Rib facut acasa

Dupa lungi cautari , sapaturi...etc am reusit sa pun pe hartie un schelet de barca care urma sa fie opera vie a rib-ului.Am incercat sa gasesc planuri gata facute dar nu era , sau mai bine spus nu se potrivea cu ce aveam eu in cap ca trebuie sa iasa.Am gasit un alt loc, pe net unde se construiesc jucarii pentru oameni mari, printre care si barci cu telecomanda.Si uite asa mi-a venit o alta idee sa fac ceva la dimensiune mica si apoi sa maresc la scara necesara , pentru a avea pierderi cat mai putine in caz ca nu iesea cele dorite.iata de la ce am plecat;
 

Atașamente

  • Imag061.jpg
    Imag061.jpg
    24.8 KB · Vizualizări: 235
  • Imag063.jpg
    Imag063.jpg
    30.2 KB · Vizualizări: 222
apoi a urmat iar o perioada de cautari pentru a alege in ce mod sa fac structura, fibra sau placaj cu fibra. am ales varianta mai grea, fibra,adica matrita si toate cele pana la produsul final.aici am avut mult de citit ,de cautat pentru ca este prima data cand lucrez cu fibra.cu aceasta ocazie multumesc tuturor celor care mi-au dat un sfat sau o informatie atunci, cand am solicitat, si cu scuzele de rigoare daca e-mailrile au fost prea numeroase .
 
am trecut totul de pe hartie milimetrica la scara 1:1 pe carton si apoi am cautat materialul din care sa fac matrita. nu stiu de ce m-am oprit la fier. poate pentru ca este mai usor de realizat si mai ieftina. dupa asamblare a iesit asta.
 

Atașamente

  • Imag008.jpg
    Imag008.jpg
    40.1 KB · Vizualizări: 238
  • Imag006.jpg
    Imag006.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 244
  • Imag005.jpg
    Imag005.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 295
Dom' Stefan, super-chestie...bravo...ia spune-mi, RIB-ul asta, ce lungime o sa aiba? si flotoarele cum/din ce le faci? te apuci sa decupezi vreo pneumatica gata facuta?
 
ce a urmat ...cei care au mai lucrat cu fibra stiu bine .slefuire chituire ,finisare , praf si pulbere fina inhalata.intr-un cuvant smotru.apoi primul strat de fibra ,apoi al doilea etc, cu pauza de o zi intre straturi. si cum mi-am dorit sa nu iasa prea grea m-am gandit sa adopt forma cu schelet, sau cu coaste.si ce a iesit vedeti acum.pentru mine era o bucurie ca incepea sa prinda forma .
 

Atașamente

  • Imag037.jpg
    Imag037.jpg
    30.4 KB · Vizualizări: 216
  • Imag038.jpg
    Imag038.jpg
    31.7 KB · Vizualizări: 173
  • Imag039.jpg
    Imag039.jpg
    36.3 KB · Vizualizări: 182
  • Imag040.jpg
    Imag040.jpg
    25.3 KB · Vizualizări: 171
dupa ce am terminat cu structura de rezistenta am pus puntea si apoi am lasat totul un timp sa polimerizeze. bineinteles urmeaza emotiile decofratului .inlaturare matritei.o iesii sau trebuie sa o iau de la capat?:confused:
 

Atașamente

  • Imag045.jpg
    Imag045.jpg
    24.6 KB · Vizualizări: 151
  • Imag044.jpg
    Imag044.jpg
    33.8 KB · Vizualizări: 161
  • Imag042.jpg
    Imag042.jpg
    26.3 KB · Vizualizări: 167
Stefane, sa-ti traiasca, si sa "eclozeze" cu bine...cum tot sunt eu in friguri, tot calculand cum ies mai ieftin si mai rapid, poate iti iau cu chirie matrita, si imi trag si eu una...ia spune-mi, ce motor o sa duca barcutza?...
 
. bineinteles urmeaza emotiile decofratului .inlaturare matritei.o iesii sau trebuie sa o iau de la capat?:confused:
Salut Stefan si felicitari pentru realizare :). Decofrarea usoara depinde de demulantul folosit si de gradul de polimerizare a rasinii din laminat. De obicei se prefera laminarea succesiva a straturilor de fibra "umed pe umed", astfel incat in momentul decofrarii gradul de polimerizare sa permita o anumita plasticitate a structurii, care sa faca decofrarea mai usoara. In locul tau as fi procedat altfel, as fi decofrat barca dupa terminarea laminarii, apoi as fi lasat barca in matrita pentru a-i monta si fixa structura interna si puntea. In acest caz nu ar mai fi fost probleme cu decofrarea, care in cazul tau ma tem ca va fi nitel cam dificila (depinde si de demulant), din cauza structurii de cutie rezultate, care nu prea permite deformatiile necesare decofrarii, plus ca polimerizarea laminatului din matrita e finalizata. Cu ceva grija si cateva pene de lemn cred ca o vei scoate totusi la capat, asa ca iti doresc succes la decofrat, si asteptam urmatoarele etape, mai ales ca ne-ai aratat ca esti un tip perseverent, de la primele postari tu ti-ai urmat scopul, care e din ce in ce mai aproape de realizare :).
 
Faina treaba Stefan, dar, o intrebare.. de ce nu ai folosit chila de tabla la RIB, ar fi fost chiar mai putin sensibila la zgarieturi si mie mi se pare o idee misto "RIB cu chila de fibra"
 
va multumsc pentru aprecieri dar si pentru sfaturi.pentru Adrian, motor de 8cp maxim 15.cu matrita mai vorbim dupa ce vedem ce mai ramane de la demulare.pentru Vali ,am folosit ceara de la polydis, iar ideea ta am notat-o si o voi incerca la urmatoarea barca.pentru night bird pentru ca am dorit sa iasacat mai usoara.sa fie transportabila pe portbagajul unei masini.
 
vorba lui Vali cu ceva pene de lemn si cu multe lovituri de ciocan a...'' eclozat'' dar numai dupa ce am folosit si flexul ca sa inlatur partea din spate(oglinda)..uf:banana:, si uitati ce a iesit:
 

Atașamente

  • Imag046.jpg
    Imag046.jpg
    62.7 KB · Vizualizări: 200
  • Imag047.jpg
    Imag047.jpg
    59.1 KB · Vizualizări: 179
  • Imag048.jpg
    Imag048.jpg
    45 KB · Vizualizări: 172
  • Imag049.jpg
    Imag049.jpg
    45.2 KB · Vizualizări: 168
  • Imag050.jpg
    Imag050.jpg
    44.6 KB · Vizualizări: 163
cei care au mai lucrat cu fibra stiu ce a urmat.multa munca cu masca pe figura contra prafului de la slefuit.greseala:rock: se vede si din pozele precedente, ca am dat cu grund pe matrita din tabla inainte sa aplic ceara demulanta.dar cum greselile se pot indrepta prin multa munca iata ce a iesit:
 

Atașamente

  • Imag053.jpg
    Imag053.jpg
    22 KB · Vizualizări: 168
  • Imag052.jpg
    Imag052.jpg
    21.8 KB · Vizualizări: 174
  • Imag051.jpg
    Imag051.jpg
    22.1 KB · Vizualizări: 183
dupa ce opera vie a fost terminata , am inceput lucrul la balon.aici va spun ,chiar daca ma repet nu sunt incepator, mai am doua barci pneumatice facute .
 

Atașamente

  • Imag054.jpg
    Imag054.jpg
    29.2 KB · Vizualizări: 282
  • Imag060.jpg
    Imag060.jpg
    25.7 KB · Vizualizări: 279
  • P6113475.jpg
    P6113475.jpg
    60.2 KB · Vizualizări: 275
  • P6113480.jpg
    P6113480.jpg
    57.6 KB · Vizualizări: 269
Excelenta. Cam asa ceva voiam sa fac eu din Jolly-ul meu, da' mi-a trecut :)
 
Ultima editare de un moderator:
Foarte tare !:) ....Felicitari !:)....si eu a-si vrea sa stiu (doar daca nu este "TOP SECRET":rolleyes:) cum procedezi cu lipirea balonului de partea fixa...Multumiri ! Eu am o barca Made Russia ,cauciuc panzat, si a-si vrea sa-i fac la fel....RIB
 
Super tare. Felicitari!
Care au fost costurile totale de fabricatie a partii din fibra (fibra, cleiurile, matrita ...).
Ma gandeam daca se pot decupa din podina niste "capace" a.i. sa poti face acolo spatii de depozitare (unele lungi si putin late pentru lansete, altele mai mari pentru pesti etc)
 

Back
Sus