confort 460 modificata

te salut cu respect, vreau sa cumpar o barca confort 340 pt. care am motor de 9.9 cp(mercury).ce sfat poti sa imi dai? pot sa o transport pe portbagajul masinii (bare transversale), merge bine cu 9.9cp,gliseaza cu doua persoane(90+90kg), este stabila si usor de manevrat? cum merge la vasle fiind chila tip catamaran? eu o folosesc pe lacuri si pe mures. multam' pt.sfaturi! imi place mult barca ta, e cat o garsoniera! mi-as fii dorit si eu un 460, dar se pune problema transportului, nu vreau peridoc.am uitat...confort 340 are 75kg.sa fii sanatos si distractie placuta pe apa!
 
Salut,

O poti transporta deasupra masinii fara nici o problema dar sa tii cont de urmatoarele:
-suporturile (barile transversale) trebuie sa fie foarte solide, sa tina lejer 100kg, pentru ca in viraje si la viteza fortele sunt foarte mari asupra lor si eu am reusit sa indoi o astfel de bara, si daca nu observam la timp ma trezeam cu barca in sant. Precizez ca este o barca construita de mine, de 3,5 m lungime si 1 m latime si are cam 100 kg, din lemn imbracata in fibra de sticla.
-barile transversale sa aiba in capetele niste opritori solizi care sa tina barca la o alunecare laterala, si nu te baza pe capacele de plastic pe care le au majoritatea pentru ca nu tin. La viraje chiar si la viteze mici forta centrifuga pentru 75 kg este foarte mare.
-Leaga foarte bine barca de masina si de bari! Eu foloseam franghie de 10 mm si o legam asa: o traversare peste barca in dreptul fiecarei bari transversale, bine stranse, si apoi in X intre cele doua bari pe deasupra barcii, la prova si la pupa, pe dedesubt legam in X de babalele barci la barile transversale ca sa o opreasca sa alunece inainte inapoi. Mare atentie ca la viteza are tendinta sa se ridice de la partea din fata a masinii ca o aripa de avion, aerul e impins de parbriz fix in barca. Este indicat sa o pui cu fundul in sus si cu prova spre directia de mers a masinii.
Eu am mers cu barca pe masina si cu 170 km/h si nu a fost nici o problema.
-Atentie cum o urci deasupra, la Dacie o urcam singur, la Tucson nu mai merge ca atinge in hayon, e nevoie de cel putin doi oameni.
-Este important sa o asiguri dupa ce ai centrat-o pe acele bari transversale, sa nu fie nici prea in fata nici prea in spate. Eu verificam prin balansarea ei usoara in sus din spate si din fata si trebuie sa fie la fel de greu din fiecare parte. O pozitie necentrata solicita foarte mult bara transversala si poate duce la deformarea ei.
-Daca poti monta 3 astfel de bari ar fi si mai bine, distributia greutatii facandu-se in 6 puncte in loc de 4 (asta daca ai break, combi...etc)
-motorul se transporta in portbagaj, nu pe barca ca de altfel si restul de accesorii. Eu obisnuiam sa bag sub barca unele bagaje usoare si voluminoase, dar trebuie bine legate ca sa nu le pierzi pe drum.
9,9 cp pentru acea barca sunt suficienti ca sa te deplasezi chiar si pe Dunare in amonte cu 4 persoane in barca, la a mea am avut veterok de 8 cp 2 timpi si mergea in apa fara curenti cu 10 km/h, iar pe Dunare m-am descurcat fara probleme. Cred ca va glisa destul de usor, barca este foarte stabila. La vasle am mers si eu cu a mea pe Arges, vasle din cele pescaresti, masive de lemn si se comporta bine, nu mi s-a parut sa fie mai greu decat la una monococa, ba chiar as zice ca "tine" mai bine directia dreapta (cu dezavantajul ca si vireaza putin mai greu, dar insesizabil totusi)
 

Atașamente

  • STA60013mic.jpg
    STA60013mic.jpg
    88.5 KB · Vizualizări: 117
  • P1010366.jpg
    P1010366.jpg
    63.4 KB · Vizualizări: 131
  • P1030034.jpg
    P1030034.jpg
    65.6 KB · Vizualizări: 151
te salut sarpe, multumesc pt. informatii, totul este foarte clar si la obiect. in curand o sa merg sa vad barca. o sa fiu foarte atent la tot ce mi-ai spus.eu am o skoda octavia tour la care barele transversale sunt cu prindere in puncte fixe, sunt din otel, originale de skoda, scrie pe bare greutatea maxima 75 kg, exact cat are barca.in cazul in care nu o sa mi se para suficient de sigure, cred ca ma gandesc si la varianta 460 cu peridoc.am vazut pozele tale si m-a cam vrajit interiorul barcii, este imens, hotel plutitor, deja ma vad ce petreceri dau in barca si scap de cazarea la cort sau hotel, in plus in mijlocul apei nu deranjez si nu sunt deranjat.multumesc mult si sa ne auzim cu bine!
 
uite cateva poze cu "hotelul plutitor" de prin delta:
 

Atașamente

  • P1060044m.JPG
    P1060044m.JPG
    91.7 KB · Vizualizări: 154
  • P1050999m.JPG
    P1050999m.JPG
    94.9 KB · Vizualizări: 153
  • P1060059.jpg
    P1060059.jpg
    59.3 KB · Vizualizări: 172
  • P1060100m.JPG
    P1060100m.JPG
    87.5 KB · Vizualizări: 176
  • P1050991.jpg
    P1050991.jpg
    52.7 KB · Vizualizări: 177
  • P1110836.jpg
    P1110836.jpg
    53.9 KB · Vizualizări: 150
  • P1060461.jpg
    P1060461.jpg
    28.5 KB · Vizualizări: 154
  • P1050852.jpg
    P1050852.jpg
    95.9 KB · Vizualizări: 144
  • P1030072.jpg
    P1030072.jpg
    70.9 KB · Vizualizări: 178
  • P1030113.jpg
    P1030113.jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 140
sarpe, felicitari pentru barca, a iesit super! este aproape identica cu k maxxi produsa in ungaria(hiroshajo.hu).in romania se fac la sibiu(stefani-piscine.ro).sa o folosesti sanatos!
 
Am ingand sa ii fac o mico prelata de soare si de ploaie, in genului unui bimini top, dar inca nu sunt hotarat cum sa il fac, am teava de aluminiu de 20 mm pe care o voi folosi pentru cadru...dar vreau sa fie si demontabil pentru vant puternic la care nu prea rezista...
 

Back
Sus