Sailing dinghy - recomandari

Domnilor,
Dupa ce-am facut cursul de day skipper imi dau seama ca daca nu ies pe apa o sa uit cu ce se mananca sportul asta, asa ca ma gandesc la o varianta foarte simpla de a iesi pe apa ca sa trag de-o vela. Deocamdata cea mai simpla varianta mi se pare un sailing dinghy, pe care l-as putea tine parcat in marina Snagov si cu care m-as putea da 1-2 ore pe zi cind am chef in timpul saptamanii, sau cite o jumate de zi in weekend. S-ar putea sa fie o prostie, insa deocamdata studiez problema.
Cred ca daca e sa ma apuc de chestia asta e musai sa tin barca undeva pe apa; idea e sa merg cu masina pina acolo, eventual direct de la birou, sa ma schimb in chilotii de barca si sa-i dau drumul. Daca dureaza cite o juma' de ora sa o dau jos, montez, lansez si apoi inca juma de ora procesul invers cind termin, nu ma mai intereseaza, fiindca stiu ca o sa-mi piara cheful si-o sa tin barca degeaba in curte. Marina Snagov e aproape de mine si mi se pare fezabil sa tin barca acolo si sa-mi fac poftele cind ma apuca.

Asa ca ma gandesc cam la ceva de genul descris mai jos si ii rog pe cei care se pricep sa faca recomandari:
- o barca nepuntata, sau semi-puntata (exista termenul asta?), care sa poata fi transportata preferabil pe masina, nu pe trailer.
- sa aiba doua vele, adica mainsail si jib/genoa
- ceva mai de familie/relaxare, nu racer; prefer stabilitatea in loc de performanta, n-as vrea sa-mi petrec timpul limitat pe care o sa il am la dispozitie intorcand barca rasturnata in mijlocul lacului snagov
- capacitate minim 2 persoane, maxim 4 la inghesuiala
- parca mai degraba as vrea o monococa decit un catamaran;
- 'EFTIN!!!!!!!!!! second hand, pe la 1000-1500, maxim 2000EUR cu totul inclus.
- sa-i pot pune si motor?
- altceva? orice sugestie va fi intens apreciata. Numa' atit va rog, nu ma trimiteti s-o construiesc singur.

Multzam,
Dan
 
Ultima editare:
am gasit dracia asta:

http://www.boats.vikingmarine.ie/media/WalkerBayBrochure2008.pdf

ca sa va scutesc 15 minute de descifrare a ofertei: e vorba de o barca rigida de fibra, peste care se poate adauga un element gonflabil; devine astfel RID: Rigid Inflatable Dinghy. La chestia asta mai poti adauga un sailing kit, cel mai simplu are doar o vela, etc. Poti sa iei si doar barca si vela, fara elementul gonflabil, care cica ajuta la stabilitate.

Cea mai mica din cele doua barci cantareste 32 de kile, poate fi urcata si data jos de pe masina de o singura persoana; are si o roata in chila sa o poti trage daca e nevoie.

E un sistem modulabil; cea mai ieftina varianta completa, barca, gonflabil si vela e 2100EUR, fara taxe, la un dealer in Irlanda; transportul de acolo n-ar fi o problema.

Pareri?
 
@gvincentiu - la aia ma gandeam si eu, cu sailing kit in loc de motor. cumnatul tau cit a dat pe ea? si de unde?
@levy - conrad-ul ala ma pune pe ganduri, trebuie sa recunosc...
 

Back
Sus