Sailing dinghy - recomandari

Domnilor,
Dupa ce-am facut cursul de day skipper imi dau seama ca daca nu ies pe apa o sa uit cu ce se mananca sportul asta, asa ca ma gandesc la o varianta foarte simpla de a iesi pe apa ca sa trag de-o vela. Deocamdata cea mai simpla varianta mi se pare un sailing dinghy, pe care l-as putea tine parcat in marina Snagov si cu care m-as putea da 1-2 ore pe zi cind am chef in timpul saptamanii, sau cite o jumate de zi in weekend. S-ar putea sa fie o prostie, insa deocamdata studiez problema.
Cred ca daca e sa ma apuc de chestia asta e musai sa tin barca undeva pe apa; idea e sa merg cu masina pina acolo, eventual direct de la birou, sa ma schimb in chilotii de barca si sa-i dau drumul. Daca dureaza cite o juma' de ora sa o dau jos, montez, lansez si apoi inca juma de ora procesul invers cind termin, nu ma mai intereseaza, fiindca stiu ca o sa-mi piara cheful si-o sa tin barca degeaba in curte. Marina Snagov e aproape de mine si mi se pare fezabil sa tin barca acolo si sa-mi fac poftele cind ma apuca.

Asa ca ma gandesc cam la ceva de genul descris mai jos si ii rog pe cei care se pricep sa faca recomandari:
- o barca nepuntata, sau semi-puntata (exista termenul asta?), care sa poata fi transportata preferabil pe masina, nu pe trailer.
- sa aiba doua vele, adica mainsail si jib/genoa
- ceva mai de familie/relaxare, nu racer; prefer stabilitatea in loc de performanta, n-as vrea sa-mi petrec timpul limitat pe care o sa il am la dispozitie intorcand barca reasturnata in mijlocul lacului snagov
- capacitate minim 2 persoane, maxim 4 la inghesuiala
- parca mai degraba as vrea o monococa decit un catamaran;
- 'EFTIN!!!!!!!!!! second hand, pe la 1500, maxim 2000EUR cu totul inclus.
- altceva? orice sugestie va fi intens apreciata.

Multzam,
Dan
 

Back
Sus