Lacul Vidraru , pe unde lasam barcile?

Salutare,

Vreau sa merg cu barca pe lacul Vidraru, dar nu stiu nici un loc exact pe unde as putea lasa barca la apa. Nici nu am fost decurand pe acolo, si sa fac un drum din Bucuresti doar ca sa caut locuri de lansare parca nu e asa simplu.. Ma gandesc ca poate cineva de aici stie, a fost, sau a trecut recent pe acolo si ne ajuta si pe noi cei care vrem sa ajungem cu barca pe Vidraru.
 
Si eu vreau sa ma dau pe Vidraru. Din ce am studiat eu locul cel mai bun este pe la cabana Cumpana. Acolo este o plaja mai lina la care, teoretic cel putin, se poate ajunge cu masina. Acum depinde si ce fel de barca vrei sa bagi in apa(cat de grea este).
 
am dat eu o tura de lac acum vreo luna (cu scopul sa caut loc de lansare, problema e ca eu cautam pentru ceva mult mai usor , 50Kg max), pe partea cu cumpana drumul e infect , sau cel putin era atunci , marea problema fiind ca erau balti imense si nu stiai ce e dedesupt , poate gaseai mal , poate erau adanci , poate dai de vreun pietroi si nu il vezi prin apa . Pe anumite portiuni am dansat pe drum , sau ca sa zic mai corect ma scurgeam spre rapa prin noroaie .
Cand am trecut pe acolo cred ca se putea lansa o barca la apa de la cumpana , acum depinde cum e si nivelul apei pentru ca daca a mai crescut se mai schimba malurile , dar la ora aia se cam putea da la apa , problema e sa poata masina sa traga . Daca insa au uzinat astia la greu ca sa poata prelua eventualele precipitatii poti sa ai nivelul apei cu 1-2 m mai jos si sa nu ai prea mare stabilitate . Nu ai drum pietruit care sa te duca pana la apa , ci doar pajiste .
 
Ultima editare:
Ma gandesc sa fac o excursie si sa pun si barcain spate, poate gasesc ceva la fata locului.
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

Din poze imi dau seama ca pe la cabana Cumpana se poate lasa barca la apa, dar depinde de nivelul lacului. Din pacate barca mea se poate lasa doar cu remorca, si e destul de grea, vreo 200 kg..
 
Am fost weekendul trecut la Vidraru, cu gand sa ma plimb cu barca pe lac. Nu am plecat si cu barca dupa mine, am fost doar sa ma asigur de locuri de lansat barca.
Localnicii au spus initial ca ei lasa barcile la apa pe la baraj cu macaraua, dar cred ca se refereau strict la vaporase, care sunt mai mari. Pentru barci am gasit doua "rampe" naturale total neamenajate. Prima,si cea mai promitatoare, este la cabana Cumpana, in fata campingului. Este un drum de pamant care merge paralel cu malul si coboara catre apa. Locul este bun de lasat la apa.
Avantaje:
-cabana aproape, deci poti gasi pe cineva sa te ajute, au si un tractor acolo daca ramai impotmolit
-exista un troliu asemanator celor folosite la intretinerea telecabinelor, dar este pus la pastrare si ca sa il poti folosi trebuie mutat, ceea ce nu ai cum.
Dezavantaje:
-drum lung (trebuie sa ocolesti tot lacul ca sa mergi pe drum asfaltat, si mai ai si o bucata de drum forestier), iar drumul pe malul vestic este groaznic
-nu este drum pietruit catre apa, poti ramane foarte usor impotmolit daca e putin umed, se fomeaza foarte usor noroi, maiales daca tocmai a scazut nivelul lacului.
-nu exista nici un punct de sprijin in apropierea apei de care sa te poti lega/asigura la coborarea peridocului

Ar mai fi un loc, dupa ce treci de tunelul de langa baraj, pe partea vestica a lacului, mai mergi aproximativ un kilometru si este un canton forestier in partea dreapta a drumului inspre lac. Aici se formeaza o rampa naturala catre lac, pe care o folosesc si localnicii;
Dezavantaje:
-drum destul de accidentat pana la canton
-rampa are o inclinare de 35-40 grade (adica destul de mult)
-este pamant cu iarba, nebatatorit, daca este puti umed nu ai nici o aderenta, plus ca fiind umed se formata noroi; nu se poate aborda decat cu un tractor sau cu un 4x4 bine echipat
-nu ai nici un punct de sprijin/ancorare pentru peridoc
Avataje:
-se poate utiliza indiferent de nivelul apei, panta fiind constanta si suficient de lunga

In nici un caz nu se poate lansa o barca cum am eu (confort 450 alias K-MAXXI, de 230 kg cu motor cu tot) la care se adauga 120 kg peridocul cu masina, cu un tractor da! Ma gandeam la un sistem cu un troliu, sa lasi masina sus unde este sigur si sa lasi peridocul cu barca cu troliul dar e destul de riscant, iar la ridicare se poate afunda mult in noroi si sa cedeze cablul.

Mai ramane de inspectat si malul estic, dar nu cred ca sunt locuri bune.

Are cineva vreo idee ?
 
Salutare,

Am revenit dupa mult timp de absenta.

Am fost anul trecut cu barca pe lacul Vidraru, mai precis la inceputul lunii mai. Se pare ca in acea perioada nivelul apei este mai ridicat, ceea ce constituie un real ajutor pentru lansarea barcii. Am incercat cele doua variante descrise mai sus, si cea mai buna ramane cea de la Cabana Cumpana. In varianta a doua a mers putin mai greoi datorita accesului catre apa pe un drum ingust si cu curbe stranse.
Plimbarea pe lac este spectaculoasa, am sa revin cu poze.
 
Si eu am fost de doua ori anul trecut la Vidraru cu barca (pneumatica de 380 + motor). Cu motor si rezervor ajunge la 130-140 kg si am dat-o la apa "manual" pe rotile montate pe oglinda (deci nu cu peridoc), pe langa cantonul de pe malul vestic. Cat am stat pe acolo am vazut doua skijet-uri lasate la apa prin acelasi loc, tractate de doua 4x4-uri, si o barca lasata de pe peridoc cu o dacie papuc. Nu mi s-a parut chiar asa dificil locul si nici panta asa pronuntata, insa pe drumul dintre baraj si acest loc au fost cateva locuri unde aproape am atins cu masina, si am Logan, care nu e chiar joasa...
 
Am citit si eu dar din pacate dezamagirea este cabana in sine unde pretul este actual (300 RON) dar conditiile au ramas in 1990. Vreau sa ma duc cu familia care include un bebe (5 luni) si doi adulti. Mai caut un cuplu sa vedem daca reusim sa gasim o cazare unde putem avea si barca :D. Acum sunt in cautare si pe Vidraru si Bicaz...
Vant in pupa!
 

Back
Sus