Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 50

Topic: Rib facut acasa

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Quote Originally Posted by stefan0172 View Post
    cei care au mai lucrat cu fibra stiu ce a urmat.multa munca cu masca pe figura contra prafului de la slefuit.greseala se vede si din pozele precedente, ca am dat cu grund pe matrita din tabla inainte sa aplic ceara demulanta.dar cum greselile se pot indrepta prin multa munca iata ce a iesit:
    Salut Stefan, ceara de demulat se foloseste de obicei la decofrari din matrite de fibra, si nu protejeaza suprafata matritei tale de atacul stirenului din rasina, din cauza asta ti s-a lipit grundul de barca. Pentru a evita pe viitor treaba asta, cred ca ar trebui sa procedezi astfel: curata tot grundul de pe matrita metalica, slefuieste si aplica apoi o vopsea polimerica (poliuretanica sau epoxidica), mult mai rezistenta la atacul stirenului. Demulantul mult mai potrivit in cazul tau este alcoolul polivinilic, care creeaza o membrana etansa de separare intre barca si matrita, si nu mai permite atacarea matritei de catre stiren.
    Un alt detaliu la barca ta este forma redanelor longitudinale, pe care ai obtinut-o prin ambutisarea tablei. Respectivele adancituri iti adauga rezistenta necesara a fundului, dar pentru sporirea performantei barcii, era bine ca redanele sa aiba o forma profilata triunghiular spre exterior, pentru deflectarea stropilor de apa, care e rolul principal al redanelor longitudinale. Daca mai ai cum, poate poti modifica matrita, pentru a avea un comportament imbunatatit al barcii. Mult succes in continuare .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

dar ca barca sa fie barca trebuie sa ajunga pe apa , iata cum a ajuns a mea si cum arata gata de mars si...in mars.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate P6273517.jpg‎   P6273519.jpg‎   P6273524.jpg‎   P6273527.jpg‎  

Foarte "misto" !!!! s-o stapanesti sanatos !!!....cu intrebarile noastre,ne-ai lasat in "ceata" ????.....balonul tu l-ai facut ?
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Mic barcaholic Smokey's Avatar
    Locația
    Timişoara
    Posturi
    2.008
    Blog Entries
    62

Supeer!

pt bratulescu ca-i nerabdator.poate iti trimit lincul de pe you tube care m-a inspirat.da balonul eu l-am conceput si facut suta la suta.

6.  

pentru smokey ce anume mai exact te-ar interesa ?

pentru Vali multumesc de sfaturi ...totul e perfectibil

pentru mbolintis... c-am 400 matrita si fibra 800lei noibineinteles

@ stefan Multumesc! ...abia astept....ce material ai folosit ptr. balon,si de unde se procura ???.....si cel mai important ce adeziv ai folosit ??? Multumiri !!!
    Last edited by bratulescu; 25 Jul 2010 at 08:04 AM.
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

FAAAAAINNNNAAA...imi place foarte mult cum a iesit, si deja ma bat o mie si una de ganduri....oare oi fi in stare sa fac o coca din aia direct din placaj cu fibra? fara matrita? nu de alta, da' mie imi trebuie o barca ceva mai potenta, ca motorul meu e mai mare, si are nevoie de o lungime la plutire ceva mai mare...

astept si eu ceva mai multe detalii cu privire la balon...material, adeziv, prinderea de coca, etc...

Inca o data, multe felicitari...sincer...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Am facut bine?
    de Ata īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  2. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 3 Apr 2010, 09:47 AM

Tags for this Thread

Bookmarks