Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 11 to 20 of 50

Topic: Rib facut acasa

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by stefan0172 View Post
    . bineinteles urmeaza emotiile decofratului .inlaturare matritei.o iesii sau trebuie sa o iau de la capat?
    Salut Stefan si felicitari pentru realizare . Decofrarea usoara depinde de demulantul folosit si de gradul de polimerizare a rasinii din laminat. De obicei se prefera laminarea succesiva a straturilor de fibra "umed pe umed", astfel incat in momentul decofrarii gradul de polimerizare sa permita o anumita plasticitate a structurii, care sa faca decofrarea mai usoara. In locul tau as fi procedat altfel, as fi decofrat barca dupa terminarea laminarii, apoi as fi lasat barca in matrita pentru a-i monta si fixa structura interna si puntea. In acest caz nu ar mai fi fost probleme cu decofrarea, care in cazul tau ma tem ca va fi nitel cam dificila (depinde si de demulant), din cauza structurii de cutie rezultate, care nu prea permite deformatiile necesare decofrarii, plus ca polimerizarea laminatului din matrita e finalizata. Cu ceva grija si cateva pene de lemn cred ca o vei scoate totusi la capat, asa ca iti doresc succes la decofrat, si asteptam urmatoarele etape, mai ales ca ne-ai aratat ca esti un tip perseverent, de la primele postari tu ti-ai urmat scopul, care e din ce in ce mai aproape de realizare .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Faina treaba Stefan, dar, o intrebare.. de ce nu ai folosit chila de tabla la RIB, ar fi fost chiar mai putin sensibila la zgarieturi si mie mi se pare o idee misto "RIB cu chila de fibra"

va multumsc pentru aprecieri dar si pentru sfaturi.pentru Adrian, motor de 8cp maxim 15.cu matrita mai vorbim dupa ce vedem ce mai ramane de la demulare.pentru Vali ,am folosit ceara de la polydis, iar ideea ta am notat-o si o voi incerca la urmatoarea barca.pentru night bird pentru ca am dorit sa iasacat mai usoara.sa fie transportabila pe portbagajul unei masini.

vorba lui Vali cu ceva pene de lemn si cu multe lovituri de ciocan a...'' eclozat'' dar numai dupa ce am folosit si flexul ca sa inlatur partea din spate(oglinda)..uf, si uitati ce a iesit:
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Imag046.jpg‎   Imag047.jpg‎   Imag048.jpg‎   Imag049.jpg‎   Imag050.jpg‎  

cei care au mai lucrat cu fibra stiu ce a urmat.multa munca cu masca pe figura contra prafului de la slefuit.greseala se vede si din pozele precedente, ca am dat cu grund pe matrita din tabla inainte sa aplic ceara demulanta.dar cum greselile se pot indrepta prin multa munca iata ce a iesit:
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Imag051.jpg‎   Imag052.jpg‎   Imag053.jpg‎  

6.  

dupa ce opera vie a fost terminata , am inceput lucrul la balon.aici va spun ,chiar daca ma repet nu sunt incepator, mai am doua barci pneumatice facute .
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Imag054.jpg‎   Imag060.jpg‎   P6113475.jpg‎   P6113480.jpg‎  

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    11

Excelenta. Cam asa ceva voiam sa fac eu din Jolly-ul meu, da' mi-a trecut
    Last edited by Admin; 22 Jul 2010 at 11:36 AM. Reason: mutat posturi / raspuns selectiv

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Quote Originally Posted by stefan0172 View Post
    nu sunt incepator, mai am doua barci pneumatice facute .
    Poti detalia un pic tehnica lucrului la "balon" ...
    călătorului îi stă bine cu drumul

Foarte tare ! ....Felicitari !....si eu a-si vrea sa stiu (doar daca nu este "TOP SECRET") cum procedezi cu lipirea balonului de partea fixa...Multumiri ! Eu am o barca Made Russia ,cauciuc panzat, si a-si vrea sa-i fac la fel....RIB
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Super tare. Felicitari!
    Care au fost costurile totale de fabricatie a partii din fibra (fibra, cleiurile, matrita ...).
    Ma gandeam daca se pot decupa din podina niste "capace" a.i. sa poti face acolo spatii de depozitare (unele lungi si putin late pentru lansete, altele mai mari pentru pesti etc)

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Am facut bine?
    de Ata în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  2. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 3 Apr 2010, 09:47 AM

Tags for this Thread

Bookmarks