Page 1 of 13 1234511 ... LastLast
Results 1 to 10 of 130

Topic: BAVARIA YACHTS

Senior Member
    Locația
    BUCURESTI & Marina Mangalia
    Posturi
    791

Lightbulb BAVARIA YACHTS

Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU este cel mai mare santier producator de barci cu vele din Europa . Ce stiti despre asta ? Ce modele vi se par interesante ?

Eu stiu doar de nefericitul accident din 2005 cu un Bavaria 42 Match din Croatia cu chila desprinsa....
    Tragedy on the Adriatic

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Default Doar asta stiti ?

Quote Originally Posted by gyula View Post
    Eu stiu doar de nefericitul accident din 2005 cu un Bavaria 42 Match din Croatia cu chila desprinsa....
    Tragedy on the Adriatic
    Inteleg , din numle dumneavoastra ca aveti vreo legatura cu mediul de yachting din Ungaria ? Atunci stiti cu siguranta , ce greseala fatala si ce inconstienta grava au putut comite acei navigatori maghiari . Subiectul a fost amplu dezbatut in presa si in justitie si concluzia a fost mai mult decat clara : yachtul Bavaria a fost excelent construit . Si s-au platit milioane de euro daune de catre cei care au acuzat santierul Bavaria in mod nejustificat . Dar a fost o tragedie , generata de lipsa de "buna practica marinareasca " . Din pacate.

Am citit doar articolele aparute pe net, si probabil doar o mica parte din ele. Din pacate asta era primul lucru ce mi-am adus aminte citind despre Bavaria. Oricum, nu vreau sa fac reclama negativa le nimeni, poate cel mai bine sterg cele scrise....
    Last edited by gyula; 29 Oct 2008 at 10:05 PM.

Am citit doar articolele aparute pe net, si probabil doar o mica parte din ele. Din pacate asta era primul lucru ce mi-am adus aminte citind despre Bavaria.
    http://www.youtube.com/watch?v=sU1qT...eature=related

Se pare că au fost probleme īn trecut, dar ele sunt considerate rezolvate.
    'Nu toţi rătăcitorii sunt nefericiţi' J.R.R.Tolkien

6.  

Default zvonuri...

Cu tot respectul domnule Ambrozie , ceea ce am citit pe net despre Bavaria m-a facut sa ma uit de pe mal la asemena ambarcatiuni. Nu am navigat cu Bavaria, dar ma intreb care este motivul pentru care in forumuri nu se lauda nimeni cu Bavaria....? Mai mult pe amicidellavela, aceasta marca este foarte desconsiderata .
    Cind am auzit ca si in Romania apar importatorii de veliere, am simtit ca se fac progrese in acest domeniu...de ce din multitudinea de marci cu traditie v-ati oprit asupra acesteia...?
    Sper ca intrebarile puse de mine, fara a se dori a fi agasante, isi vor gasi un raspuns.
    Go sailing... keep it simple !

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by RobertAmbrozie View Post
    Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU este cel mai mare santier producator de barci cu vele din Europa . Ce stiti despre asta ? Ce modele vi se par interesante ?
    Barcile Bavaria sunt destinate pietelor dezvoltate, chiar daca sunt mai ieftine decat concurenta. Va mai curge multa apa pe Dambovita pana sa fie considerate accesibile macar varfurilor clasei medii din Ro. Multi velisti romani viseaza poate la un iaht ca al lui Timofei, dar numai cheltuielile colaterale detinerii unei asemenea jucarii sunt peste suportabilitatea multor oameni care si-ar permite asa ceva. Daca intretinerea e 5-6 mii de euro/an, daca mai punem impozitul, cheiajul, consumabilele necesare croazierei, cheltuielile din croaziera - marine, tranzit log, cumparaturi etc, rezulta un cost cam piperat pentru o joaca scurta in timpul verii. E drept ca exista oameni care isi permit asta, dar nu cred ca ii veti gasi pe acest forum

Fiind pasionat de aspectele tehnice, as discuta cu dvs despre asta in primul rand. Stiu ca este considerat cel mai performant santier din Europa, folosind polimerizarea in mediu controlat, transferul ergonomic al produselor decofrate spre zona de echipare, iar volumul de productie e mare fata de alti fabricanti, costurile fiind optimizate. Se pare totusi ca grupul Finot i-a intrecut deja la ergonomia productiei, dupa cum rezulta din numarul din octombrie al Professional Boatbuilder. Aici etapele sunt automatizate, trecandu-se de la laminarea manuala la "infujectie" automatizata, adica infuzie + injectie in matrite inchise, plus debavurarea robotizata dupa decofrare. Ce este totusi de apreciat la Bavaria e interiorul, facut din lemn nobil, si posibilitatea de customizare. Din pacate, fiind in ton cu trendul, un asemenea "production yacht" va deveni demodat in cativa ani, pierzand destul din valoarea initiala, pentru a deveni peste alti cativa inca o troaca de vanzare intre alte atatea mii de sh-uri demodate.
    Last edited by Vali; 29 Oct 2008 at 11:23 PM.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Quote Originally Posted by RobertAmbrozie View Post
    Domnilor , sa trecem la barci mari : BAVARIA YACHTBAU ...
    Considerati ca Soimul Maltez despre care s-a vorbit prima data pe acest thread este o barca mica....?

Ne bucuram ca prin prezenta dumneavoastra pe acest forum vom avea ocazia de a ne face o parere mai obiectiva despre aceasta marca ...
    Bine ati venit!
    Go sailing... keep it simple !

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Apropo D-le Ambrozie, exista o sectiune, discutii pe uscat, unde unii membri ai forumului se prezinta. Poate aflam si noi mai multe despre dvs cu ocazia asta. Bine ati venit pe forum, si speram ca discutiile cu dvs vor cuprinde mai multe decat subiectele Mac si Bavaria.
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Senior Member
    Locația
    Posturi
    791

Am citit doar articolele aparute pe net, si probabil doar o mica parte din ele. Din pacate asta era primul lucru ce mi-am adus aminte citind despre Bavaria. Oricum, nu vreau sa fac reclama negativa le nimeni, poate cel mai bine sterg cele scrise....
    Nu doresc sa va cer eu sa sa stergeti ceva , puteti face asta daca doriti , insa este recomandabil sa aveti in vedere o documentare completa despre un subiect atat de cunoscut si care a foat analizat de inalti experti atat din domeniul maritim cat si cel juridic . Concluzia a fost clara pentru toata lumea : Yachtului Bavaria nu avea ce sa i se reproseze . Nu intru in detalii , daca doriti v-as putea cauta concluziile proceselor de la vremea respectiva .

Un amanunt : au existat multe companii concurente care s-au grabit sa alimenteze , prin intermediul presei si al Internetului , atmosfera generala ostila santierului german . La sfarsitul procesului toti , dar absolut toti detractorii au platit sume imense drept daune , fara ca cineva sa riposteze .

Un sfat , daca imi permiteti : feriti-va sa dati verdicte in problemele delicate ( si mai ales in cele care au fost de mult solutionate ) , daca nu aveti decat o documentare superficiala .

Page 1 of 13 1234511 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks