Planuri pentru barci de rafting?

Salutare!
Ma poate cineva ajuta sa construiesc o ambarcatiune de rafting?
Ideea este sa imi construiesc o barca cu care sa ma pot da pe Mures, intre Rastolita si Reghin, chiar daca se umple de apa, sa o mai pot gasi si sa reziste la impactul cu bolovanii.
Din ce ar trebui sa construiesc ambarcatiunea? Sa fie placaj laminat sau numai fibra de sticla?
Daca aveti ceva planuri, sunt bine-venite, sau daca va ganditi la ceva ambarcatiune ce poate fi adaptata astept pareri si opinii!
M-ar interesa ceva ambarcatiuni de la 1 pana la 4 persoane!

Merci mult,
Cosmin
 
cele mai indicate pentru rafting cred ca sunt cele gonflabile, deci cred ca ar trebui sa iei in calcul si ceva care sa incorporeze macar o camera gonflabila pe undeva. Orice hard shell la un soc tzapan(prag, impact) se poate rupe rau. Daca vrei neaparat ceva hard shell, poti face o canoe indiana cu 2 sectoare etanse pentru flotabilitate, la care sa faci neaparat si un rim de care sa poti prinde o husa in asa fel incat valurile sa nu incarce barca. Daca ai vreo cunostinta care iti poate face o canoe indiana :)rolleyes:) mergi pe fibra de sticla, dar daca trebuie sa o faci tu de la zero e mai eficient sa imbraci o structura de lemn.


Si eu sunt curios ce-ti vor recomanda cei care se pricep.
 
cele mai indicate pentru rafting cred ca sunt cele gonflabile, deci cred ca ar trebui sa iei in calcul si ceva care sa incorporeze macar o camera gonflabila pe undeva. Orice hard shell la un soc tzapan(prag, impact) se poate rupe rau. Daca vrei neaparat ceva hard shell, poti face o canoe indiana cu 2 sectoare etanse pentru flotabilitate, la care sa faci neaparat si un rim de care sa poti prinde o husa in asa fel incat valurile sa nu incarce barca. Daca ai vreo cunostinta care iti poate face o canoe indiana :)rolleyes:) mergi pe fibra de sticla, dar daca trebuie sa o faci tu de la zero e mai eficient sa imbraci o structura de lemn.


Si eu sunt curios ce-ti vor recomanda cei care se pricep.

Despre o barca gonflabila nu cred sa se puna problema, pentru ca nu stiu cum as putea confectiona una, cum as putea sa sudez imbinarile sau ce fel de materiale sa aleg. Mai degraba as opta pentru un hard shell.
M-am dat pe Mures si cu canoe (de pe bateau.com) si ai intr-adevar dreptate, se umple cu apa. Asa ca in loc sa ma dau cu barca, ma dau cu submarinul la fiecare trecere peste un prag sau un val mai mare. Ma gandeam sa confectionez ceva caiac, sau barca la care sa am partea din spate libera, dar totusi sa am flotabilitate, astfel incat sa nu intre apa pe acolo. ma gandeam si la o canoe cu fund dublu, ca sa imi asigure flotabililitatea!
Voi ce ziceti?
Cosmin
 
caiacele scurte sau foarte scurte sunt dedicate raftingului dar se fac din plastic si astfel duc bine la socuri. daca il faci din fibra e musai laminarea cu o rasina elastica. dispare insa ideea de.....pana la 4 locuri. nu-ti recomand o barca altfel decat gonflabila pentru ape involburate pentru ca sansele sa nu o lovesti sunt zero.......tandemul la un caiac de rafting e....extremul sportului extrem.....deci......merge doar un caiac solo, foarte mic si intr-adever...te vei distra.
 
M-am dat pe Mures si cu canoe (de pe bateau.com) si ai intr-adevar dreptate, se umple cu apa. Asa ca in loc sa ma dau cu barca, ma dau cu submarinul la fiecare trecere peste un prag sau un val mai mare. Ma gandeam sa confectionez ceva caiac, sau barca la care sa am partea din spate libera, dar totusi sa am flotabilitate, astfel incat sa nu intre apa pe acolo. ma gandeam si la o canoe cu fund dublu, ca sa imi asigure flotabililitatea!
Voi ce ziceti?
Cosmin

Interesante ganduri iti trec prin minte :)
Am avut si eu un plan de caiac, care se mula pe ideea ta, cu toate ca l-am gandit asa din cu totul alte considerente. Pentru calitatile nautice nu conteaya decat opera vie, partea din caiac care intra sub apa. Prin urmare un caiac minimal ar putea sa nu cuprinda opera moarta si sa arate ca un fel de planse, complet inchis, pe care canotorul sa stea deasupra, ca intr-un veritabil sit on top, ferit de apa de un simulacru de "sac de dormit" din goretex, mai mult sau mai putin ancorat de "caiac".
 
caiacele scurte sau foarte scurte sunt dedicate raftingului dar se fac din plastic si astfel duc bine la socuri. daca il faci din fibra e musai laminarea cu o rasina elastica. dispare insa ideea de.....pana la 4 locuri. nu-ti recomand o barca altfel decat gonflabila pentru ape involburate pentru ca sansele sa nu o lovesti sunt zero.......tandemul la un caiac de rafting e....extremul sportului extrem.....deci......merge doar un caiac solo, foarte mic si intr-adever...te vei distra.

As adauga si inlocuirea fibrei de sticla cu kewlar.
 
@WRalive Rafting(plutarit in romana neaosa) este sportul practicat cu barci gonflabile(Raft-uri) cel mai la indemana la noi este Gumotex. Foarte aproape, la Vadu Crisului poti gasi o firma specializata care organizeaza ture cu astfel de plute, au si model de doua persoane care se apropie de notiunea de caiac gonflabil, toate, gonflabile si rezistente la soc, abraziune. As face o tura cu ei ca sa ma lamuresc asupra tuturor aspectelor. Da, poti si acum, pana se pune gheata, daca sunt clienti sunt si ture pe Cris.
Mai sunt cei de la "Outdoor experience" din Mures care pot face acelasi lucru. Ei organizeaza Mures marathon-ul undeva pe la Rastolnita, anual. O tura cu oricare din ei, te lamureste cum sta treaba, mai au si barci folosite, ce le vand anual.
Caiacele despre care vorbeste Mariusf descrise aproape corect dealtfel,nu sunt dedicate raftingului ci caiacitului pe ape repezi, involburate, inspumate, sau mai international, caiace de White Water sau WW. Acestea sunt in general facute din polietilena HDPE sau crosslinked PE, turnata centrifugal. Rezista dupa mine, cel mai bine la solicitari dar sunt de una, max doua persoane, nu 4 si este alta felie de WW decat rafting-ul, alta tehnica, alte provocari.
Canoele de WW (exista si din astea) sunt facute tot din plastic ca si caiacele de WW sunt de una/doua persoane si in utilizare, se umplu cu flotoare pentru a putea fi scoase si aduse la plutire dupa o rasturnare peste un repezis, saritoare, etc.
O barca/caiac/canoe rigida, cum spunea Bogdan, are de suferit la socuri sau abraziune, iar acestea sunt greu de evitat pe repezisuri; N-as folosi un caiac sau o canoe rigida decat daca-mi asum portarea pe zonele cu repezisuri, stanci, saritori, etc. Pe Muresul inferior, Geza, si alti colegi se dau in draci cu caiace rigide si canoe dar este altceva decat Rastolnita , mai ales la apa mica.
Ai putea apela la 2 caiace sit on top de doua persoane, acestea insa au o buba , nu rezista la fel de bine ca raft-urile sau caiacele de WW la abraziune si socuri. Au si avantaje fata de caiacele de WW, reintrarea se face mai usor, nu trebuie golite, etc.
Concluzie; Daca intr-adevar vrei rafting, poti face sau cumpara o pluta(raft) de 4 persoane, care respecta toate conditiile, inclusiv degajarea in spate si gauri de golire dar aventura cu o astfel de ambarcatiune este relativ umeda :) Exista echipament specific pentru rafting; Neoprene, casti, veste de plutire, papuci cu talpa rezistenta. Mai exista proceduri specifice pentru acest sport care necunoscute, te duc usor la Domnu Isus.
Nu stiu de planuri pentru raft. Poti insa usor imita o barca de rafting daca o vezi si-ti iei niste notite, cote... Gasesti si adezivi , material, Un coleg din sud si-a facut un RIB intr-o vreme, cauta topicul pe forum.
 

Back
Sus