Harti navigatie

Salutare,

Stie cineva unde putem gasi harti de navigatie pentru raurile si lacurile din Romania? Pentru Dunare? Eu am cercetat si nu am gasit cam nimic :(
 
Ai incercat la Capitanie? Ei au Rutiera Dunarii. Vezi daca este ce vrei. Este in jur de 250 lei (cred) si e un dosar destul de stufos.
 
Pentru Dunare se gaseste Rutiera Dunarii, pe hartie. Pentru Delta, lacurile si raurile interioare cred ca cea mai completa reprezentare o au cei de la Garmin, cu Ro.A.D 2008.
Daca te intereseaza o anumita zona poti lua de pe Google Earth, poti calibra cu OziMaps, etc.
 
Unde pot gasi Dunarea Rutiera? Ma intereseaza sa calibrez harti din google earth, dar cum? sunt la scara?
 
Am garmin road 2008 si igo 8, si m-ar interesa cum e acea harta a dunarii "Pentru Dunare se gaseste Rutiera Dunarii, pe hartie."
 
Harta Detaliata a Deltei Dunarii

Pentru Dunare se gaseste Rutiera Dunarii, pe hartie. Pentru Delta, lacurile si raurile interioare cred ca cea mai completa reprezentare o au cei de la Garmin, cu Ro.A.D 2008.
Daca te intereseaza o anumita zona poti lua de pe Google Earth, poti calibra cu OziMaps, etc.

Fara sa se supere colegul Smokey, a carui contributie pe Barcaholic si pe alte forumuri o apreciez in mod deosebit, Garmin... orice versiune si orice denumire este o harta incompleta si de multe ori falsa, in ceea ce priveste Delta. Fara a avea pretentia unei "harti de navigatie" dar cu pretentia unei harti excelente pentru orientare, apreciex ca harta OSM = OPEN Street Map are o acuratete de cca. 90 %. Am testat-o si am imbunatatit-o, din pacate ca si .jpg, deoarece nu mi-am clarificat problema drepturilor de autor cu OSM.

Varianta cu "detalii" se gaseste NUMAI SPRE CONSULTARE, fara a putea fi folosita pe GPS, DESI POATE FI CALIBRATA, din ratiunile expuse mai sus, pe Harta Detaliata a Deltei Dunarii, in cadrul site-ului pe care-l intretin - Ghidul Deltei Dunarii .

Eu recomand proiectarea unei ture in Delta Dunarii folosind harta Domnului Profesor Gastescu din 1983 pentru "ansamblu", completata cu utilizarea utilitarului free ViewRanger care afiseaza default harta OSM pentru realizarea "turei", iar pentru detalii consultarea Hartii Detaliate a Deltei Dunarii. Daca cineva doreste detalii, va stau la dispozitie...

P. S. Daca "harta pt. navigatie" inseamna "harta batimetrica"... atunci NU EXISTA ASA CEVA pentru Delta Dunarii. Eu am facut ceva masuratori si sper sa pun (vreodata) la dispozitie un "model matematic" ... dar mai dureaza !!!
 
Varianta cu "detalii" se gaseste NUMAI SPRE CONSULTARE, fara a putea fi folosita pe GPS, DESI POATE FI CALIBRATA, din ratiunile expuse mai sus, pe Harta Detaliata a Deltei Dunarii, in cadrul site-ului pe care-l intretin - Ghidul Deltei Dunarii .

Harta ta e cea mai buna din cate stiu, cu detalii utile de navigatie pe langa configuratia hidrografica, meriti un mare MULTUMESC si spor mai departe la intretinere si completare. Nu inteleg totusi de ce nu poate fi folosita pe GPS, e vorba de un copyright al unor terti sau al tau? Te rog detaliaza un pic.
 
Salutare
Recent am achizitionat un gps Lowrance elite 7hdi si as avea nevoie de o harta pentru delta dunarii , ce recomandati ?

Multumesc
 
Copyright ...

Harta ta e cea mai buna din cate stiu, cu detalii utile de navigatie pe langa configuratia hidrografica, meriti un mare MULTUMESC si spor mai departe la intretinere si completare. Nu inteleg totusi de ce nu poate fi folosita pe GPS, e vorba de un copyright al unor terti sau al tau? Te rog detaliaza un pic.

Este vorba de o tripleta de copyright ... ca sa nu spun copyrighturi !!! :):):)

Intai sa-mi definesc intentiile... Harta Detaliata a Deltei Dunarii am realizat-o din pasiune, prin efort propriu de documentare, verificand in situ aproape fiecare "apa" si pastrand urma GPS. Harta expusa pe Ghidul Deltei Dunarii este versiunea 1.4. Acum, dupa 6 luni de munca (in private, intru-cat acesta este hobby si nu job) am realizat versiunea 2, pe care imi doresc sa o editez.

Dupa cum se vede, pe Ghidul Deltei Dunarii totul este free, nu fac reclama nici unei pensiuni sau operator economic deci nu imi aduce nici un venit. Dar si free-ul acesta are limitele lui... :):):)

Primul copyright... Harta Detaliata a Deltei Dunarii a fost realizata plecand de la o "baza" OSM. Mai precis un *.jpj exportat intre anumite coordonate geografice. Apoi, pe acest *.jpg am suprapus turele mele, detaliile pe care le siu, etc, nu intru in detalii, desenand practic ce lipsea si adaugand destul de multa informatie. Citind Open License-ol de la OSM n-am inteles prea multe... asa ca le-am scris, dar nu mi-au raspuns. Ca sa conchid, legat de "primul copyright" in relatia cu OSM, am doua intrebari : (1) In conditiile expuse mai sus in care mi-am adus un important aport personal in modivicarea bazei OSM, am voie sa distribui gratuit Harta Detaliata a Deltei Dunarii ? si (2) In conditiile expuse mai sus in care mi-am adus un important aport personal in modivicarea bazei OSM, am voie sa comercializez Harta Detaliata a Deltei Dunarii ?

Ar mai putea fi si o a treia intrebare : Daca raspunsul la primele intrebari este DA, trebuie sa platesc ceva, vreo "redeventa" :):):) la OSM ???

Al doilea copyright ... Este vorba de drepturile mele de autor. Sa spunem ca am depasit "primul copyright", unde imi "inregistrez" Harta Detaliata a Deltei Dunarii ??? Daca vreau sa o printez, imi trebuie editura si ISBN... Daca o consider "electronica", atunci OSIM si ORDA... In cazul site-urilor web si al programelor de calculator = software, am experienta cu inregistrarea, in cazul hartilor nu am gasit pe nimeni sa ma consilieze. Am citit Legea 8/1996 dar n-am gasit nimic specific.

Al treilea copyright... Exista o legislatie "cripto - comunista" :):):) in Romania legata de harti. Trebuie aprobari de la Agentia de Cadastru si Publicitate Imobiliara, de la ... ceva cu Geodezie si multe alte institutii si institute pe care nu le stiu. Am incercat sa angajez un avocat pt asta, dar s-a dat batut si mi-a dat banii inapoi. In plus, eu nu sunt geodez, iar "aia" pun niste intrebari despre subiecte pe care nu le stapanesc. Mi-ar trebui un "geodez" tenace care sa "decripteze" modul in care am realizat harta (proiectie, etc.) pentru ca apoi sa poata raspunde la aceste intrebari. Nota Bene, aceste intrebari nu se gasesc vre-undeva pe Net, clare, sa-ti faci temele de-acasa...

Cam acestea ar fi dificultatile...:):):)

In incheiere...

1. Da, voi mentine spre consultare, gratuit, pe Ghidul Deltei Dunarii, Harta Detaliata a Deltei Dunarii updatata, la zi.
2. Da, vreau sa comercializez Harta Detaliata a Deltei Dunarii, atat in format hartie cat si in format digital, utilizabila pe GPS.

P. S. Motivul pentru care nu am afisat inca versiunea 2 este ca... este prea mare !!! :cool::cool::cool: si se incarca fff greu. Daca ii scad rezolutia prea mult, nu se mai vede nimic si n-am gasit inca un "optim".
 
Este vorba de o tripleta de copyright ... ca sa nu spun copyrighturi !!! :):):)

Intai sa-mi definesc intentiile... Harta Detaliata a Deltei Dunarii am realizat-o din pasiune, prin efort propriu de documentare, verificand in situ aproape fiecare "apa" si pastrand urma GPS. Harta expusa pe Ghidul Deltei Dunarii este versiunea 1.4. Acum, dupa 6 luni de munca (in private, intru-cat acesta este hobby si nu job) am realizat versiunea 2, pe care imi doresc sa o editez.

Dupa cum se vede, pe Ghidul Deltei Dunarii totul este free, nu fac reclama nici unei pensiuni sau operator economic deci nu imi aduce nici un venit. Dar si free-ul acesta are limitele lui... :):):)

Primul copyright... Harta Detaliata a Deltei Dunarii a fost realizata plecand de la o "baza" OSM. Mai precis un *.jpj exportat intre anumite coordonate geografice. Apoi, pe acest *.jpg am suprapus turele mele, detaliile pe care le siu, etc, nu intru in detalii, desenand practic ce lipsea si adaugand destul de multa informatie. Citind Open License-ol de la OSM n-am inteles prea multe... asa ca le-am scris, dar nu mi-au raspuns. Ca sa conchid, legat de "primul copyright" in relatia cu OSM, am doua intrebari : (1) In conditiile expuse mai sus in care mi-am adus un important aport personal in modivicarea bazei OSM, am voie sa distribui gratuit Harta Detaliata a Deltei Dunarii ? si (2) In conditiile expuse mai sus in care mi-am adus un important aport personal in modivicarea bazei OSM, am voie sa comercializez Harta Detaliata a Deltei Dunarii ?

Ar mai putea fi si o a treia intrebare : Daca raspunsul la primele intrebari este DA, trebuie sa platesc ceva, vreo "redeventa" :):):) la OSM ???

Al doilea copyright ... Este vorba de drepturile mele de autor. Sa spunem ca am depasit "primul copyright", unde imi "inregistrez" Harta Detaliata a Deltei Dunarii ??? Daca vreau sa o printez, imi trebuie editura si ISBN... Daca o consider "electronica", atunci OSIM si ORDA... In cazul site-urilor web si al programelor de calculator = software, am experienta cu inregistrarea, in cazul hartilor nu am gasit pe nimeni sa ma consilieze. Am citit Legea 8/1996 dar n-am gasit nimic specific.

Al treilea copyright... Exista o legislatie "cripto - comunista" :):):) in Romania legata de harti. Trebuie aprobari de la Agentia de Cadastru si Publicitate Imobiliara, de la ... ceva cu Geodezie si multe alte institutii si institute pe care nu le stiu. Am incercat sa angajez un avocat pt asta, dar s-a dat batut si mi-a dat banii inapoi. In plus, eu nu sunt geodez, iar "aia" pun niste intrebari despre subiecte pe care nu le stapanesc. Mi-ar trebui un "geodez" tenace care sa "decripteze" modul in care am realizat harta (proiectie, etc.) pentru ca apoi sa poata raspunde la aceste intrebari. Nota Bene, aceste intrebari nu se gasesc vre-undeva pe Net, clare, sa-ti faci temele de-acasa...

Cam acestea ar fi dificultatile...:):):)

In incheiere...

1. Da, voi mentine spre consultare, gratuit, pe Ghidul Deltei Dunarii, Harta Detaliata a Deltei Dunarii updatata, la zi.
2. Da, vreau sa comercializez Harta Detaliata a Deltei Dunarii, atat in format hartie cat si in format digital, utilizabila pe GPS.

P. S. Motivul pentru care nu am afisat inca versiunea 2 este ca... este prea mare !!! :cool::cool::cool: si se incarca fff greu. Daca ii scad rezolutia prea mult, nu se mai vede nimic si n-am gasit inca un "optim".

Bogdane, eu vad lucrurile mai simplu.
Ca sa nu mai ai treaba cu copyright-ul unui format OSM folosit ca suport, ai putea suprapune turele tale pe o harta Google. Oricum harta Google e folosita de toata lumea insa nu toata lumea a batut acele canale. Totodata vei putea trasa limitele unor obiective vizate (japse, diguri, lacuri etc...) odata cu denumirile lor scrise clar. O asemenea harta imi este la fel de buna ca oricare alt format.
Apoi in directia realizarii unui profit (desi eu cred ca nu e profit, ci mai degraba o recuperare a unor fonduri cheltuite :) ), pune in vanzare harta, pe format de hartie de buna calitate. Desigur, daca faci si o harta sa functioneze pe GPS-uri, e cu atat mai bine.

Despre drepturile tale de autor, nu te pot sfatui. N-am experienta asta :) .
 
Copyright II

Bogdane, eu vad lucrurile mai simplu.
Ca sa nu mai ai treaba cu copyright-ul unui format OSM folosit ca suport, ai putea suprapune turele tale pe o harta Google. Oricum harta Google e folosita de toata lumea insa nu toata lumea a batut acele canale. Totodata vei putea trasa limitele unor obiective vizate (japse, diguri, lacuri etc...) odata cu denumirile lor scrise clar. O asemenea harta imi este la fel de buna ca oricare alt format.
Apoi in directia realizarii unui profit (desi eu cred ca nu e profit, ci mai degraba o recuperare a unor fonduri cheltuite :) ), pune in vanzare harta, pe format de hartie de buna calitate. Desigur, daca faci si o harta sa functioneze pe GPS-uri, e cu atat mai bine.

Despre drepturile tale de autor, nu te pot sfatui. N-am experienta asta :) .

Florio, multumesc pentru raspuns. Ma simt dator sa fac urmatoarele precizari :

1. Harta Detaliata a Deltei Dunarii Versiunea 3 este ... in format OSM. Ma voi zbate, CU ORICE PRET, sa obtin drepturile de autor. De ce n-o urc pe net, pe OSM ??? Pentru ca niste domni = pasionati sau cretini = idioti s-au apucat sa faca "teste" direct pe Harta OSM. Uita-te in Holbina... si-au batut joc. Asa ca eu ar trebui sa-i suprascriu pe meseriasi... lucru care da nastere la alte controverse.

2. Cer fac acum ??? La ce lucrez, in prezent??? Refac TOATA DELTA, in format vectorial. Este o munca de chinez batran, sculptura in bob de orez. Vad o japsa... "Da-o dracului... e prea mica", imi spun. "Mai Nea, daca nu o faci tu, daca nu o desenezi, asa ramane. Nu o mai face nimeni...", imi replic. Asa ca "o fac". Injur si incep sa desenez "poligoane" carora le dau proprietati.

3. Rezultatul : rezultatul va fi un fisier OSM cvasi perfect, cu fiecare "apa" din Delta. Am nevoie de suport pentru a putea marca adancimile. Nu exista aceasta "proprietate" pentru "waterway" si pentru "lake". Ajutorul L-AM CAUTAT PE NET DAR NU AM GASIT PE NIMENI CARE SA STIE.

4. Sunt pe cale sa realizez un "model matematic" destul de empiric dar fff folositor pentru a corela, in puncte cheie, adancimile din lacuri si canale cu... celebra "cota" a apelor Dunarii de la Tulcea. Mai am de lucru cateva luni.

5. Turele mele sunt "la liber" pe ViewRanger. Oricine le poate download-a si incarca pe Google Earth. Tb numai sa aib cont pe ViewRanger.

6. Tripleta de succes este : Harta (in format OSM) + Detalii (rezultate din parcurgerea in situ a "apelor) + adancimi. That's the golden point... :)

7. Aceasta Harta poate fi editata atat pt GPS (in conditiile in care reusesc sa realizez... rutarea pe apa), cat si in format hartie, necesara pentru "vederea de ansamblu"

8. Toate cele mentionate mai sus constituie cauza "ridicarii piciorului de pe pedala de acceleratie" a descrierilor "spumoase" :):):) de pe GDD.

9. Problema "copyright-urilor" ma impiedica sa am finantare pentru "pasii intermediari", ca sa nu spun pentru sustinerea intr-o oarecare masura a explorarilor. Benzina costa si... este si accizata !!! :mad::mad::mad: Si pe apa... frecarea este mare. Sunt sigur ca stii asta. P. S. Ca si in guvern !!! :mad::mad::mad: :cool::cool::cool: . P. P. S. M-a luat gura pe dinainte !!! Cut. Nu luati in considerare ultimele mele cuvinte...b-)b-)b-)

10. Sprijinul, de orice natura, de la sprijin financiar pana la know-how este greu de gasit, pentru proiectul meu. Delta Dunarii, unica in Europa si una dintre cele mai frumoase Delte din lume... nu intereseaza pe nimeni. Dar noi facem "turizm", cu frunze... cu initiative guvernamentale de promovare si cu "gagici" (Mamaia). Am cel putin 100 de foreigners pe care i-am indrumat si i-am adus in Delta... Ok, this is pathetic . Keep your mouth shut.

P. S. Continui... Nu renunt la proiectul meu !!! b-)b-)b-)
 

Back
Sus