faruri la marea neagra

dintre cei harsaiti pe balta, stie vre-unu' de ce pe cap kaliakra nu e nici un far luminos ?
dupa antenele din baza militara, pare a fi un radio far acolo, dar lumina ioc...
 
este acolo. Asta e cladirea :
P1020954.JPG
. Se vede si aici :
800px-Nos_Kaliakra.jpg
.
Kaliakra (Nos Kaliakra, Cape Kaliakra) (2)
1901 (station established 1866). Active; focal plane 68 m (223 ft); white flash every 5 s. 10 m (33 ft) cylindrical stone tower with lantern and gallery, rising from the front of a 1-story keeper's house. Lighthouse painted white. A fine closeup is available, and Google has a satellite view. Cape Kaliakra is a razor-thin ridge that points southward into the Black Sea. The cape is a popular tourist attraction, but there is a curious lack of photos of the lighthouse. Located about 20 km (13 mi) south of Shabla and 12 km (7.5 mi) southeast of Kavarna. Site open, tower closed. ARLHS BUL-016; Admiralty E5012, NGA 17656.
 
s-ar parea ca ai dreptate !
pasajul perpedes la kaliakra nu permite vederea farului, acesta fiind mascat de cladirile militare si mai apoi de traseul descendent ...
totusi ceva e in neregula , din balconul hotelului de la nisipuri am urmarit seara de seara prin binoclu kaliakra si lumina ioc...vedeam in schimb luminile de balizaj de la antenele statiei radio din zona,cele de pe moristile de vant, si farul de la kavarna (cel din imaginea de mai jos!)...
 

Atașamente

  • kavarna light house.jpg
    kavarna light house.jpg
    149.5 KB · Vizualizări: 72
Ultima editare:

Back
Sus