Sulina iulie 2010

Iata un mic preview, pe masura ce mai strang poze din diverse surse mai adaug.

Lynx-ul parcat, acoperit cu prelata, in bazinul mic din Sulina, chiar sub pensiunea Vila Alga, cea mai buna plasare din Sulina, nu stiu cate stele (3?) dar nota sigur 10.
Fotografie0190.jpg


Farul Comisiei Europene a Dunarii de Jos, ce piesa magnifica de istorie!
Fotografie0194.jpg


Curtea farului, o gradina foarte frumoasa.
Fotografie0197.jpg


Vedere din far inspre centrul orasului.
Fotografie0211.jpg


Administratia fluviala a Dunarii de jos.
Fotografie0213.jpg


Curtea farului, vazuta de sus.
Fotografie0223.jpg


Oglinda farului.
Fotografie0209.jpg


Marea Neagra la Sulina, la ... groapa de gunoi.
Fotografie0229.jpg


Sistemul de guvernare a unei barci vechi, plus bere si tigari.
Fotografie0234.jpg


Iesirea in golful Musura, dai cioc in cioc cu pelicanii.
Fotografie0237.jpg


Fotografie0240.jpg


Fotografie0238.jpg


Iesirea la bara Sulina, cot la cot cu baietii mari.
Fotografie0243.jpg


Ssshhh... n-am iesit in mare, am doar D-ul!
Fotografie0251.jpg


M-am cam stropit.
Fotografie0252.jpg


Farul Sulina.
Fotografie0255.jpg


Inapoi spre interior.
Fotografie0258.jpg


Sparturi in digul sudic.
Fotografie0262.jpg


Statia meteo.
Fotografie0265.jpg


In apropiere de linia adevarata a tarmului.
Fotografie0269.jpg


Pe canal inspre plaja.
Fotografie0270.jpg


Fotografie0271.jpg
 
Ultima editare:
Farul vechi de pe digul nordic si intrarea in golful Musura, cu un curent apreciabil!
Fotografie0288.jpg


In Musura din nou.
Fotografie0294.jpg


Pe digul farului vechi.
Fotografie0301.jpg


Din far, inspre Sulina.
Fotografie0304.jpg


Inspre Musura.
Fotografie0305.jpg


Inspre bara.
Fotografie0306.jpg


Gura canalului inspre Musura.
Fotografie0307.jpg


Lynx-ul la piciorul farului.
Fotografie0311.jpg


Musura, cu balustrada.
Fotografie0313.jpg


Curentul la intrarea in canal inspre Musura, zici ca-i la munte!
Fotografie0319.jpg


Farul vechi de pe digul sudic.
Fotografie0323.jpg


Lynx-ul la cheiul bazinului mic.
Fotografie0325.jpg


Fotografie0326.jpg


Asa arata o varsare de canal inspre marea de la 300 de metri, buna de rafting nu alta.
Fotografie0335.jpg


Fotografie0336.jpg


Pe plaja, inspre Est.
Fotografie0341.jpg


Inspre Sud.
Fotografie0342.jpg


Inspre Nord.
Fotografie0343.jpg


Si inspre Vest.
Fotografie0344.jpg


Garla da pe afara pe faleza - cota 120 + 1 azi, maxim istoric?
Fotografie0347.jpg


Faleza inspre amonte, barci barci si iarasi barci.
Fotografie0353.jpg


Unul mare de la Stambul.
Fotografie0354.jpg


Biserica.
Fotografie0358.jpg


Guzide legat(a?).
Fotografie0361.jpg
 
Da, te si miri ca exista asa ceva in Romania! Totusi, ce ar face strainii din asa comoara - de fapt au si facut deja, ce era Sulina pe vremea CED-ului (Comisia Europeana a Dunarii de Jos) ehei!

Mai urmeaza.
 
Sulina...

-circiuma Marea Neagra mai exista?

da' hotelul Farul? am rebegit vreo citeva nopti (de iarna... :iupi::iupi::iupi:) pe acolo; in loc de lemne, receptionera imi daduse niste ziare si citeva bucati de carton asfaltat(nu stiu sigur daca erau de pe acoperisul hotelului :) sa fac focul in ditamai soba de teracota; am intrebat de carbuni, crengi, o cioata, ceva...mi-a spus ca atunci cind va avea, imi va da; dimineata... ma trezeam cu promoroaca la nas :)

Amintiri...
 
Sulina...

-circiuma Marea Neagra mai exista?

da' hotelul Farul?

Amintiri...

O da, la Marea Neagra mancam de obicei, cea mai buna mancare din oras, cu parcare fluviala in fata :cool:
Cica hotel Farul nu mai e decat o ruina, incerc sa iau o poza azi spre identificare.

O parama e suficienta ? :)

Are mai multe, plus ancora lasata. Vad ca majoritatea vaselor sunt turcesti, Instanbul, si merg goale in amonte.

Fotografie0360.jpg


Fotografie0357.jpg
 
Ultima editare:
Bravo Dom'le'!:ahoy:
Mare curaj ai avut de-ai plecat pe praful asta la drum de apa! La asa mare curaj e musai si un mare om. :noroc: si respect!
Pozele, vazut, placut!
Lynx-ul, vazut si la fel, placut!
Sulina urmeaza sa o vedem, ca de-acum 10 ani de cand dadui ultima oara pe acolo, se mai schimba cate ceva.
Dar vrem mai multe amanunte. Cum a fost drumul din nordul tarii pana in Tulcea cu barcuta la remorca, unde i-ai dat intalnirea cu Dunarea, cum s-a comportat pana in Sulina? Dar inapoi? Ca de, ai prins apa mare!
Asteptam!
 
Intai pentru Simba, crasma Marea Neagra acum restaurant.

Fotografie0444.jpg


si hotelul Farul, dupa cum mi s-a spus, asta e - sau a fost mai bine zis?

Fotografie0460.jpg


Mancarea e buna aici si renumita, iata un oaspete german, mai inainte fusese un mic velier tot neamt, cu nume distractiv: Hui Buh!
Fotografie0442.jpg


Acostarea unui frate mare.
Fotografie0371.jpg


Nici pe uscat ... nici pe ape - batranete.
Fotografie0382.jpg


Romeo si Julieta in versiune deltaica, totusi atat de cosmopolita.
Fotografie0390.jpg


Piratul englez cica.
Fotografie0410.jpg


Farul Sulina, de pe plaja.
Fotografie0434.jpg


Catapulta barcii de salvare.
Fotografie0438.jpg


Pensiunea Jean Bart, fosta casa a scriitorului si ofiter capitan de port. Europolis!
Fotografie0441.jpg


Si pitoresc in Sulina.
Fotografie0448.jpg


Fotografie0453.jpg


Fotografie0455.jpg


Fotografie0459.jpg


Fotografie0462.jpg
 
Acum onor ciby, nu te uita la ce mananca astia la TV, probleme sunt e drept, dar punctuale si nu pentru navigatie, barcilor le prieste apa! Curenti un pic mai rapizi dar nici Lynx-ul care nu-i exemplu de viteza nu m-a facut de rusine - nici pe constructor- nici macar la intrari iesiri rapide in canale ca la Musura. Merge lumea in deal si vale fara probleme, bagati, oricum e in scadere.
 
Revin cu cateva poze de dinainte de Sulina, culese de pe pozorul uitat in masina. Am uita sa spun? productiile precedente sunt luate cu telefonul secundului.

La Nufarul, pe 4 iulie, terenul de sport e balta de canotaj, trotuarul ponton de acostare si loc de pescuit.
SDC12608.jpg


Faleza portului Tulcea pe 5 iulie.

SDC12609.jpg


SDC12615.jpg


SDC12617.jpg
 
Urmeaza episodul drumul spre casa, Sulina - Murighiol.

La revedere Sulina, pe curand :ahoy:
Fotografie0464.jpg


Fotografie0465.jpg


Fotografie0467.jpg


Fotografie0468.jpg


Fotografie0470.jpg


Bratul Sulina, cam anost.
Fotografie0472.jpg


Gura Dunarii Vechi.
Fotografie0473.jpg


Crisan.
Fotografie0474.jpg


Fotografie0475.jpg


Fotografie0476.jpg


Mijlocul Marelui M.
Fotografie0477.jpg


Hotel Lebada.
Fotografie0478.jpg


Fotografie0479.jpg


Canalul Crisan-Caraorman.
Fotografie0480.jpg


Canalul Ceamurlia.
Fotografie0481.jpg


Canalul Litcov.
Fotografie0482.jpg


Lacul Isac.
Fotografie0483.jpg


Lacul Uzlina.
Fotografie0484.jpg


Fotografie0485.jpg


Canalul Uzlina.
Fotografie0486.jpg


Fotografie0487.jpg


Fotografie0490.jpg


Am depasit si noi pe cineva in sfarsit!
Fotografie0495.jpg


Circulatie intensa pe Uzlina.
Fotografie0496.jpg


Caii semi-salbatici: la Sulina un manz costa 70 de lei, iar un cal adult 150!
Fotografie0498.jpg


Incet incet iese apa din pensiuni si curti. La dus era totul numai apa.
Fotografie0502.jpg


La Tamarin se deverseaza apa incontinuu.
Fotografie0505.jpg


Fotografie0508.jpg


Si cu asta s-a terminat bateria la telefon. Pe la sfarsitul saptamanii mai obtin niste poze de la drumul dus.
Poze mai multe in album.
 
Cumva barca aia alba cu dunga albastra din poze este cea a frantuzului care zacea asta primavara la Giurgiu? Sau aia o fi fost albastra cu dunga alba? Nu-mi mai amintesc. Seamana bine, oricum.
 
Ce frumos, si noi vroiam sa mergem pana la Sulina, dar acum tocmai au venit zugravii asa ca amanam. Foarte frumos, multumim pentru poze. Daca mai ai mai asteptam cu interes.
 
Sulina...

Hotelul Farul

Apoi...bucatile acela de carton asfaltat pe care mi le daduse receptionera cu siguranta ca erau rupte din acoperis; au tinut hotelul deschis pina au ramas fara cercevele la ferestre si usi... :)

Marea Neagra, ca orice circiuma care ofera de-ale gurii si in special de-ale gitului, a ramas pe linia de plutire.

La parterul pensiunii Jean Bart, daca nu ma insel, inainte de inghesuiala din '89 era un club, Europolis ii spunea, DJ era un tip de la APL care mixa acolo;
 
Ultima editare:
Ce frumos, si noi vroiam sa mergem pana la Sulina, dar acum tocmai au venit zugravii asa ca amanam. Foarte frumos, multumim pentru poze. Daca mai ai mai asteptam cu interes.

Ce coincidenta! Noi am facut asa: am dat zugravii afara pentru doua saptamani, lasand casa in santier, si saptamana viitoare vin din nou pentru finalizare. Dezavantajul e ca n-am putut sta decat o saptamana in mini-concediu, ceea ce e prea putin pentru Sulina unde eu vad necesar cam 3 saptamani, pentru prima vizita, sa vezi tot ce trebuie, si sa te mai si odihnesti la plaja si o baita.
Asa, am motiv de revenit!
 
Am primit si ultima serie de poze, facute de cumnatul meu Catalin, multumesc!

Dumnealor pe lacul Uzlina.
IMG_1131.jpg


IMG_1133.jpg


Bestepe de pe Uzlina.
IMG_1136.jpg


Monstrul din Loch Uzlina.
IMG_1159.jpg


Sfioasa.
IMG_1177.jpg


Egreta.
IMG_1182.jpg


Caiaco-canoisti traverseaza bratul Sulina la Crisan.
IMG_1191.jpg


Nikolas, una din navele rapide, condamnate la viteza mica pe apele acestea mari.
IMG_1192.jpg


Pelican - sunt unele din cele mai bune zburatoare, folosesc curentii ascendenti foarte eficient, si intr-o formatie stransa impecabila.
IMG_1195.jpg


IMG_1196.jpg


No passing/overtaking, cu gardian.
IMG_1198.jpg


Sweet Sulina.
IMG_1211.jpg


2 serpisori in Bazinul Mic din Sulina.
IMG_1215.jpg


Pasare, n-am studiat inca ce e.
IMG_1328.jpg


Foisor de observatie.
IMG_1332.jpg


Postul din prova.
IMG_1349.jpg


Lacul Rosulet.
IMG_1369.jpg


Trecerea dintre Rosulet si Rosu.
IMG_1387.jpg


Plaurii au blocat iesirile in Canalul Central.
IMG_1390.jpg


Am trecut peste unul, impins-tras.
IMG_1393.jpg


Dar era blocat si mai departe, asa ca ne-am intors, cu sut de motor numai peste cararea tocmai facuta.
IMG_1395.jpg


Am trecut prin alta parte, peste o plasa si alta carare, trasi de un localnic.
IMG_1420.jpg


IMG_1424.jpg


Cherhanaua Rosulet.
IMG_1426.jpg


Nuferi.
IMG_1434.jpg


Si broscuta.
IMG_1453.jpg
 
Foarte frumos!
Pasarea aceea este o gainusa de balta.
Faza cu plaurii ma ingrijoreaza si pe mine. Ma uitam la poza de pe lacul Isaac unde se vede unul pe mijlocul lacului si deja ma treceau fiori.
Ma tot bate nevasta la cap sa mergem cu cel mic la mare si cred ca-ti voi urma exemplul. Dupa faza cu Perisorul de anul trecut, cand am ajuns acolo urmand calea descrisa de tine si daca si anul asta voi ajunge la Sulina pe un traseu postat tot de tine, te pot considera un adevarat deschizator de drumuri. Obligatoriu trebuie sa ne intalnim la una mica :pb: .
 
De ce nu, dar obligatoriu pe malul unei ape!

Pe traseul Murighiol - bratul Sulina via Isac, Litcov nu cred sa se faca probleme, e circulatie intensa cu guri largi, si oricum se afla usor starea, mai greu e cu traseele pescaresti, inguste ec., dar si de acelea se pot iscodi localnicii. Nu e prea placuta senzatia cand trebuie sa te intorci din drum 5 km pe motiv de canal infundat, mi s-a intamplat de doua ori in plimbarea asta, important e sa ai timp suficient, vreme buna si gaz pentru ocoliri.
 
Gata, s-a hotarat toata gashca. Plecam marti 27 iulie. Cazare la o pensiune un pic mai ieftina, de, criza asta b-) .
Femeile si copilul musai cu vaporasul din Tulcea, iar noi golanii, directia Murighiol si cu barca pe apa, urmand ca la intoarcere, in functie de cum ne hotaram la dus, sa calatorim impreuna. Programul ar consta in plaja, vizitat tot ce se poate vizita in Sulina, iesiri in balta combinate cu pescuit.
Daca poti da mai multa amanunte referitoare la conditiile din Murighiol in ce priveste masina, alimentare cu combustibil pentru barca, ceva preturi, poate unele chestii ce ti s-au parut mai deosebite, ti-as ramane indatorat. :ahoy:
In Sulina exista o benzinarie? Presupun ca da, dar parca vreau o confirmare.
 

Back
Sus