Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 40 of 50

Topic: Rib facut acasa

din ,,sapaturile '' mele pe net cea mai buna explicatie de constructie a barcilor gonflabile este aici http://www.youtube.com/watch?v=eBNf78Fo1I8, si filmuletul are trei parti . l-am studiat cu foarte mare atentie si este si in detaliu in unele parti de constructie a balonului. pentru alte detalii despre materiale pe privat ca nu vreau sa se creada ca fac reclama .
    Last edited by stefan0172; 1 Jul 2013 at 11:28 PM.

Pai....cine ar crede asta !?(ca faci reclama)....dar insfarsit....cum crezi !
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

Da,da....Multumim!!
    Libertatea e' mai scumpa ca toate....!

am vazut filmele, am priceput cum se face, dar...
    1. ce adeziv se foloseste, ca nu am putut sa-mi dau seama dupa miros....?
    2. materialul folosit de care este?
    3. ce greutate totala are barca la final?

6.  

Senior Member lipan's Avatar
    Locația
    Bucuresti,
    Posturi
    1.080

şi īn completarea īntrebărilor lui rexsailor:
    tiparul ţi l-ai făcut singur? nu este chiar simplu să proiectezi şi să īmbini, sudezi, coşi (şi aici pot să vă īmpărtăşesc eu din īmbinatul mānecii cu răscroiala faţă-spate de la un sacou), un element rotund cu unul drept, cum fac omuleţii īn filme.
    Last edited by lipan; 26 Jul 2010 at 07:52 PM.
    Să vă ţină Dumnezeu obiceiul!

Quote Originally Posted by lipan View Post
    şi īn completarea īntrebărilor lui rexsailor:
    tiparul ţi l-ai făcut singur? nu este chiar simplu să proiectezi şi să īmbini, sudezi, coşi (şi aici pot să vă īmpărtăşesc eu din īmbinatul mānecii cu răscroiala faţă-spate de la un sacou), un element rotund cu unul drept, cum fac omuleţii īn filme.
    este adevarat croiala la acest balon am facut-o eu dar inspiratia a venit de la a barca gonflabila ruseasca veche demontata-descusuta si dezlipita, lipirea materialului se face mai greu la inceput dar prin practica se obtine indemanarea asa cum se vede si pe filmuletele de pe youtube.adezivul si materialul din filmulet sunt pt/hipalon.materialul care este la noi accesibil este acel asa sis poliplan din pvc dar cu densitata mai mare de pvc pe metru patrat, special pentru barci gomflabile si piscine .

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

felicitari pentru barca. am si eu cateva intrebari poate stupide:
    Materialul este folie pentru piscina din PVC cu tesatura de intarire? Ce gramaj pe mp ai folosit?
    Adezivul? Mono sau bicomponent?
    La ce presiune umfli barca si cat tine aerul?
    Merci mult si ore placute pe apa.

Quote Originally Posted by Rumpi View Post
    felicitari pentru barca. am si eu cateva intrebari poate stupide:
    Materialul este folie pentru piscina din PVC cu tesatura de intarire? Ce gramaj pe mp ai folosit?
    Adezivul? Mono sau bicomponent?
    La ce presiune umfli barca si cat tine aerul?
    Merci mult si ore placute pe apa.
    materialul este la fel ca cel din care se fac prelatele de camioane dar densitatea deste de 1000g/mp.adezivul este cred monocomponent dar se mai adauga un intaritor pentru a se ridica punctul/temperatura la care se poate dezlipi(exemplu daca adezivul se dezlipeste la 75grade cu aditivul adaugat temperatura creste la 90grade) barca nu am verificat la ce presiune o unflu, o incerc cu mana si daca este destul de tare consider ca este suficient.presiunea scade si ii fac o unflare la circa 10 zile

Senior Member
    Locația
    Cluj-Napoca
    Posturi
    595

Merci mult, m-am tot intrebat cat de bine tine folia de PVC aerul, acuma am raspunsul. Multe clipe frumoase pe barca.

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Am facut bine?
    de Ata īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 6 Jun 2010, 05:22 PM
  2. Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 3 Apr 2010, 09:47 AM

Tags for this Thread

Bookmarks