Blue Max

Suntem siguri ca e o mare bucurie sa te dai cu o asemenea barcuta, dar din ce se vede, nu prea arata a Ro locul asta magnific unde te dai cu ea :). Sa te bucuri de ea la maxim, imi aminteste de copilarie, cand imi faceam in fiecare vara cate o miniatura cu panze. Spune-ne mai multe, nu fi laconic :)
 
Dilema

Vali, in copilarie ma dadeam cu covata-asa se spune in Ardeal.Nu-mi amintesc prea bine, ca-i cam mult de atunci.
Oricum, handicapul timpului se poate compensa prin longevitate-daca ai noroc, sau eficieanta-daca esti dotat.
Ramine de vazut.
Pozele sint din Croatia, insula Korcula.
Daca tot m-am bagat in vorba, as propune un topic cu numele "Ce barca sa aleg?", in care incepatorii care vor sa-si
construiasca(cazul meu), sau sa-si cumpera o barca, ar putea primi sfatul unora ca voi, toba de carte in domeniu. Ar fi de mare ajutor.
Dupa ce am tot citit discutiile voastre, probabil inspirat de tine, am devenit si eu fan mini 650, repectiv VG23.
Ca sa ma decid, te-as ruga sa-mi spui parerea ta in legatura cu urmatoarele considerente:

Minitransat 650
---------------
1.latimea 3 m - e cam mare, nu stiu daca este permis transportul pe drumurile noastre.Daca te uiti pe site-l lui mini Zero(http://www.clasezero.com/galeriaimagen65.asp), la gallery, o sa vezi ca astia il transporta oblic. In cazul asta, nu cred ca lansarea la apa se poare face pe rampa.
Daca te uiti pe site-ul mini transat USA(http://www.m65usa.com/m65.html), o sa vezi ca-l transporta orizontal si-l lanseaza la apa pe rampa. In cazul asta la ei, e nevoie de permis special.
2.Didi Mini sau Didi Cruise Mini?
2.1. Didi Cruise Mini are kila retractibila- e bine, poti sa-l transporti mai usor,si eventual sa-l lansezi pe rampa.
2.2. Didi Cruise Mini are cabina cu 10 cm mai inalta- e bine, te lovesti mai rar la cap, e rau, vela principala e mai scurta si prin urmare suprafata se reduce cu aprox.10 m2, performantele se reduc si ele.
De remarcat, atit la mini spaniol Zero cit si la cel american, kila este retractibila,iar suprafata velei mari nu se reduce.
La mini american sint citeva poze si desene care s-ar putea sa te intereseze, daca nu le-ai vazut deja.

L-am intrebat pe Mr. Dix, si uite ce mi-a raspuns:

Dear Gelu,

Thank you for your interest in our designs.

The Didi Cruise-Mini is as seaworthy as the Didi Mini, which is intended for racing across oceans. However, I don't know how

the CE will categorise it. They treat racing yachts differently from cruisers, racing boats don't have to comply with CE

categories. The CE may class the Cruise-Mini as a coastal cruiser.

Regards,

Dudley Dix
Dudley Dix Yacht Design
1340-1272 N Great Neck Rd #343
Virginia Beach, VA 23454, USA
Tel (757)962-9273
Fax (757)965-3573
Email dudley@dixdesign.com
Website http://dixdesign.com/


Cred ca se contrazice, nu-i asa?

VG23 sau VG26?
--------------
1.VG23 e mai transportabil decit VG25( vorba aia :"toate animalele sint egale, dar unele sint mai egale decit altele"),dar este si el offshore.
2.Ambele sint mai inguste decit mini 650 si au kila retractibila, si banuiesc ca se construiesc mai usor.

In concluzie, intrebarile:
Ce ai alege, mini 650 sau VG?
In prima varianta, ce ai alege, Didi Mini sau Didi Cruise Mini?
In a doua varianta, ce ai alege, VG23 sau VG26?

Orice parere este binevenita.



Salutari
 
Draga vampirule Dracula :), este un subiect pe care de multa vreme vrem sa-l discutam aici, dar din pacate nu pot dezvolta momentan ideea, ca sunt cam habauc de oboseala. Oricum, ideea de baza este un cuantum de calitati: accesibilitate - performanta - habitabilitate - punere in opera usoara, cu accentul pe offshore. Ramane sa detaliem subiectul, fiind de interes maxim. Multumim de sugestie, si poate cu ocazia asta facem threadul respectiv, despre ce barca sa alegem.
 
The Didi Cruise-Mini is as seaworthy as the Didi Mini, which is intended for racing across oceans. However, I don't know how
the CE will categorise it. They treat racing yachts differently from cruisers, racing boats don't have to comply with CE
categories. The CE may class the Cruise-Mini as a coastal cruiser.

Cred ca se contrazice, nu-i asa?

salut. imi place alegerea ta. referitor la comentariul lui Mr. Dix eu nu vad nici o contrazicere.

Didi Mini intra in categoria racing si nu i se aplica normele CE.
Didi Cruise Mini (crede el dar nu stie sigur) va fi clasificat drept cruiser si atunci se vor aplica normele CE.
 
E posibil totusi ca Didi Mini Cruise sa fie deja clasificata, pentru ca se vand planuri si kit-uri in Europa - Germania, Italia, Turcia. Ar trebui intrebati cei de la Nautikit sau Ertug.
 

Back
Sus