatul superior al rolelor laterale sa pun doua lumini mici rosii, care pot fi conectate la un mic acumulator (sa poata lumina si cand remorca e decuplata) care sa se incarce de la auto cand este conectata la masina cu pozitia aprinsa.

Si un vinci electric ar fi fost o idee...
 
Puntea este Knott, VG 7 L, cumparata de la reprezentanta Knot din Dobroiesti, la fel si restul de piese folosite pentru peridoc.

Ca si cost total nu am facut un calcul exact,undeva pe la 3000 ron cred, in conditiile in care l-am facut cum am vrut eu, cu role.

Pentru a-l omologa e nevoie de un proiect, si o serie de acte care le-am enumerat mai la inceput in acest post http://www.barcaholic.ro/showthread...orca-transport-ambarcatiuni?p=22389#post22389. Dupa ce ai aceste documente mergi cu ele si cu peridocul la RAR, in principiu nu e nevoie de programare, dar mai bine dati un telefon inainte cu o zi doua.
 
scuze ca ma bag si eu, desi am doar doi ani experienta, anul asta m-am lovit de o problema in Tulcea, la care sper sa te fi gandit si tu. la revenire din Delta am observat ca este extrem de dificil sa urc pe peridoc la rampa de la trecere bac ("marina" Fun Bunloc), curentul este foarte mare cand este Dunarea crescuta, deriva te duce urgent direct intr-o barja in aval la appx 4-5m de rampa, iti recomand si doi suporti de ghidare in spatele peridocului (la pupa) la inaltime, altfel riscul sa te mature peste peridoc eventualele valuri, sau curentul, este foarte mare. am pus in attachement cum am eu peridocul in care se vad suportii. in rest felicitari, arata profi peridocul tau.
 

Atașamente

  • peridoc.jpg
    peridoc.jpg
    26.2 KB · Vizualizări: 143
Ultima editare:
Salut,

Intradevar, pe Dunare curentul este destul de mare si daca nu manevrezi bine barca din parame ai toate sansele sa plece singura...sau sa esueze undeva in aval daca ai noroc. Peridocul are astfel de role de ghidaj, si pentru stabilitate dar si pentru a fi mai usor sa urci barca pe timp de noapte, in varful rolelor este o lampa rosie, cu LED superbright, cu vedere 360 grade cu rol de ghidaj vizual, alimentat fie de la auto prin lumina de pozitie fie printr-un acumulator mic de 12 volti montat pe peridoc. Am patit de cateva ori sa ajung la intoarcere sa urc barca noaptea pe peridoc, nu a fost chiar asa greu, dar daca se poate mai usor, de ce nu? In dreptul aripilor are alte doua tampoane de ghidaj care asigura si stabilitatea laterala la mers.

Cred ca se pot observa in poza de mai jos rolele de ghida (deasupra stopului, cea de pe dreapta, cu ceva alb deasupra)
attachment.php



Am si poze cu noul scaun pentru conducator, mult mai bun decat cel anterior in sensul ca ofera un sprijin lombar mult mai eficient, dar fata de precedentul acesta nu mai este asa moale sezutul, si tine si rece fiind doar din plastic:
attachment.php

attachment.php

Este fixat cu patru suruburi M6 pentru lemn, cu cap decor, pe suportul vechi, reglabil si rotativ.
 
Ultima editare:
Detalii cu scaunul
 

Atașamente

  • P1070126mic.JPG
    P1070126mic.JPG
    27.9 KB · Vizualizări: 83
  • P1070125mic.JPG
    P1070125mic.JPG
    28.5 KB · Vizualizări: 86
felicitari, arata bine, vezi ca poti sa-ti prinzi de scaun un sitem de "pernute" atat pt. sezut cat si pentru lombar, sunt multe barci care au asa inclusiv brand.
 

Atașamente

  • scaun.jpg
    scaun.jpg
    37 KB · Vizualizări: 97

Back
Sus